Pohodový víkend v Berlíně s dětmi

Last Updated on 29. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Podzimní víkendy jsou jako dělané pro eurovíkendové pobyty. Pokud se vám nechce cestovat letadlem, poloha v srdci Evropy nám nabízí několik skvělých měst, kam se dá pohodlně dojedete vlakem.

Berlín je jedním z nich. 

V poslední době se k cestování vlakem s velkou chutí vracím. Poté, co jsem za poslední tři roky absolvovala desítky letů, vlak je pro mě příjemnější variantou. Je více „svobodný”, pořád někde nečekáte ve frontách, můžete se pohybovat a ne jen několik hodin sedět na zadku. Navíc se kvalita této formy dopravy v posledních letech hodně zvedla, zejména jedete-li na západ. 

Cestování vlakem mě baví

A tak jsme se rozhodli jeden prodloužený víkend využít právě na cestu vlakem do Berlína.

Tohle město mi učarovalo, když jsem tu před pár lety bydlela. Ne jen z pohledu turistů. Fascinuje mě na něm zejména různorodost ve všech směrech a to, že se tu pořád něco děje. Ať už rádi zajdete na jazzový koncert nebo na výstavu, každý den máte v Berlíně možnost najít něco právě pro vás. Navíc jsou akce často zdarma, stačí jen hledat. 

Tento eurovíkend jsem ale organizovala jinak. Jeli jsme sami dva se synem a tak bylo potřeba kouknout se po něčem, co bude bavit i jeho. I když sezení v kavárnách, preclíky a koblihy rozhodně nikdy neodmítne on ani já. :-)

Našla jsem vhodný spoj a neváhala si připlatit za první třídu. V případě časného nákupu je většinou rozdíl v ceně velmi malý a pohodlí se vyplatí. Navíc dítě do určitého věku cestuje zdarma, i první třídou!

Pak jsem vybrala vhodné ubytování. Po delší cestě se mi nechce vláčet někam přes půl města a tak jsem i tentokrát vybírala ubytování blízko hlavního nádraží a samozřejmě s přihlédnutím k vzdálenosti od veřejné dopravy. S malým dítětem navíc upřednostňuji apartmán, abychom si mohli alespoň částečně vařit. V Berlíně se mi podařilo sehnat super kombinaci. Našla jsem přes Booking.com HSH hotel Apartements Mitte. Za 3 noci jsem za apartmán s oddělenou ložnicí, velkým obývacím pokojem a kuchyní zaplatila něco kolem 70 Eur za noc. Poloha přímo na tramvaji, do centra pár minut. 

MHD – vyplatí se zajistit jízdenky předem

Vždy také předem zjišťuji ceny jízdenek městské hromadné dopravy. Berlín má řadu možností vícedenních jízdenek, některé i v kombinaci se slevami na vstupy do různých atrakcí – doporučuji koukněte na to předem a rozmyslete si, co se vám vyplatí. Já jsem stáhla appku BVG tickets a vybrala a rovnou v aplikaci koupila 3 denní jízdenku. Můžete si u ní nastavit čas začátku, takže nemusíte pak na místě nic řešit nebo stát fronty u pokladen. 

Vzhledem k tomu, že jsme využili odpolední spoj, dorazili jsme na ubytování v příjemnou podvečerní hodinu – cesta trvá 4 hodiny – a v klidu si ohřáli dovezené párky :-) A taky jsme měli čas naplánovat program na další den.

Rotes Rathaus

Den na sightseeing

Ráno jsme vyrazili k Alexovi – proslulé televizní věži. Vzhledem k nepřízni počasí jsme se na ni prozatím nevydali, ale zato jsme pod ní nastoupili na “okružní autobus” číslo 100 a projeli část města kolem některých hlavních památek. Autobus je v ceně běžného jízdného a ve většině případů je dvoupatrový. Zkuste chytit místo nahoře hned u okna a o vyhlídkovou jízdu máte postaráno. :-)

Sony Centrum – Potsdamer Platz

Vystoupili jsme na Potsdamer platz, prošli se kolem zbytků Berlínské zdi, připomněli si doby, kdy právě tudy vedla hranice východního a západního Berlína. A pak už jsme vyrazili za správnou dětskou zábavou – do Legoland discovery centre. To je ráj pro děti. Jen doporučuji mít s dětmi nějakou dohodu, kde budete a kdy mají dorazit, protože v některých atrakcích vám můžou zmizet i na desítky minut. Případně chytré hodinky, kam jim můžete zavolat a “vytáhnout” je už ven.  :-)

Jako ve všech podobných atrakcích buďte připraveni na velké množství lidí, ale radost dětí to vynahradí. V klidu zde můžete strávit i celý den. 

Legoland Discovery Center
Legoland – Kolotoč ve stylu Harryho Potra

V podvečer jsme se ještě vydali na procházku po Hackäsche Höfe – sérii domů se zajímavý vnitrobloky a spousty kreativních obchůdků.

Hackäsche Höfe

Hackäsche Höfe

Little Berlin = velké překvapení

Další den jsme se hned ráno vypravili do AquaDom & Sea Life. Ranní hodiny v atrakcích preferuji, protože jsou přeci jen méně zaplněné lidmi a můžeme si je tak lépe užít. Sem jsme dorazili dokonce před otevírací dobou a tak jsme čas využili k návštěvě kavárny a nezbytné koblize. V Německu si na své přijdou všichni milovníci sladkého pečiva – nebudete vědět, co si vybrat. : -)

Aquadome je plný zajímavých expozic různých mořských živočichů. Koukněte nebo zeptejte se na časy krmení, nebo jiné specifické aktivity, které zapojují děti. Bude je to bavit.

AquaDom – prosklený výtah obklopený akváriem
Zrcadlové bludiště v SeaLife Berlin

Součástí prohlídky je i výlet proskleným výtahem obklopeným obrovským akváriem. Takže si doslova připadáte jako mezi rybami. 

Odpoledne se nám konečně vyčasilo a tak přišla na řadu Fernsehturm. Lístky doporučuji koupit dopředu (online nebo přímo na místě), abyste nemuseli stát nekončící frontu. Můžete si je koupit i třeba na daný čas za hodinu či dvě, což jsme přesně udělali my – vybrali jsme čas před stmýváním, abychom viděli město za světla i za tmy. 

Místo čekání ve frontě jsme volný čas využili k návštěvě Little Big City Berlin – poměrně nové audiovizuální expozice doslova zarohem od věže. Od této atrakce jsem nic moc nečekala (mimochodem, při návštěvě SeaLife jsme získali slevu na vstup právě sem), a nakonec se ukázala jako to nejlepší. Skvěle audiovizuálně provedené miniatury historických okamžiků města se líbili nejen mě, ale i synovi. Donekonečna mačkal tlačítka, která začínala požár Reichstagu, sám tahal za páku a boural Berlínskou zeď a pozoroval metro pod městem i tanky během války jak jezdí tam a zpět. Rozhodně doporučuji sem zavítat

Little Big City Berlin

Little Big City Berlin
Little Big City Berlin
Little Big City Berlin

A pak už jsme se konečně vydali na samotnou Fernsehturm, které berlíňané přezdívají „Alex“. Výtah nás nahoru vyvezl za pár vteřin – rychlost můžete pozorovat skleněným stropem. A potvrdilo se, že nápad vybrat domu kolem stmívání je skvělý, protože tohle město má rozhodně kouzlo za světla i za tmy. 

Procházkou jsme se pak vydali zpět, nezbývalo než zabalit a začít přemýšlet, kam vyrazíme příště. 

PS.: Všechny fotky jsem fotila já, a to na Iphone X.

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů