Jak moc je pracovní prostředí důležité?

Last Updated on 28. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Zatímco píšu tento post na blog sedím na terase u bazénu v mém oblíbeném španělském městečku a ve vzduchu je cítit slaná voda. Hraje mi k tomu hudba v rytmu flamenca.

No dobře toto pracovní prostředí je trochu extrémní a ne vždy dosažitelné. :-) Nicméně musím potvrdit, že podporuje kreativitu ;-)

Dobře, ani já většinu času nepracuji v takto krásném prostředí. Ale už také každý den nesedím osm (a více) hodin v kanceláři.

Žijeme v moderní době, většina z nás má jako jediný pracovní nástroj telefon (mobilní) a počítač (přenosný). Čímž se otvírá nepřeberné množství “pracovních” prostor.

Můžete pracovat kdekoliv. Využijte toho. Ať už se jako já tu a tam uchýlíte do příjemné kavárny nebo v pěkném počasí třeba vyrazíte pracovat na lavičku před kancelář. Mimochodem, je vědecky dokázáno, že ruch kavárny podporuje kreativitu. Existují dokonce aplikace, které vám zvuky z kavárny zprostředkují. ;-)

Není nadarmo, že v posledních letech obliba tzv. “Home officů” rapidně vzrostla. Potvrdili to i před několika lety naši zákonodárci, kteří tento pojem (konečně) začlenili do nového zákoníku práce.

Jen tak mimochodem, v tomto je naše země opravdu pokroková.  

Ale jak je to z efektivitou práce mimo pracoviště versus v kanceláři? Existuje řada průzkumů, které se tím zabývají. Ve většině případů je závěr jasný. Většina lidí, kteří měli možnost pracovat z domova potvrzuje, že mají pocit, že jsou výkonnější a zároveň se cítí spokojenější, berou si méně sick days a dovolené. (Více si můžete přečíst například ve Forbes zde>> )

Osobně s tím rozhodně souhlasím. Hlavním důvodem lepšího výkonu dle mého kromě osobní spokojenosti je ale prostě a jednoduše méně vyrušování. Jak zmiňuji ve svém online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou, vyrušení jsou jednou z hlavních příčin snižování efektivity práce. Určitě to znáte, sedíte v kanceláři, právě se zaberete do nového projektu a v tom u vás stojí kolega a ptá se na nějakou drobnost. Ano, pro něj je snazší, získat odpověď snadno a rychle od vás. Ale vás stojí třeba několika vteřinová odpověď drahé minuty než získáte zpět fokus.

A jen tak mezi řečí, všimli jste si, jak utichla vlna slávy open space kanceláří? Ani mě nepřekvapuje, že firmy, které je s velkou slávou budovaly, aby podpořily týmového ducha a spolupráci dnes v tichosti staví příčky mezi kanceláře.

Každopádně je zřejmé, že pracovní prostředí naši práci silně ovlivňuje. Mělo by tedy v první řadě být pro nás příjemné a umožňovat nám dostatečně plné soustředění. Nejen že tak podáváme lepší výkon, ale jsme i spokojenější.

No a pokud už musíte pracovat na jednom místě, určitě věnujte chvíli jeho úpravě, aby vám tam bylo dobře. Někdy i maličkosti dokáží ze studeného prostoru vytvořit útulné místo. Nespoléhejte na firemní výzdobu, té chybí váš osobní dotek. Já vždy, když se přesouvám do nové kanceláře, první rozestavuji svoje květiny a přitloukám obrázky. Neváhejte a udělejte to taky, každý pohled na vaši oblíbenou fotku vedle monitoru ve vás vykouzlí přijemný pocit. A to za to stojí.

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet na sociálních sítích. Děkuji za to.

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů