Last Updated on 28. 7. 2023 by Lucie Klabanová
Všimli jste si, jak extrémně těžké je v poslední době udržet myšlenky na uzdě?
Myslím, že se to nedá srovnat s ničím, co bylo před pár lety.
V současné době se dostáváme pod tlak informací násobně více. Zkrátka proto, že násobně víc informací vstřebáváme z okolí, ve kterém žijeme. Pokud jste jako já normální člověk, který má rodinu, práci, žije ve městě nebo se v něm aspoň v rámci pracovní doby pohybuje, máte počítač, mobilní telefon, televizi, internet… tohle všechno jsou zdroje ohromného množství informací, které na náš mozek „útočí“ každou vteřinou.
Není divu, že náš mozek je přehlcený, unavený a vlastně ztracený v té hromadě dat. Stejně jako když zkusíte na počítači naráz otevřít několik velkých souborů, snadno se stane, že ho na chvíli úplně zablokujete. Tak proč by se to nemohlo stát našemu mozku?
Po delší době se mi poštěstilo mít dvě hodiny v neděli volno a nic nemuset. Prostě jsem jen měla čekat na syna. Sedla jsem si do kavárny, dala si své oblíbené kafe a vzala si k ruce zápisník, že si některé věci v klidu promyslím. Sotva po deseti minutách jsem se přistihla, že moje myšlenky už stihly přeskočit mezi prací (co musím udělat zítra), dovolenou (jestli máme vše připravené nebo něco ještě nemám), vzpomínkami a analýzou toho, co se událo v minulém týdnu a bůhví čeho ještě. Zkrátka ani v takové situaci jsem je nedokázala udržet na uzdě.
Tahle roztěkanost postihuje hlavně aktivní lidi, kteří jsou v životě v jednom kole a sedět na místě je nebaví. O to aktivněji se musejí práci s myslí věnovat. A co si budeme říkat, je to prostě námaha. Proto není od věci hledat pomocníky, které mysl pomáhají zklidňovat a nám mít myšlenky pod kontrolou.
Hudba je takový můj „uzemňovač”. Správný typ hudby mi dokáže navodit správnou náladu na soustředění, nebo třeba cvičení. Psala jsem o tom ostatně i v blogu Startovače neboli spouštěče správné nálady.
Pro aktivního člověka je tohle výzva. Možná to znáte. Sednete si doma s tím, že si chvilku odpočinete. A za pár minut už běžíte dělat něco dalšího, protože to prádlo je prostě potřeba dát do pračky, nebo utřít prach. Ale já tuhle nenáročnou formu meditace zkouším praktikovat a tím se v ní i zlepšuji. Aktivně se snažím nechat odplouvat myšlenky, které mi v té době přicházejí na mysl. Je to dřina, ale pomáhá to.
Sice jsem začala cvičit primárně pro ozdravení těla, ale ukázalo se, že dopad na psychickou stránku je stejně důležitý. Je to podobné jako předchozí bod. Soustřeďujete myšlenky na tělo, a když vám mysl odbíhá, zase ji vrátíte do přítomna. Chce to pravidelný a dlouhodobý trénink.
Samozřejmě, kvalitní čas s přáteli vám nedovolí přemýšlet o milionu věcí (telefon nechte v tašce), co na vás čekají. Je o kus snadnější soustředit se na toho, kdo sedí naproti vám, když si spolu užíváte třeba dobré jídlo nebo skleničku.
(Jako třeba vypnutí všech rušičů ve formě oznámení.) Spoustu tipů pro hlubokou práci najdete v kurzu 12 tipů, jak mít čas ve svých rukou.
Na jednu stranu věřím, že všechno to množství informací je pro evoluci lidského myšlení důležité, mozek neustále zlepšuje svou funkčnost. Ale pokud necháme informace na sebe působit bez jejich správného zpracovávání a „škatulkování”, časem se to musí zákonitě proměnit v jeden velký „maglajz“ v naší hlavě, což logicky nemůže přinést nic dobrého.
A co vy, jak pracujete s množstvím informací a se soustředěním?