Startovače neboli spouštěče správné nálady

Last Updated on 16. 6. 2022 by Lucie Klabanová

Občas při práci s klienty v rámci hodnocení efektivity a plánování narazíme na situaci, které říkám: „nebyla na to správná doba”. 

Většinou se jedná o nějakou naplánovanou aktivitu, kterou klienti neudělají i přesto, že na ní měli vyhrazený čas a odůvodňují to jistým vágním: „když ono to nešlo.” 

Ano, existují situace, kdy skutečně není ta pravá konstelace na onu aktivitu. V takové chvíli je pak přemáhání se zbytečným a neefektivním trápením a výsledek nejspíš stejně nebude stát za to. Ale ze zkušenosti je takových situací jen minimum. 

Častější je ta druhá varianta. Máte pocit, že teď není ta pravá doba, že zrovna na to nemáte náladu, nebo něco podobného. A právě v takové situaci pomáhají „startovače”. 

Tenhle pojem, případně taky „spouštěče” nebo „nakopávače“, jsou mé vlastní naprosto neodborné výrazy 😊 pro uměle vytvořené pomocníky, kteří pomáhají překonat moje prokrastinační stavy a dokážou mi v různých situacích pomoci rychleji přemoct nechuť v začátku a přirozeně vplynout do činnosti, kterou mám plánovanou. 

A co že to vlastně je? 

Jedná se o určité pomůcky, místa, situace, které spojíme s nějakou činností a tím si vytvoříme jakýsi reflex, který tyhle oblasti propojí. Je to vlastně něco jako pokus s Pavlovými psi – v tomto pokusu světlo = jídlo. V mé variantě například určité místo, vůně, zvuk = daná činnost. 

Abych byla konkrétní uvedu příklad. Práce na blogu a specielně psaní článků či příspěvků na sociální média je pro mě kreativní činnost. A dostat se do kreativní nálady je pro mě, značně analyticky smýšlejícího člověka, poměrně náročné. Nemluvě o tom, že tyto činnosti dělám většinou po večerech, kdy se k té přirozené lenosti přidává i skutečná únava. Často se mi stávalo, že „nebyla ta správná chvíle” něco tvořit. 

Ale pak jsem si tak nějak omylem vypěstovala právě zmíněné propojení. Když jsem si to uvědomila, bylo to opravdové WOW!

Prostředí má velký vliv na náladu
  • Přirozeně jsem si večer sedala do svého čtecího křesla, protože se mi po celém dni sezení u počítače chtělo změnit nejen židli. 
  • Nechtělo se mi otevírat stejný počítač na jakém celý den pracuji, tak jsem vzala tablet a připojila k němu bluetooth klávesnici. 
  • Nalila si skleničku vína nebo voňavý čaj s medem a citrónem a nohy hodila na podnožku. 
  • Na uši jsem si dala velká sluchátka a pustila album, které mě zrovna zaujalo. A já ráda přehrávám alba, která se mi líbí pořád dokola. 

A tohle jsem opakovala několik týdnů, v pravidelných (naplánovaných) intervalech.

Tím jsem si vytvořila nejen návyk. Ale i jakýsi reflex na všechny uvedené „spoušťeče”, které navíc propojili všechny smysly – místo (zrak), tablet (hmat), nápoj (chuť a čich) a hudbu (sluch). 

Po čase jsem začala pozorovat, že nápady přichází, jakmile aplikuji některé ze zmíněných spouštěčů (a nejlépe všechny) rychleji, odpadlo zdlouhavé přemýšlení nad prvními slovy článku a všechno začalo plynout mnohem hladčeji. 

A tak jsem si začala pěstovat spouštěče cíleně. 

  • dnes volím konkrétní pracovní místa pro různé aktivity (například mám jednu oblíbenou konkrétní kavárnu pro strategické nápady a hlubokou práci)
  • Různé nápoje pro různé typy aktivit (flat white na kreativitu)
  • Vůně – pořídila jsem si aroma lampu a měním esenciální oleje dle potřeby

Jak si vytvořit vlastní spouštěče? Není to nic složitého, ale pár věcí byste měli vědět: 

  • vše je založené na NÁVYKU a PODMÍNĚNÝCH REFLEXŮ
  • Ty vyžadují pravidelnost a řadu opakování, tedy vytrvalost
  • Funguje to u činností, které vás v hloubi duše baví, jen se do nich občas musíte dokopat. Na něco, co vás extrémně nebaví, si spouštěč vytvoříte dost těžko
  • Dobré je propojení všech smyslů. Ale není-li proto prostor, zaměřte se na ten, který je vám nejbližší. Pro mě, jako možná i pro vás, je tím nejsnazším sluch – tedy pustit si do sluchátek to, co máte rádi. Navíc se tím i odcloníte od okolí a zabráníte vyrušování. Ale pozor, aby třeba samotná hudba vaši pozornost neodváděla. Já například nemůžu poslouchat písničky v češtině, když chci psát, protože mě texty písní odvádí od slov, která píšu. 

Může to vypadat jako zbytečnost, ale když sami vyzkoušíte, zjistíte, jak příjemně se vám bude vplouvat do činností, které jste často zbytečně odkládali. Někdy ta snadná řešení bývají ta nejlepší. ;-)

PS. Za nápad na tento článek děkuji mojí kamarádce Kláře z Čistírna těla i mysli, která je mou skvělou inspirací v rámci našich (nejen) mastermind setkání.

PPS. Právě jsem dopila čaj s medem a citronem :-)

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů