Jihozápadní Portugalsko – země, kam se neváhejte vydat za krásami přírody

Last Updated on 24. 9. 2021 by Lucie Klabanová

„Tam jsem ještě nebyla.” Napadlo mě, když jsem zase po čase začala surfovat na bookingu.  

Z nějakého důvodu až doteď unikalo Portugalsko mým cestovatelským destinacím. Jediný kontakt z touhle západoevropskou zemí byl asi před deseti lety, když jsem se v rámci CEMS Annual Events podívala na prodloužený víkend do Lisabonu. 

A proto, když jsem přemýšlela, kam letos v červnu v téhle složité, ještě-pořád-kovidové, době vyrazíme, mezi oranžovými (na evropském cestovatelském semaforu) mě zaujalo právě Portugalsko. 

A v mém případě už je pak od nápadu jen krůček k realizaci. :-)

Nejprve pár praktických bodů k organizaci.

Formu rezervací jsem zvolila jako vždy takto: 

Letenky

Pro letenky používám letuska.cz – prostě proto, že vždy nakonec mají levnější cenu i než samotné aerolinky. V tomto případě to bylo až o 30% (důvod neznám, ani nemůžu zaručit, že to je pravidlo, ale spíše mnou vypozorovaný stav). 

Ubytování

Ubytování rezervuji přes booking.com. Vzhledem k tomu, že ho používám už hodně dlouho a dost často, jsem už v rámci programu Genius na nejvyšším levelu a mnohokrát se mi stalo, že cena byla levnější než přímo u ubytovatele i například u Airbnb. Navíc booking má velmi dobře propracovaný re-marketing, takže když se koukám na nějaké ubytování a pak ho nezabookuji, po pár dnech dostanu incentive dodatečné slevy při použití unikátního slevového kuponu. Vzhledem k tomu, že už to vím, trochu si s tím hraju. :-) Zase opakuji, že tohle je moje zkušenost, někdo kdo používá jiného providera, může mít podobné výhody jinde. 

Půjčení auta

Půjčení auta je docela oříšek. Často vám google hodí linky na nějakého zprostředkovatele (např. Rentalcars), kteří taky lákají na levnější ceny než samotné autopůjčovny. Nicméně při využití plné pojistky, což já většinou požaduji, už to tak dobře nevyjde. Navíc můžete přijít o některé výhody, např. když si přes Rentalcars půjčíte auto a přímo u nich dokoupíte plnou pojistku, samotná autopůjčovna vám i tak zablokuje cca 1000 Eur na kartě jako deposit na škody. Proto si raději porovnám pár autopůjčoven přímo.

Jako z mé dosavadní zkušenosti nejlepší hodnotím balíček nazvaný Key’n Go od Goldcar –  klíče vyzvedáváte i vracíte přímo v samoobslužném automatu. Vzhledem k plné pojistce je to neskutečná úspora času (3min na vyzvednutí i vrácení), což každý kdo někdy stál nekonečné fronty v autopůjčovně jistě ocení. Navíc se snažím vždy vybrat takovou půjčovnu, která má auta přímo v terminálu. V případě, že je půjčovna mimo areál letiště, shuttle je sice zajištěn, ale stojí vás často hromadu času a čekání. Bohužel Goldcar měla tentokrát v Portugalsku zavřeno (asi Covid?), tak jsem volila alternativu – Centauro s plnou pojistkou a Quick Check in.

Bohužel tahle služba kvalit a výhod předchozí zmíněné rozhodně nedosahovala. Při příletu, který jsme měli opravdu pozdě, jsme strávili hodně času čekáním na shuttle (asi půl hodiny), u převzetí auta šlo všechno poměrně rychle (vzhledem k plné pojistce, netřeba kontrolovat stav auta). I tak jsem ale byla ráda, že jsem zabookovala hotel, který byl doslova za rohem. Při vrácení auta už žádné výhody tahle půjčovna v rámci služby neměla, a tak jsme strávili čekáním ve frontě na vrácení skoro hodinu… (ano, i přes tu komplet pojistku zde neměli žádné přednostní rychlejší řešení. Škoda nedotažené služby zákazníkovi).

(Jen pro úplnost: S žádným z výše uvedených služeb nemám spolupráci, jedná se čistě o osobní referenci.)

První noc

Jak už jsem zmínila první noc po pozdním příletu jsme strávili v hotelu Stay Hotel Lisboa Aeroporto v blízkosti letiště. Jako zastávka na jednu (případně pár) nocí je hotel hodný doporučení. Čistý, poměrně moderní vybavení, pohodlné postele. Vyčetla bych jen to, že pokoje jsou opravdu malé, což ale vzhledem k tomuto typu krátkodobého ubytování až tak nevadí. Hotel nabízí i velké parkoviště zdarma. 

Druhý den po příletu jsme si nechali volný, nikam jsme nespěchali, prostě jsme se chtěli vydat nějakou vyhlídkovou trasou na jih až do naší destinace. Cestu po dálnici jsme zkrátili na minimum a nebylo to rozhodně kvůli tomu, že jsou v Portugalsku zpoplatněné. (K tomuto dodám ještě doporučení, abyste v rámci půjčení auta určitě využili zapůjčení tzv. Via Verde, což je snímač pro mýtné. V Portugalsku jsou sice brány pro mýtné, ale na místě je nezaplatíte, pouze dostanete lísteček s kódem a musíte ho zaplatit asi do týdne na poště či dalších místech. Údajně lze platit i online, ale dost často bývá problém se zahraničními kartami. Takže zapůjčením snímače si rozhodně ušetříte hromadu starostí.) Prostě jsme chtěli zastavovat, kdekoli nás zaujme nějaké místo. 

Sines

Ve městě Sines jsme se stavili na kávu. 

Porto Covo

Tohle místo nás zaujalo parkovištěm přímo na útesu, kde jsme si dali připravený sendvič k obědu.

Porto Covo
Porto Covo
Porto Covo

Sao Teotonio

Když jsem u silnice zahlédla turistickou značku na maják, v podstatě jsem strhla volant a bez rozmýšlení odbočila. (Kdo mě zná, už ví, že majáky jsou pro mě neodolatelné :-))

Když jsme procházeli okolí majáku, provázela nás všudypřítomná až omamná vůně. Chvíli jsme nemohli identifikovat jej zdroj a chodili mezi nízkými rostlinami a všechny očichávali je. Jestli nás někdo pozoroval, musel se u toho docela bavit. Nakonec jsme ji našli. Měla jakési lepkavé listy, které sami taky voněly. Pokud někdo víte, co je to za rostlinu, budu ráda, když mi dáte vědět. :-)

Sao Teotonio
Tak kdo ví, co je to za rostlinu? ;-)
Epické útesy poblíž Sao Teotonio

Salema

Odpoledne jsme dorazili do naší destinace, malé vesničky Salema, kde jsme měli strávit dva týdny v ubytování Salema Beach Village. 

Salema Beach Village
Salema Beach Village

Salema Beach Village

Stručné doporučení: Pořídila jsem ubytování, alespoň podle uvedených informací, cca o 30% levněji oproti běžné ceně v této době. Každopádně ubytování splnilo přesně to, co slibovalo na fotkách i v popiscích. Zaměstnanci byli extrémně ochotní, denní úklid zajistil nadstandardní čistotu (což v jižních zemích zdaleka není samozřejmostí), vilky jsou velmi prostorné a skvěle vybavené, postele pohodlné. Navíc mě velmi mile překvapilo ticho a klid, což bylo určitě trochu znásobeno malou obsazeností (přece jen Covid), ale i ve dnech, kdy bylo více než 60% kapacit obsazených se to nijak výrazně neprojevilo. Zkrátka tohle ubytování můžu jedině doporučit. 

Praia Salema
Salema
Salema v noci

Lagos

Počasí prvních pár dní nebylo úplně “dovolenkové válecí”, o to lepší na prozkoumávání okolí. Ráda navštěvuji městečka, sleduji život v nich a ochutnávám místní speciality. Proto jsme na kávu a nezbytný Pastel de Nata zamířili do Lagosu. Prošli jsme se krom jiného i po přístavu plného jachet.

Lagos

Sagres a Cabo de Sao Vicente

Nejjihozápadnějším místem Evropy je Cabo de Sao Vicente, další maják poblíž městečka Sagres. Tohle místo je samozřejmě hojně vyhledávané turisty, a to zejména ve večerních hodinách. Všichni posedávají na skalách v okolí a vyhlíží západ slunce.

Cabo de Sao Vicente
Západ slunce od Cabo de Sao Vicente
Cabo de Sao Vicente v pozadí

Forte de la Figueira a Forte de Almadena

Po pobřeží Portugalska vedou spousty turistických tras. Díky mapy.cz jsem zjistila, že jedna vede přímo od nás a tak jsme se prostě rozhodli jít jeden den na jednu a druhý den na druhou stranu a kochat se výhledy a krásnými plážemi.

Pohled na Praia Salema
Ulička v Salema
Praia do Santa
Pohled na Salema z modré turistické trasy
Forte de Santa Cruz da Figueira
Forte de Almadena
Praia Boca do Rio
Praia Boca do Rio

Carrapateira – Trilho dos Pescadores

Od jisté doby už nečtu průvodce se zaručenými místy, která je nutné v dané navštívit. Většinou si otevřu mapy.cz a hledám zajímavá místa v nich označená, ať už vyhlídky, turistické trasy, nebo různé historické zajímavosti. 

A takhle jsem našla Trilho dos Pescadores u vesnice Carrapateira. Okruh, který můžete absolvovat pěšky, ale i autem a na kterém najdete tolik dech beroucích výhledů, že se vám tomu nebude chtít věřit. My jsme tohle místo navštívili dvakrát, protože mi připadalo natolik úchvatné, že jsem si říkala, že z něj chci nafotit i západ slunce. Večer jsme tam navíc byli úplně sami a mohli si tak vychutnat tu harmonii přírody a vnímat její krásu všemi smysly. 

Praia do Castelejo

Krásných pláží jsem na jihozápadě Portugalska viděla spoustu. Na Praia do Castelejo jsme si udělali výlet večer. Západy slunce jsou opravdu fotogenické. 

Shrnuto a podtrženo, i když Portugalsko mělo být spíš klasická letní odpočinková dovolená, v jedné jeho malé části jsem viděla tolik krásných, dech beroucích míst, plných vůně Atlantiku i nikdy neustávajícího větru tvořícího menší i obrovské vlny, že na to budu dlouho ráda vzpomínat. 

Milé Portugalsko, těším se na příště!

Jako vždy, všechny fotky jsem fotila já, na iPhone 12. 

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>