Zasedl si na vás šéf? A co když je to vážnější? Bossing je častější než si možná myslíte.

Bossing je forma zneužívání podřízeného nadřízeným

Last Updated on 21. 9. 2021 by Lucie Klabanová

(For english version of the post click here.)

Každý den ráno většina z nás vstane a jde do kanceláře. Tam strávíme nejméně osm hodin (ne-li více) – tedy velkou část dne. To je vlastně víc, než kolik strávíme denně s rodinou.

Všichni jsme lidé, mezi lidmi vznikají vztahy. Každý jsme jiný, proto i vztahy mezi různými lidmi jsou různé. Ale ať už chceme nebo ne, vztah s naším šéfem na nás má velký vliv. Přeci jen trávíme v práci hromadu času a šéf, stejně jako kolegové, jsou jeho součástí.

Pokud je váš šéf 5hvězdičkovým šéfem, tuhle zodpovědnost si uvědomuje. A může tak iniciovat jeho správné budování a rozvoj.

Ale co když váš šéf na nějaké vztahy nemyslí? Co když ho lidé nezajímají a nechce se tím vůbec zabývat.
A ještě hůře – co když sám vše spíše ničí?

V průzkumu, který jsem dělala pro svůj e-book vyšlo poměrně jasně, že více než polovina lidí je demotivovaná právě špatnými vztahy na pracovišti, hlavně s nadřízeným.

Bossing je forma zneužívání podřízeného nadřízeným

Bossingu se dopouštějí i ženy manažerky.

Šéfové jsou jako rodiče

Šéfové jsou jako rodiče – na řízení lidí neexistuje stoprocentní manuál, stejně jako neexistuje na rodičovství. Každý se s tím musí poprat. Prostě zkoušet. A přitom samozřejmě udělá chyby.

Pak už je jen otázka, jestli své chyby objeví, pojmenuje a poučí se z nich. A nebo je opakuje.

A teď se na to podívejme z vaší strany. Pracujete pod ním, takže existuje jistá daná hierarchie a vy víte, že tenhle člověk je váš nadřízený.

Ale co když:

  • je k vám nespravedlivý
  • dává vám opakovaně práci, která nespadá do vaší kompetence
  • přetěžuje vás, zadává vám více práce, než je reálné stihnout
  • pomlouvá vás před ostatními (i před vámi)
  • chová se nadřazeně, ponižuje vás
  • příliš vás hlídá, neustále si hraje na policajta
  • bagatelizuje vaše názory
  • nikdy vás nepochválí, nic co uděláte není dobře. Zato když uděláte chybu, máte to na stole hned
  • vybíjí si na vás zlost, je vulgární

Možná se divíte, ale tohle všechno opravdu jsou příklady bossingu na pracovišti. (Význam slova: Bossing je psychická šikana v zaměstnání, které se dopouští na svém podřízeném nadřízený pracovník. Viz definice z Wikipedia.) Zneužívání v práci tedy zdaleka neznamená pouze sexuální obtěžování. (Já ho sem úmyslně nezařazuji, pevně doufám, že se to nikomu z vás nestalo a pokud ano, prosím řešte to ihned s úřady či policií.)

Mám takový pocit, že spousta šéfů si vůbec neuvědomuje, že tohle:

  • dělá
  • jedná se o zneužívání
  • že tím svým podřízeným způsobuje velké potíže

Jenže co s tím?
Zejména v našem světě, kde jsme občas utlačovaní, říct svůj názor není podporováno, máme strach z jakéhokoli vykročení z řady?

Opakuji to pořád dokola, základem je komunikace.

Bossing je častější než si myslíme
Ženy jsou častěji než muži obětí bossingu.


Nenechte si bossing líbit.

Pokud váš šéf opakovaně dělá něco z výše uvedených bodů, což vám samozřejmě ubližuje, je potřeba to řešit. Důsledky bossingu můžou být velmi závažné a proto včasná obrana je nezbytná. Je nezbytné o tom mluvit.
Správný šéf by měl takovéhle rozhovory iniciovat. Měl by chtít získat zpětnou vazbu sám na sebe. Ale pokud to nedělá, nezbývá než abyste iniciativu převzali vy.

Prostě mu to řekněte. Ale pozor, jako vždy platí, že je potřeba se na podobný rozhovor dobře připravit. To JAK to sdělíte může mít zásadní vliv na to, zda bude vše přijato nebo ne.

Jak na rozhovor se šéfem?

Přemožte strach a rozhodněte se promluvit si otevřeně.

Toto je vždy největší výzva a vyžaduje práci sám se sebou. Mě pomáhá říct si přesně jaké mám možnosti: Budu to řešit otevřeně a zkusím to změnit, nebo se nechám dál ničit a časem od všeho “uteču”? Pokud situaci řešíme v začátku, většinou máme ještě chuť věci změnit. Necháte-li vše příliš dlouho, možná tuhle motivaci ztratíte.

Naplánujte si schůzku předem.

Vyberte vhodnou dobu - ať máte oba čas se soustředit. Neoddalujte tuhle diskusi, pokud jste ve fázi, že to řešit potřebujete.

Dopředu si sepište body.

Napište si všechny věci, které vás trápí a ubližují vám. Nebojte se říct, že to má vliv na vaše emoce - jsme lidé. Možná bude protistrana tvrdit, že to tak nemyslí, ale to není to podstatné. Pouze pokud vysvětlíte CO a JAK na vás působí, můžete pak požádat, aby to už nedělal.

Dbejte na tón sdělení.

Mluvte klidně, fakticky. Proto je opravdu důležíté, abyste vše měli připravené. Diskuse o takovýchto bodech bude pro vás oba emocionální (alespoň uvnitř) a mohli byste své sdělení předat jen částečně. To by samozřejmě mělo vliv na následné řešení.

Buďte otevření přijmout to, že část problému je i ve vás.

Ať už je to vaše větši senzitivita k některým věcem nebo opravdu děláte něco špatně, nedostatečně. Může to přijít na přetřes. Nebraňte se tomu a snažte se to vnímat jako zpětnou vazbu pro sebe.

Uzavřete diskusi návrhem kroků k řešení.

Zkuste si nastavit jak bude v daných oblastech vaše práce pokračovat. Pokud šéfovi například vyčítáte, že vás nikdy nepochválí a naopak ihned upozorňuje na chyby, zkuste se domluvit, že občas řekne, že jste odvedli dobrou práci a naopak bude-li mít pocit, že jste něco udělali špatně, řekne vám to pouze mezi čtyřma očima v rámci kompletní zpětné vazby včetně jeho návrhu správného postupu. Nebo pokud vás pomlouvá před ostatními, řekněte mu, ať raději rovnou vše řekne vám a nikoli těm okolo. (Pošlete ho třeba na můj článek Upřímnost a otevřenost. :-))

Máte to za sebou? GRATULUJI! Udělali jste veliký krok k prosazení radikální otevřenosti ve vaší firmě. (Viz knížka Radikální otevřenost od Kim Scott.)

Tím to ale nekončí. Nyní musíte vyhodnotit dvě věci:

  • reakce šéfa přímo na schůzce
  • chování šéfa poté s odstupem času.

Pokud už na schůzce reaguje váš šéf nepřiměřeně, nechce si vás vyslechnout, je vulgární, zlý a tak podobně, je mi to líto, ale u tohohle šéfa ničeho nedosáhnete. Pak si zvažte, jak dlouho ještě chcete bossing snášet a jestli / jak dlouho vám to stojí za to. Změnit práci můžete kdykoli. Myslete na to, že po téhle schůzce možná ze vzteku ještě přitvrdí.

Je-li reakce na schůzce v pořádku, šéf jeví zájem o vás i vaše vnímání jeho chování, souhlasí s tím, že se pokusí některé věci změnit, jste na dobré cestě. Teď už záleží, jak se to bude vyvíjet dál. Jsme jen lidé a tak ani váš šéf zítra nebude někdo jiný, než byl doteď. Ale pokud si dává větší pozor v různých situacích, které jste spolu prodiskutovali, snaží se k vám chovat lépe, gratuluji podruhé! Nejen že jste zlepšili vlastní situaci v zaměstnání, ale s největší pravděpodobností jste pomohli i některým současným či budoucím kolegům, aby podobný problém nezažívali. A vašemu šéfovi stát se lepším šéfem.

Když se ale po všech slibech o snahu něco změnit nic nezmění, jste tam kde jste byli. Vlastně ne, teď už víte, že chování vašeho šéfa není “nechtěné”, ale vědomé. Takže stejně jako výše – zvažte si jestli vám to stojí za to, nechat to tak být. Jestli vás to ničí natolik, že to má vliv na váš žívot, vaše zdraví. A pokud ano – utíkejte.

Existuje řada doporučení, jak lze bossing řešit oficiálně – ať už interně ve větších korporátech, nebo na veřejných místech. Chcete-li se i do toho pustit, neváhejte googlovat. Ale dobře si rozmyslete, jestli vám to stojí za to. Psychická náročnost je už tak veliká, že další vypětí, kterému budete vystaveni při dokazování bossingu , může být už příliš. Tím vás ale rozhodně neodrazuji! Pokud se na to cítíte, jděte do toho, bossing oznamte a stížnost na nadřízeného podejte.

Stejně jako jakékoli zneužívání i bossing má vliv na psychiku, sebevnímání i zdraví člověka. Nedopusťte, abyste se nechali zahnat do kouta. Žádná práce na světě nestojí za zdravotní či psychické problémy.

Vezměte si volno.

Ne každý si může dovolit týden dovolené, ale i pár hodin či dní volna, kdy si dáte odstup od problémů vám pomůže získat potřebný nadhled.

Dejte průchod emocím.

Nemá cenu předstírat, že emoce nejsou. Práce je součástí života a život žijí lidé. Lidé prostě mají emoce. Je to náš ukazatel, že něco není v pořádku. Sami sebe znáte nejlépe, víte jaké emoce se u vás projevují. Záleží na vás, kde a jak je necháte uvolnit. Pouze zvažte, aby neublížili někomu dalšímu.

Jděte do přírody nebo se věnujte něčemu, co máte rádi.

Zaměřte svou mysl na něco pozitivního, co víte, že zaručeně funguje. Sluníčko a zpěv ptáků v lese dělají zázraky. Nebo pokud vás uklidňuje tanec nebo olejomalba, věnujte se pár hodin jen tomu. Přepnout na pozitivní myšlení nelze jedním lusknutím a musíte mu pomoct.

Odpojte se.

Vypněte e-maily, telefon i sociální sítě na tak dlouho, jak potřebujete.

Zacvičte si jógu nebo meditujte.

Neexistuje lepší uklidnění mysli, než právě meditace a jóga.

Ukliďte si doma.

Pořádek doma pomůže najít pořádek na duši.

Promluvte si se šéfem.

Udělejte to ale teprve až budete více méně v klidu. Nemá smysl to řešit hned, v záplavě emocí se ztratí to důležité poselství. Pokud možno, připravte se na tento rozhovor. Sepište si body, které chcete zmínit. Vše co vás trápí a proč. Vysvětlete svůj pohled na věc. Snažte se být věcní, ale nevyhýbejte se informacím, jak na vás daná věc působí. Co je pro vás důležité, může být pro jiného nepodstatné. Ale tady jde o vás. Musíte svůj postoj vysvětlit. Pokud máte skvělého šéfa , budete s tohoto setkání odcházet - s pocitem úlevy - vděčnosti, že vás vyslechl - jasným plánem, co a jak změnit

 

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jako autorka online kurzů 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou a sebe-mentoringového online kurzu efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace jsem už pomohla stovkám klientů získat zpět kontrolu nad svým časem a najít větší pohodu v každodenním životě. Můj e-book 5hvězdičkový šéf pak čerstvým manažerům nabízí praktické tipy, které jim usnadní náročné začátky v nové roli. Make it easy!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů