Last Updated on 31. 5. 2023 by Lucie Klabanová
Stává se vám, že se budíte uprostřed noci a místo spánku se vaše myšlenky intenzivně připravují na pracovní schůzku? Přistihli jste se někdy u toho, že místo poslouchání, co vám na druhé straně telefonu říká kolega, přemýšlíte, jak vyřešit aktuální problém?
Stres.
V dnešní době je mu vystaven téměř každý, a to nejen v pracovním životě.
Někteří z nás jsou stresu přirozeně odolnější (jak moc občas závidím flegmatikům! 😊), někteří naopak méně. Odolnost vůči stresu lze ale trénovat a zlepšovat.
Tady je několik tipů, které vám mohou pomoci v boji proti stresu:
Udělejte si z péče o sebe prioritu. Pravidelně dělejte činnosti, u kterých relaxujete a cítíte se v pohodě. Ať už je to cvičení, meditace, koupel, čtení nebo pobyt v přírodě. Najděte si, co vám nejlépe vyhovuje a věnujte tomu pravidelně čas.
Ať už je vaším koníčkem malování, hra na hudební nástroj, zahradničení, cvičení jógy nebo cokoli jiného, pravidelné praktikování vám poskytne pauzu od stresových podnětů a podpoří pocit radosti a naplnění. Tyto aktivity jsou vaším sebevyjádřením a pomáhají vám dobít baterky a regenerovat.
Pocit přetížení významně přispívá ke stresu. Stanovte si priority svých úkolů a povinností a rozdělte je na menší, zvládnutelné kroky. Vytvářejte seznamy úkolů, používejte kalendáře nebo digitální nástroje, které vám vše pomohou zorganiozvat, a řešte jeden úkol po druhém. Tak budete mít pocit, že máte věci pod kontrolou.
Stanovení vlastních hranic je pro zvládání stresu klíčové. Naučte se říkat „ne“, když je to nutné, a vyhněte se přehnaným závazkům. Pochopte své limity a buďte asertivní při ochraně svého osobního času a energie. Respektování vlastních hranic pomůže snížit stres a předejít syndromu vyhoření.
Správná time management může výrazně snížit hladinu stresu. Rozdělte své úkoly na zvládnutelné části a každému úkolu přidělte konkrétní časové úseky. Pracujte na svých úkolech podle důležitosti a termínů a vyhněte se prokrastinaci. Efektivním řízením času můžete zvýšit produktivitu a snížit stres z práce na poslední chvíli. Time management je nikdy nekončící studium, začít můžete třeba v mém online kurzu.
Někdy jen samotné uvědomění, co přesně za aktuálním stresem stojí, může pomoci. Například jste-li v práci součástí důležitého projektu, často vás stresuje to, že selžete, nedodáte potřebné včas. Jinými slovy jen strach. Samotné uvědomění pak může pomoci při práci se strachem a snazším určením praktických kroků, které předejdou oné nepříjemné situaci, která vás stresuje.
Pojem „mindfulness“, který by volně šel přeložit jako „všímavost“, v podstatě znamená zaměření vaší pozornosti na přítomný okamžik, aniž byste ho zároveň posuzovali, či hodnotili. Může pomoci snižovat stres tím, že přináší uvědomění do vašich myšlenek, pocitů a tělesných vjemů. Vyzkoušejte některé praktiky mindfulness, jako jsou hluboká dechová cvičení, meditace, poslech relaxační hudby nebo jednoduše trénujte fokus na vnímání svého okolí.
Zdravý životní styl pomůže zlepšit vaši odolnost vůči stresu. Ujistěte se, že máte pravidelný pohyb, vyváženou stravu a dostatek spánku. Vyhněte se nadměrnému množství kofeinu, alkoholu a nikotinu, protože přispívají ke zvýšení hladiny stresu. Péče o fyzické zdraví má pozitivní vliv na vaši duševní pohodu.
Neváhejte vyhledat podporu od přátel, rodiny nebo profesionálů, když se cítíte ve stresu. Sdílení svých pocitů a obav s ostatními může poskytnout útěchu, různé pohledy a praktické rady. Někdy stačí mluvit o svém stresu a pomoci ho zmírnit.
Pamatujte, že každý se vyrovnává se stresem jinak, a proto je důležité najít to, co nejlépe vyhovuje právě vám. Pokud jste vystaveni stresu příliš dlouho a nic nepomáhá, neváhejte se obrátit na zdravotníka, který vám poskytne další rady a podporu dříve, než bude pozdě.
A co pomáhá bojovat se stresem vám? Podělte se ve facebook skupině.