Na to nemám! Článek o sebevědomí a strachu pro ženy

Last Updated on 14. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Zase si to říkáte: 

To nezvládnu. 

Nejsem dost dobrá. 

To přece neumím. 

Proč si my, ženy, tak málo věříme? Proč se prostě nevrháme do věcí, o kterých nic nevíme, abychom si vzápětí nabyly pusu, poučily se a příště už věděly? 

Když o tom tak přemýšlím, tak možná existuje nějaký prapůvodní biologický důvod. Jako matky ochraňovatelky máme zodpovědnost za další lidi a proto náš mozek funguje spíš tak, že nás předem varuje. Jen aby nás neohrozilo nějaké nebezpečí. 

Ale už nežijeme v jeskyni, z které když vystrčíme nos, sežere nás vlk. Žijeme ve světě, kde máme nekonečné množství možností a příležitostí. Na jednu stranu bychom je rády okusily, na druhou si říkáme: „raději ne”. 

Až se nám to příště stane a my si zase budeme říkat, že to nezvládneme, zkusme si uvědomit svůj strach. Říct si, že je to JEN strach. A zkusme zjistit, PROČ se bojíme. Jaká jsou skutečná rizika, jestli vůbec nějaká. A jestli nám náhodou nestojí za to, zkusit to i přesto, že se to možná nepovede. 

Dělat věci jak nejlépe umíme

Často říkáme, že nejsme dost dobré. Nebo spíše, že někdo jiný je lepší než my. Možná ano a možná ne. 

Když si můj kurz před časem objednal jeden z mých konkurentů, kterého považuji za odborníka na time management a jehož práci znám, popadla mě doslova panika. Proboha, co si asi pomyslí? Vždyť ten kurz není tak dobrý, aby ho on mohl jen vidět! Budu za blbce. 

Strávila jsem několik hodin opětovným procházením celého kurzu, a vymýšlela, jak ho vylepšit – pro něj. 

A pak mi to došlo. Ten kurz není pro něj. Dělala jsem ho pro ženy, co chtějí zvládnout být maminkami i mít čas samy pro sebe. Pro ty, které chtějí najít víc spokojenosti, ne jen stihnout více úkolů. Pro ty, které chtějí dělat reálné kroky, ne jen číst teorii. A je v něm opravdu vše, co jsem do něj teď aktuálně mohla dát. Neříkám, že na trhu neexistuje lepší kurz, ale tenhle je MŮJ. 

Správní lidé kolem nás

V zaměstnání mívám tenhle pocit ještě častěji. Když tomu navíc napomáhají rýpavé poznámky některých kolegů typu: „Ty to nevíš?” Pocit ne-dost-dobráctví se jen prohlubuje a je čím dál těžší se ho zbavit. 

Obklopujte se lidmi, kteří vás chválí. Upřímně. Zní to jako hloupost, ale psychika je v tomto ohledu neúprosná. Pokud máte dobrého mentora, pomůže vám nejen v praktických otázkách z oboru, ale i se správnou prací se sebevědomím. 

Zkoušet nové

Nebojme se zkoušet nové věci. Říká se, že staré koště dobře mete, ale co když to nové umí i vysávat? ;-) Jedině pokud sebereme odvahu a něco nového se odhodláme vyzkoušet, zjistíme, jak se věci mají. Jedině tak se budeme posouvat, rozšiřovat si obzory a učit se vystupovat z komfortní zóny. To nám pak pomůže překonat jakékoli nepříjemné situace, které se v našem životě objeví nečekány, nezvány. A že takových je!

Poslouchat své srdce

Tohle spousta žen nedělá. A přitom to je tak unikátní právě pro nás. My ženy míváme mnohem silnější vnitřní barometr, který nám pomáhá pochopit, co je právě pro nás to „pravé”. Co nám přinese spokojenost a štěstí. A co naopak ne. Často se ale necháme příliš ovlivnit okolím. Obecným názorem, že „tohle by se (ne)mělo”. Nevyžádanou radou od okolí. Fiktivní nutností, kterou nám někdo naservíruje, protože se to hodí jemu, nikoli nám. 

Pokud se budeme učit poslouchat své pocity a jednat v souladu s nimi, budeme spokojenější. Bohužel to také znamená být asertivnější, častěji něco odmítnout. Tady jste ale na prvním místě vy. Tak nezapomeňte kyslíkovou masku nasadit vždy nejdřív sobě a teprve poté pomáhat ostatním. 

Nenechat se zahnat do kouta

Vídám to často u žen kolem sebe. Dělají den za dnem malé ústupky ze svých přesvědčení i životů – manželům, rodině a práci. Krok za krokem tak víc a víc ztrácí samy sebe. Zapomínají na to, co jim dělá radost. Protože je přece nejdřív potřeba udělat to, co po nás chtějí ostatní. 

Tak to tedy není! Je to váš život, vaše priority. Nenechte se o ně připravit. Ani o ty méně podstatné, které ale v celku nesmí chybět. Tím byste docílila jen nekonečné spirály nespokojenosti, demotivace, vyhoření. Z toho se pak dostává už hodně těžko a bez pomoci to často nejde. 

Fandím a podporuji všechny ženy, které každý den válčí s časem, aby stihly vše, co je činí šťastnými a spokojenými po všech stránkách. 

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů