Cestování je vášeň! Aneb může mít „dovolenkové“ pocity i frequent traveler?

Last Updated on 28. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Zase sedím v letadle. Po delší době. Byla jsem teď v kuse několik týdnů doma, za poslední dva roky výjimka. :-)

A tak nějak cítím vděčnost, že tu můžu být. Že se mohu kochat tou nádherou mraků pode mnou, co vypadají jako moře vaty a z nich vyčnívajícími bílými vrcholky Alp, díky kterým se uvědomuji, jak jsme malí, v porovnání s naší Zemí.

Jsou lidé, co cestování, a zejména létání nenávidí. A pak jsou tu ti, co ho milují. Já spadám do té druhé skupiny. Je to asi dědičné. Nikdy nezapomenu na první cestu letadlem s mojí mamkou, kdy její nadšení a těšení se před vzletem se skoro dalo nahmatat. Když letadlo nabralo rychlost a odlepilo předek od země měla v očích slzy. Vlastně to tak má dodnes. :-)

Dobře je tam asi jistá část osobního vděku, který možná mladá generace nedokáže pochopit. Naši rodiče žili 40 let za železnou oponou, takže když se nám podařilo získat poprvé výjezdní doložku do Chorvatska (to mi bylo pět), celá rodina se málem zbláznila radostí. A ten první let se uskutečnil až po revoluci. Byl to takový let do svobody.

Proč je ale cestování novodobou vášní mnoha lidí? Pro mne je to zejména nejsnazší a nejefektivnější způsob poznávání. Poznávání okolí i sebe sama.

Každá cesta je vlastně takovým vykročením z komfortní zóny. Najednou musíte mnohem více vnímat vše okolo sebe. V každodenním životě se nám to často nepoštěstí, protože jedeme tak trochu na „autopilota“. A právě to uvědomění si veškerých podnětů je to, co nás obohacuje.

Když jsem před dvěma lety dostala v práci na starosti celou východní Evropu, ptala jsem se sama sebe, jestli za čas nebudu moct cestování ani vidět. Čekala jsem, že to přijde. Ale už nečekám. Pochopila jsem, že cestování je skutečná vášeň, nemůžete se toho přejíst natolik, abyste už nikdy nechtěli. Jako italské zmrzliny. Možná vám je občas špatně, protože jste to s množstvím přehnali, ale za čas zapomenete a chcete ji zas. :-)

Cestování je únavné. Váš mozek pracuje ve vyšších obrátkách, nemáte možnost si pořádně oddechnout, protože jste pořád ve střehu. Navíc cestování za prací často znamená, že vstáváte ve čtyři, abyste stihli letadlo v sedm, a za pár dní se vracíte zpátky nočním letem a do postele se dostanete třeba v jednu ráno. Nemluvě o tom, že celý den sedíte na meetingu, mozek se vám vaří ze všech informací. Po večeři jste sami na hotelu, tak zase zapnete počítač a pracujete další dvě, tři, čtyři hodiny…

Je několik věcí, které jsem se naučila, abych si pracovní cestování usnadnila a zpříjemnila:

Plánujte cestu dopředu

U letenek je to jasné, pravděpodobně se je snažíte koupit co nejdříve už kvůli ceně, která roste, čím více se blíží datum odletu. Ale naplánujte si i ostatní transfery. Jak se dostanete z letiště do kanceláře nebo do hotelu? Ano, můžete si na místě sehnat taxi, ale z mé zkušenosti budete buď překvapení jeho cenou nebo vás posadí do auta, kde před hodinou vezl své dva psy. Lepší je mít nasmlouvaného taxikáře dopředu. Kolegové z dané země vám jistě rádi pomohou nebo aspoň doporučí. Taxikář vás bude čekat na letišti přímo u příletů s cedulkou s vaším jménem, nemusíte tak nikde bloudit a hledat. Navíc se budete cítit vítaní :-)

Podívejte se taky jestli není lepší a rychlejší způsob než taxík. Letiště mají často skvělá spojení do centra vlakem, což vám může ušetřit hromadu času. Příkladem je třeba Řím, kde ušetříte víc než polovinu času, protože dopravní situace je kvůli špatným silnicím a obrovskému množství aut opravdu kritická. Je to váš čas a to jak s ním naložíte je na vás, přesně jak píšu ve svém e-booku.

Připravte se na cestu letadlem

Zabalte si správně zavazadlo. Dnes většina společností zpoplatňuje odbavené zavazadlo, a ne malými částkami. Navíc čekání na kufr je často velká ztráta času. Na pár dní vám bohatě stačí příruční kufr. Ale dejte si pozor na pravidla jednotlivých společností! Dnes už často nemůžete mít například další tašku s notebookem nebo kabelku, máte-li kufr, tak se na to připravte dopředu, ať nejste nepříjemně překvapeni.

Naplánujte si oblečení dopředu. Tím se vyhnete zbytečným kouskům, které neužijete a příliš nacpanému kufru. Naopak nezapomeňte přibalit i neformální oblečení. Bude se hodit ať už na neformální večeři, či na procházku městem.

A v neposlední řadě připravte vše na bezpečnostní kontrolu na letišti. Tato zdlouhavá, a často protivná nutnost je v našem zájmu.

Vyndejte nůžky, nože, pepřové spreje (dnes už by se pracovníci bezpečnostní kontroly tolik nenasmáli jako před patnácti lety, když jsem zapomněla svůj obranný pepřový sprej vyndat z kabelky ;-)). Správně zabalte drogerii – veškeré tekutiny v lahvičkách do 100ml, vše uloženo v průhledném uzavíratelném sáčku (pořiďte si třeba z IKEA, na letišti je sice dávají dnes už zdarma, ale zbytečně budete vše pět minut přendávat). Tablety a notebooky vždy dejte zvlášť do košíku. Stejně jako připravenou drogerii v sáčku. Vše se tím urychlí a usnadní.

Vyberte si správný hotel

I pokud vám rezervace dělá například agentura, vždy se přesvědčte, že to je vhodný hotel. Zejména vzhledem k:

  • Vzdálenosti od letiště, kanceláře – nechcete přece strávit zbytečné dvě hodiny na cestě v taxíku z letiště a další hodinu ráno do kanceláře.
  • Recenzím – není nic horšího, než když vás ubytují v hotelu, kde uklízečka byla naposledy před týdnem. Pracovní cestování je tak velkým vykročením z vlastního komfortu, že slušný hotel je prostě nutnost!
  • Vybavenosti – bazén nebo fitness centrum je skvělá věc, jste-li na cestách delší dobu. Ještě důležitější je restaurace v hotelu, protože se vám možná po náročném dni nebude chtít nikam trmácet na večeři.

Plánujte přesný program

Naplánujte si přesně rozdělený program na jednotlivá setkání a schůzky. Samozřejmě přihlédněte k možnosti zpoždění letu, ale jinak se snažte rozplánovat celý den, jeden meeting za druhým. Snažte se využít maximum času s kolegy, kteří jsou tam. Vše si samozřejmě domluvte předem. Prostoje v cizím prostředí jsou spíše na škodu, nebudete vědět co dělat. Můžete namítnout, že je ale třeba odpovídat i na emaily a dělat běžnou denní činnost. Já osobně si dávám hodinu ráno po snídani a pak pár hodin večer před tím, než jdu do postele v hotelu na vyřízení toho nejnutnějšího. Zbytek pár dní počká. Přesně jak píšu ve svém e-booku, organizace času je o vašich prioritách.

Vždy si najděte pár hodin na „turistování“

Pokud dodržíte předchozí bod a budete efektivní, můžete s klidným svědomím skončit včas a vyrazit na procházku do města. Procházejte se, koukejte se, dýchejte, čerpejte atmosféru daného místa. Foťte. Staňte se prostě turistou, mezi desítkami ostatních. Vyčistíte si hlavu od práce a získáte pocit, jako kdybyste byli na dovolené. Alespoň na krátkou chvíli. :-)

Je jasné, že cestování na dovolenou je stále o hodně emocionálně příjemnější. Těšíte se na to, co zažijete, že budete se svými blízkými a pravděpodobně v příjemnějším prostředí oproti meetingovým místnostem. Ale i to pracovní cestování může být zkrátka fajn.

Musím už končit, za chvíli budeme přistávat, ale víte co? Večer začnu hledat na internetu, kam bychom mohli vyrazit v blízké době na dovolenou. ;-)

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka a leader. Pomáhám lidem kolem sebe najít jistotu, že mohou zvládnout vše, co je pro ně důležité. Ukazuji jim, že můžou být dobrými manažery, rodiči i mít čas sami pro sebe. Učím je správně určovat priority, organizovat čas a vést podřízené, spolupracovníky i rodinu tak, aby měli ze života radost. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře
  1. Jitka napsal:

    Hezký den, děkuji za článek. Já jsem na to cestování málo odvážná. Každopádně mě však moc baví plánování. Pěkné články na toto téma jsou třeba tady: https://www.etravel.cz/novinky/117-kam-v-lete-k-mori-letecky-a-levne. Jsem zvědavá, kam letos zavítáme my?

    • Děkuji za komentář. Můžu jen dodat, že vše je o zvyku. Po prvním, druhém pokuse, už Vám cestování k moři bude připadat jako cesta do obchodu. Překonávat obavy se určitě vyplatí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů