Business plan aneb kolik matematických schopností potřebujete pro plánování v korporátu

Last Updated on 28. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Ve svých textech docela často mluvím o plánování. Podle mého názoru je důležité mít plán nebo aspoň hrubou představu o dalších krocích v životě, nejen tom pracovním.

V korporátech se ale “plánuje” jinak. Když jsem tuhle činnost dělala před mnoha lety poprvé, měla jsem pocit veledůležitosti, protože já přece určím, kam se firma bude posouvat.

V korporátech se ale “plánuje” jinak. Když jsem tuhle činnost dělala před mnoha lety poprvé, měla jsem pocit veledůležitosti, protože já přece určím, kam se firma bude posouvat. Jak býváme někdy naivní! :-)

Minulý týden jsem v práci dokončila revizi plánu na druhou půlku roku. Celý ten proces mi připadá jako politické vyjednávání. Hází se argumenty z jedné strany a protiargumenty z druhé. Často jsou povrchní a nesmyslné, protože 80% lidí v místnosti nemá tušení, jak se v naší zemi žije, možná tam ani nebyli nebo všeho všudy párkrát. Je potřeba jim říct to, co chtějí slyšet.

Tahle hra je ale standard, takže čím déle ji hrajete, tím jste v ní lepší.

Většinou se po několika hodinách odchází z meetingu se “schválenou verzí plánu”. Chápejte, každého stejně zajímá jen to jedno číslo na konci…

Tím, že skončí politické vyjednávání, hlavní aktéři hry, předávají herní karty, chápejte to jedno číslo (no, vlastně o pár čísel víc) kolegům. Ti jsou matematici. Jejich jediným cílem je vytvořit hodně složitý výpočet tak, aby na konci bylo to jedno číslo.

Já jsem v této matematické části hry poměrně expert. V mém portfoliu je zhruba tisíc produktů a ty musím rozplánovat tak, aby výsledek mého odhadu, kolik kterého produktu prodáme, byl právě to inkriminované číslo.

Expert jsem v tom, že umím implementovat “bulharské konstanty”.

Možná se divíte, ale ty jsou nejdůležitějším nástrojem, který zajistí ten zázrak, že na konci je to kouzelné číslo, které všichni očekávají. A když si náhodou někdo usmyslí, že to číslo by vlastně mělo být trochu jiné, stačí implementovat úpravu bulharské konstanty a jste tam. :-)

Hlavně ale prosím nikomu neříkejte, že ten hrozně sofistikovaný plán je dělaný metodou SMF (suck my finger – vycucám si z prstu, pozn. překladatele). Musíte se tvářit, že všechno je samozřejmě naprosto přesné. Jak byste vy, jako odborník na daný obor, mohli přiznat, že nevíte, jestli se jedné pračky prodá za půl roku sto nebo sto třicet kusů. To přeci musíte vědět naprosto přesně!

No nic, mám to opět za sebou, a teď můžu pár týdnů věnovat práci, než se v řijnu vrhneme na plánování příštího roku. :-)

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Díky, že mne čtete. Psaní blogu mi dělá upřímnou radost, ale stojí mne i hodně úsilí. Proto budu moc ráda, pokud se vám článek nebo cokoli na mém blogu líbí, když jej budete sdílet třeba na facebooku se svými přáteli. To je pro mne největší ocenění. :-)

Jsem mentorka a leader. Pomáhám lidem kolem sebe najít jistotu, že mohou zvládnout vše, co je pro ně důležité. Ukazuji jim, že můžou být dobrými manažery, rodiči i mít čas sami pro sebe. Učím je správně určovat priority, organizovat čas a vést podřízené, spolupracovníky i rodinu tak, aby měli ze života radost. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů