8 tipů, jak se lépe vypořádat se stresem

Last Updated on 31. 5. 2023 by Lucie Klabanová

Stává se vám, že se budíte uprostřed noci a místo spánku se vaše myšlenky intenzivně připravují na pracovní schůzku? Přistihli jste se někdy u toho, že místo poslouchání, co vám na druhé straně telefonu říká kolega, přemýšlíte, jak vyřešit aktuální problém?

Stres.

V dnešní době je mu vystaven téměř každý, a to nejen v pracovním životě.

Někteří z nás jsou stresu přirozeně odolnější (jak moc občas závidím flegmatikům! 😊), někteří naopak méně. Odolnost vůči stresu lze ale trénovat a zlepšovat.

Tady je několik tipů, které vám mohou pomoci v boji proti stresu:

Péče o sebe sama

Udělejte si z péče o sebe prioritu. Pravidelně dělejte činnosti, u kterých relaxujete a cítíte se v pohodě. Ať už je to cvičení, meditace, koupel, čtení nebo pobyt v přírodě. Najděte si, co vám nejlépe vyhovuje a věnujte tomu pravidelně čas.

Věnujte se koníčkům

Ať už je vaším koníčkem malování, hra na hudební nástroj, zahradničení, cvičení jógy nebo cokoli jiného, pravidelné praktikování vám poskytne pauzu od stresových podnětů a podpoří pocit radosti a naplnění. Tyto aktivity jsou vaším sebevyjádřením a pomáhají vám dobít baterky a regenerovat.

Stanovte si priority a organizujte

Pocit přetížení významně přispívá ke stresu. Stanovte si priority svých úkolů a povinností a rozdělte je na menší, zvládnutelné kroky. Vytvářejte seznamy úkolů, používejte kalendáře nebo digitální nástroje, které vám vše pomohou zorganiozvat, a řešte jeden úkol po druhém. Tak budete mít pocit, že máte věci pod kontrolou.

Stanovte si hranice

Stanovení vlastních hranic je pro zvládání stresu klíčové. Naučte se říkat „ne“, když je to nutné, a vyhněte se přehnaným závazkům. Pochopte své limity a buďte asertivní při ochraně svého osobního času a energie. Respektování vlastních hranic pomůže snížit stres a předejít syndromu vyhoření.

Zlepšujte svůj time management

Správná time management může výrazně snížit hladinu stresu. Rozdělte své úkoly na zvládnutelné části a každému úkolu přidělte konkrétní časové úseky. Pracujte na svých úkolech podle důležitosti a termínů a vyhněte se prokrastinaci. Efektivním řízením času můžete zvýšit produktivitu a snížit stres z práce na poslední chvíli. Time management je nikdy nekončící studium, začít můžete třeba v mém online kurzu.

Konkretizujte to, co vás nejvíce stresuje

Někdy jen samotné uvědomění, co přesně za aktuálním stresem stojí, může pomoci. Například jste-li v práci součástí důležitého projektu, často vás stresuje to, že selžete, nedodáte potřebné včas. Jinými slovy jen strach. Samotné uvědomění pak může pomoci při práci se strachem a snazším určením praktických kroků, které předejdou oné nepříjemné situaci, která vás stresuje.

Mindfulness

Pojem „mindfulness“, který by volně šel přeložit jako „všímavost“, v podstatě znamená zaměření vaší pozornosti na přítomný okamžik, aniž byste ho zároveň posuzovali, či hodnotili. Může pomoci snižovat stres tím, že přináší uvědomění do vašich myšlenek, pocitů a tělesných vjemů. Vyzkoušejte některé praktiky mindfulness, jako jsou hluboká dechová cvičení, meditace, poslech relaxační hudby nebo jednoduše trénujte fokus na vnímání svého okolí.

Udržujte zdravý životní styl

Zdravý životní styl pomůže zlepšit vaši odolnost vůči stresu. Ujistěte se, že máte pravidelný pohyb, vyváženou stravu a dostatek spánku. Vyhněte se nadměrnému množství kofeinu, alkoholu a nikotinu, protože přispívají ke zvýšení hladiny stresu. Péče o fyzické zdraví má pozitivní vliv na vaši duševní pohodu.

Požádejte o pomoc

Neváhejte vyhledat podporu od přátel, rodiny nebo profesionálů, když se cítíte ve stresu. Sdílení svých pocitů a obav s ostatními může poskytnout útěchu, různé pohledy a praktické rady. Někdy stačí mluvit o svém stresu a pomoci ho zmírnit.

Pamatujte, že každý se vyrovnává se stresem jinak, a proto je důležité najít to, co nejlépe vyhovuje právě vám. Pokud jste vystaveni stresu příliš dlouho a nic nepomáhá, neváhejte se obrátit na zdravotníka, který vám poskytne další rady a podporu dříve, než bude pozdě.

A co pomáhá bojovat se stresem vám? Podělte se ve facebook skupině.

Tagy:
Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů