Proměňte nečekaný problém v příležitost

Last Updated on 8. 4. 2019 by Lucie Klabanová

Nedávno za mnou přišel kolega se zoufalým výrazem. Se slovy: „Já se na to snad vy…“ mi odvyprávěl nečekanou situaci, která ho zaskočila.

Jeho podřízený, kterého s velkou pompou nedávno přijal jako šéfa týmu, dostal lepší nabídku. A ne ledajakou, rovnou u našeho největšího zákazníka.

Celý zhroucený si stěžoval, že bude muset to půlroční kolečko absolvovat znova, ztratí půlroku výsledků (jde přeci o business až v první řadě) a také bude nutné zase projít protivnou administrativou v centrále na oddělení lidských zdrojů.

I mě nejprve polil pocit zmařené práce, ztraceného času, který jsem věnovala něčemu zbytečně. Ale pak jsem se zastavila a sama sebe se zeptala: „A nešlo by to nějak využít?“

Velmi často se nám stává, že když jedeme v zajetých kolejích, děláme to, co jsme prostě zvyklí dělat, když se nám přihodí něco překvapivého, najednou se z toho hroutíme. Nevíme si s tím rady. A vidíme jen ty komplikace, které nám to přináší.

Ale to, že nás něco vytrhlo z našeho standardu, je přeci skvělá šance!

Ano, samozřejmě, můžeme znovu zopakovat to, co už známe a popravdě celý ten proces bude už zase o něco kratší, protože už máme předchozí zkušenost, a tak nám to zabere méně času i úsilí.

Ale dobří manažeři se zastaví a zamyslí. Odpoví si na nejdůležitější otázky:

  • Proč se právě toto stalo?
  • Co k tomu vedlo?
  • Byla příčina chybou, kterou mohu napravit, aby se to neopakovalo?
  • A není možná tohle šance udělat něco zcela jinak?

Tohle vlastně platí i v životě soukromém. Tehdy tomu říkám „odražení ze dna“. Ve chvíli, kdy se mi podaří odpovědět na všechny otázky, které mám, většinou si uvědomím nejen proč se to stalo, ale také kam mám směřovat dál.

Největší výzvu v této situaci vidím v tom, dokázat se oprostit od veškerých emocionálních vlivů. Jsme lidé, a tak nás vždy první přemohou různé emoce, které nás mají chránit, abychom například neudělali stejné chyby v budoucnu.

Ale pokud se nám podaří se jich „zbavit“ a podívat se na situaci „zvenku“, podaří se vždy celá situace lépe analyzovat, čistě pragmaticky. Což neomylně vede k pochopení a prozření.

A jen abych dovyprávěla tu konkrétní situaci – z problému jsme během jedné cesty letadlem vytvořili projekt reorganizace, který by nám potenciálně mohl přinést mnohem větší obrat. A navíc jsme získali nadšení, že to celé možná bude opravdová „pecka“!

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka a leader. Pomáhám lidem kolem sebe najít jistotu, že mohou zvládnout vše, co je pro ně důležité. Ukazuji jim, že můžou být dobrými manažery, rodiči i mít čas sami pro sebe. Učím je správně určovat priority, organizovat čas a vést podřízené, spolupracovníky i rodinu tak, aby měli ze života radost. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů