Osobní vize: Klíč k životu, který vás bude naplňovat

V poslední době se více setkávám s mladou generací. Na LinkedIn o tom docela často píšu, protože tahle setkání jsou pro mě vždy moc zajímavá a nabíjející. Před časem jsem vedla i první seminář pro studenty VŠE, což byla docela výzva. Prezentací mám několik do týdne, ale vystoupit před studenty a snažit se jim během hodinky předat některé podstatné myšlenky bylo pro mě fakt náročné. Skvělá zkušenost!

Jedna z věcí, kterou jsem si díky těmto setkáním uvědomila je i to, že i informace, které možná známe, je moc důležité si opakovat a jít do hloubky. U mladých je to o to víc potřeba, protože jsou na ně kladeny velké nároky. Často se orientují ve věcech, které se naše generace učila o mnoho později, ale může se stát, že tomu chybí právě ta hloubka. Což se ostatně může stát i nám.

Narazili jsme tak na téma osobní vize. Všichni ten pojem znají, nějak povrchně tuší „o co go“, ale na otázku: Kdo má svou vizi sepsanou? se nezvedla ani jedna ruka. To mě tedy, přiznám se, vykolejilo.

Apriori předpokládám, že se většina lidí kolem mě svou vizí už zabývala. Ale zjistila jsem, že tomu tak není. Ať už z důvodu nedostatku času, obavy z toho, jestli to k něčemu je, nebo prostě nevědí jak.

Proto jsem se rozhodla v tomhle článku poskytnout mé vlastní vysvětlení a návod, jak se k vizi dopracovat a  hlavně k čemu je to vlastně dobré.

Když jsem si já před x lety vizi poprvé doopravdy sepisovala, čerpala jsem z top materiálu: knihy Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Osobní vizi se v ní věnuje opravdu hodně, takže pokud chcete a cítíte potřebu věnovat se tomuto tématu hodně do hloubky, určitě po knize sáhněte.

Já jsem v mentoringové praxi ale narazila na to, že pro někoho může být téma moc složité. A jak už mám v DNA, snažím se věci zjednodušovat. A proto jsem před pár lety vytvořila pro můj sebementoringový online kurz vlastní návod. Je čas dát k němu přístup více lidem, proto vznikl i tento článek.

Proč je důležité mít osobní vizi?

Každý z nás si dává nějaké cíle. Menší či větší, někdy vědomě, někdy i nevědomě. Cíle jsou skvělé, protože nám dávají směr a pocit pokroku. Ale co se stane, když jich dosáhneme? Často přichází prázdno a otázka „co teď?“ Proto je důležité mít něco, co stojí nad samotnými cíli – osobní vizi.

Osobní vize není jen seznam přání nebo úkolů. Je to kompas, který nám pomáhá rozhodovat se v souladu s tím, kdo chceme být.

Díky ní:

Děláme lepší rozhodnutí – Když víme, kam směřujeme, snáze se rozhodujeme, do čeho investovat čas a energii. Odpadá chaos, kdy nevíme, jestli jdeme správným směrem.

Neztrácíme se v každodennosti – Denní povinnosti, rutina a neustálé výzvy nás snadno pohltí. Vize nám pomáhá nenechat se unést proudem a místo toho vědomě tvořit život, jaký chceme.

Lépe zvládáme změny a neúspěchy – Život není přímka, ale spíš horská dráha. Pokud máme jen krátkodobé cíle, každé selhání nás může vykolejit. Když máme vizi, vnímáme překážky jako součást cesty, ne jako konec světa.

Žijeme smysluplněji – Vize nám pomáhá dělat věci, které jsou pro nás skutečně důležité. A když máme pocit smyslu, přichází i vnitřní spokojenost.

Jak si vytvořit osobní vizi

Možná už máte představu, co vaší osobní vizí je. Možná jste zkoušeli i jiné návody, jak se k ní dopracovat.

Já jsem jako vždy hledala snadnou cestu. Návod, podle kterého zvládne svou vizi specifikovat opravdu každý.

Toto je tedy můj vlastní návod, který vám pomůže vytvořit tu svou vizi a to tak, aby pro vás byla srozumitelná a použitelná v každodenním životě.

=> Krok 1

Vezměte si můj pracovní sešit (můžete si ho stáhnout zde>>), nebo klidně volný papír a začněte si do prvního sloupce psát vše, co jste v posledních dnech dělali. Připište k tomu i aktivity, které neděláte každý den, ale ve vašem životě se opakují.

Buďte konkrétní – například: Vyluxovala jsem obývák.

Napište opravdu vše, i relativní drobnosti. Mohou mít význam.

Klidně si na tento krok nechte několik dní či týdnů. Čím lépe vše zmapujete, tím přesnější výsledek získáte.

=> Krok 2

Do druhého sloupečku si připište svůj pocit související s danou aktivitou. Jak vám při té činnosti bylo.

Pokud máte problém s pojmenováním, a také pro větší přehlednost, můžete použít pouze smajlíky, nebo třeba využijte barevné fixky.

=> Krok 3

Do následujícího sloupce si napište aktivitu, kterou byste bývali dělali raději, než tu již zapsanou v prvním sloupci. Odhlédněte od všech objektivních i subjektivních překážek. Pro tento krok je všechno možné!

Pokud jste například v práci vyplňovali tabulky, ale raději byste doma malovali olejem na plátno, zapište to. Pouze pokud jste dělali aktivitu, kterou jste v danou dobu dělat chtěli, přepište aktivitu z prvního do třetího sloupce.

Tímto jste vytvořili svůj ideální seznam činností.

=> Krok 4

Do posledního sloupce si napište, buď proč vás ta původní aktivita baví (resp. vzbuzuje ve vás dobré pocity) – v případě, že jste ji ve třetím sloupci přepsali z prvního. Pokud jste ve třetím sloupci napsali aktivitu novou, napište, proč by vás bavila právě tato. Věnujte se svým pocitům, snažte se být co nejkonkrétnější.

Např. Ráno jsem šla cvičit, opravdu jsem chtěla, proto jsem šla (přepisuji do třetího sloupce) a to proto, že se cítím skvěle nabitá a plná energie po každém cvičení.

Nebo: uvařila jsem k večeři špagety a všichni si na nich náramně pochutnali, což mi udělalo velikou radost.

=> Krok 5

Připomeňte si své hodnoty. Máte-li je někde již sepsané, připravte si je pro další krok.

Pokud jste se nikdy nezamýšleli nad svými skutečnými hodnotami, určitě to udělejte. Ve svých hodnotách byste měli mít jasno vždy. Není od věci mít je sepsané a čas od času si je prohlédnout, jestli se třeba něco nezměnilo.

Detailnější cvičení na ujasnění si top hodnot najdete také v mém kurzu.

=> Krok 6

Podívejte se znovu na svůj seznam ideálních aktivit (ve sloupci 3). Projděte si jednotlivé body a zjistěte, zda jsou v souladu s vašimi hodnotami. Pomocí smajlíků (nebo jakkoli jinak) označte, zda jsou nebo ne, nebo kupříkladu jen částečně.

Např. Je-li jednou z vašich hodnot rodina, a vy máte velkou část aktivit z práce, něco neladí.

Na druhou stranu, nic není špatně! I někdo, pro koho je důležitá kariéra, může mít kladný vztah k vaření. Jde jen o to, mít obojího správný poměr, a to je opravdu velmi individuální.

Pokud máte v seznamu nějakou aktivitu, která je v rozporu s vašimi hodnotami, zamyslete se, zda ji neupravit nebo nevyměnit. Ale jak už bylo řečeno výše, nic není špatně, uzpůsobte si vše podle svého pocitu.

=> Krok 7

Pokud jste vyladili aktivity tak, aby opravdu byly v souladu s vašimi hodnotami, máte teď ve třetím sloupečku ideální seznam činností. Znovu si ho přečtěte, a zároveň i sloupec s vaším PROČ.

Pravděpodobně uvidíte, že se vám objevují aktivity spadající do „jednoho pytle“. Identifikujte ho, pojmenujte ho.

Najděte si nyní nerušený čas a zkuste si svou vizi, která se vám nejspíše postupně v hlavě formuje, sepsat do jednoho odstavce, několika vět. V něm si odpovězte na otázky:

  • Co chci dělat každý den?
  • Co mi dává smysl?
  • Co mi přináší potěšení?
  • A proč?
  • Komu dalšímu moje činnost pomáhá a jak?

=> Krok 8

Když si svou formulovanou vizi přečtete, máte pocit, že to je to ONO? Pokud ne, vůbec nic se neděje.

Dejte si odstup, vraťte se k tomu po nějaké době.

Ale i když se při přečtení své vize musíte usmát, protože cítíte, že to je přesně ono, i tak se k ní zase za čas vraťte. Ať už to uděláte na konci roku v rámci bilancování a předsevzetí, nebo kdykoli jindy, kdy máte pocit, že jste se ocitli na křižovatce a nevíte jak dál.

Tak co, vyzkoušíte si svou vizi konečně sepsat?

Nezapomeňte mi pak dát vědět, jak vám to šlo. A pokud byste potřebovali při tvorbě průvodce, neváhejte se na mne obrátit.

Jsem CEO, mentorka a expertka na zlepšování firemních procesů. Pomáhám firmám i jednotlivcům najít efektivnější cesty k jejich cílům – ať už jde o lepší organizaci času, řízení týmů nebo osobní rozvoj. Jako autorka online kurzů 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou a sebe-mentoringového kurzu efektivity, time managementu a komunikace jsem už desítkám klientů pomohla získat zpět kontrolu nad svým časem a nastavit si systém, který jim funguje.

Můj nejnovější kurz 5 nejčastějších chyb manažerů ukazuje, jak budovat stabilní a spokojené týmy, zatímco e-book 5hvězdičkový šéf nabízí čerstvým manažerům praktické tipy pro snadnější začátky v nové roli.

Ať už jde o práci, nebo cestování, které je mou vášní, vždy hledám způsoby, jak si věci zjednodušit a užít naplno. Proto na blogu sdílím nejen tipy pro efektivnější řízení času a týmů, ale i rady, jak objevovat svět bez zbytečných komplikací.

Make it easy!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *