Time management už mám zmáknutý! Vážně?

Last Updated on 1. 11. 2021 by Lucie Klabanová

Dřív jsem si myslela, že se ho naučím a bude vyřešeno. Že mě na kurzu naučí pravidla a bude stačit je dodržovat a už nikdy nebudu mít problém všechno zvládat, stíhat a nebudu ve stresu. 

Asi vám nemusím říkat, že to byl obrovský omyl!

Je pravda, že existují určitá základní pravidla time managementu, která se za dobu, co se tomuto tématu věnuji, v podstatě nezměnila. Většina autorů knih i kurzů s nimi tak nějak počítá, opakuje je, nebo je jen zběžně připomíná. A to je vlastně ten pověstný základ. Stejně jako všechno, co se v životě učíme, má nějaké základy, nějaké minimum, na kterém pak stojí všechno ostatní. 

Pro time management bych tenhle základ shrnula asi do těchto oblastí: 

  • Priority
  • Plánování
  • Asertivita

A kolem základních pravidel v těchto oblastech se pak nabaluje hromada dalších věcí. 

Proč není time management soubor statických pravidel? 

Je to jednoduché. V první řadě se neustále, a v poslední době mnohem vyšší rychlostí, mění svět, ve kterém žijeme. My se přizpůsobujeme prostředí, time management se musí přizpůsobit nám. 

Když jsem absolvovala svůj první time management kurz zhruba před deseti lety, jako symbol jsem si koupila krásný diář. Papírový. To byl tehdy nejefektivnější způsob, jak všechny nabyté znalosti implementovat. 

Dnes vám na kurzech papírový diář doporučí málokdo. Ne že by to byl špatný nástroj, pořád je skvělý pro ty, kdo milují papír. Ale zkrátka proto, že už existuje tolik jiných a v mnoha směrech i praktičtějších nástrojů. Je jich už tolik, že i zapřisáhlí milovníci papíru (a ano, počítala jsem mezi ně i sebe) se přesunuli k elektronickým formám – appkám, tabletům, elektronickým tužkám. 

Ať už děláte jakoukoli práci či činnost, určitě i tam jste zaznamenali velké rozdíly. Specielně teď po covidové pandemii vnímám několik zásadních změn. 

Mnohem více meetingů

Prostě proto, že už není nezvyk dělat schůzky online, ba naopak. A protože při online schůzkách ušetříte nemálo času na přesun, máme jich dnes většinou o mnoho víc. To ale samozřejmě hází klacky pod nohy hluboké práci a proto klade mnohem větší nároky na naše plánování. Sama jsem před nedávnem musela zcela překopat svůj kalendář, protože jsem najednou zjistila, že přes všechny meetingy nemám za celý týden v kuse ani dvě hodiny na soustředěnou práci. 

Více možností znamená více nutnosti správně vybírat

Máme nekonečně mnoho možností. Ve všech oblastech. O podobných rozletných možnostech si naši předci mohli nechat jenom zdát. 

Je skvělé, že dnes je možné téměř cokoli. Ale větší výběr znamená taky větší nároky na to správně si vybrat tu, která je pro nás nejvhodnější. Jen si vzpomeňte, jak je někdy těžké vybrat jeden chleba v obchodě, pokud jich před sebou na regálu máte dvacet. V time managementu je to stejné. Každý den musíte volit mezi mnoha činnostmi, které se vám nabízí. A pokud nevybíráte v souladu se svými prioritami, osobní vizí a hodnotami, začnete se točit v kolečku nevhodné volby a prokrastinace, což nezbytně vede i k nespokojenosti. 

Důležitost spokojeného života

Vzpomínáte na Maslowovu pyramidu hodnot? V dobách nedostatku, kdy lidi primárně řešili, jestli budou mít co jíst a čistou vodu, tudíž neměli uspokojené základní lidské potřeby, rozhodně nepřemýšleli o spokojeném životě. Prostě proto, že na to neměli čas. 

My dnes žijeme v největší hojnosti za posledních sto let. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, dostáváme se do horních pater zmíněné Maslowovy pyramidy a životní spokojenost okupuje naše úvahy často. 

Mnoho studií se zabývá spokojeností života. Třeba tahle Effect of Having a Sense of Purpose in Life on the Risk of Death from Cardiovascular Diseases jasně říká, že smysl v práci přináší spokojenost v životě i snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárními nemocemi. 

Proto dnes mnohem častěji přemýšlíme, jestli děláme to správné zaměstnání a jestli aktivity, které tam vykonáváme (a je jedno, jestli děláte asistentku nebo chirurga) nám osobně dávají smysl. A sami se přirozeně snažíme o to, abychom čas trávili tím, co nám smysl dává. 

Nejen tohle jsou důkazy toho, že ani time management není nějaká statická věda. Je to nikdy nekončící rozvoj, posouvání sebe sama, zkoušení, testování, hledání. Nepomůže přečíst si jednu knihu a tím to končí. Musíte nastudovat základy a pak na nich stavět to, co vyhovuje vám. Sice to vyžaduje práci sami na sobě, ale odměna je pak naprosto nejvíc. Spokojenost, kterou nic nenahradí.

Jsem CEO, mentorka a expertka na zlepšování firemních procesů. Pomáhám firmám i jednotlivcům najít efektivnější cesty k jejich cílům – ať už jde o lepší organizaci času, řízení týmů nebo osobní rozvoj. Jako autorka online kurzů 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou a sebe-mentoringového kurzu efektivity, time managementu a komunikace jsem už desítkám klientů pomohla získat zpět kontrolu nad svým časem a nastavit si systém, který jim funguje.

Můj nejnovější kurz 5 nejčastějších chyb manažerů ukazuje, jak budovat stabilní a spokojené týmy, zatímco e-book 5hvězdičkový šéf nabízí čerstvým manažerům praktické tipy pro snadnější začátky v nové roli.

Ať už jde o práci, nebo cestování, které je mou vášní, vždy hledám způsoby, jak si věci zjednodušit a užít naplno. Proto na blogu sdílím nejen tipy pro efektivnější řízení času a týmů, ale i rady, jak objevovat svět bez zbytečných komplikací.

Make it easy!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *