Koncentrace: Je vůbec v dnešní rychlé době možné se opravdu soustředit?

Last Updated on 24. 5. 2022 by Lucie Klabanová

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik informací během každého dne, každé hodiny musíme absorbovat? Někde jsem četla, že to je 34GB informací, což je asi 105 tisíc slov denně. A jestli nejste IŤák a neumíte si to představit, tak lidsky: opravdu hodně! :-)

Jak se můžeme divit, že náš mozek už prostě někdy odmítá některé informace přijímat, protože už je přesycený záplavou jiných?

Jenže jak zajistit, abychom vnímali ty správné informace? To je právě ta “prekérka”.

Několikrát denně se přistihnu u toho, že jsem před chvílí začala něco dělat a jakmile mě něco vyrušilo, přeskočila jsem k něčemu jinému. Jenže mezitím zapomenu, co jsem to vlastně původně dělala. Většinou mě to stojí drahocenné minuty, vrátit se zpět a začít znova.

Důvody ztráty koncentrace můžou být následující:

 • Únava
 • Nedostatek motivace
 • Vyrušování

Co s tím?

Na únavu je nejlepší:

 • Dostatek spánku
 • Pravidelné přestávky v práci
 • Sport
 • Dostatek tekutin
 • Meditace

Jak na motivaci je téma samo o sobě, můžete třeba kouknout na můj článek na blogu>>

A vyrušování? Máte pocit, že toho se nezbavíte?

Tady je pár triků, které vám pomohou vyrušování a odvádění pozornosti snížit.

 • Pracujte offline. Když připravujete složitější projekty, nebo potřebujete některé věci promyslet, pracujte offline. Sami se přesvědčte, kolik práce uděláte, když letíte někam letadlem a nemůžete být pořád na telefonu a emailu. Naordinujte si “offline hodiny” i pokud jste v kanceláři.
 • Eliminujte dotazy od kolegů. S kolegy musíte spolupracovat, ale nikde není řečeno, že jim musíte být k dispozici od rána do večera. Stanovte si hodiny pro dotazy, případně si rovnou s jednotlivými členy týmu domluvte schůzku a informujte je, ať za vámi v ostatních hodinách s maličkostmi nechodí. Bude to mít dva efekty. Oni se na setkání s vámi budou lépe připravovat a tudíž lépe vyřešíte více věcí a zároveň minimalizujete vyrušování. Každý si dvakrát rozmyslí, jestli je daný důvod dostatečně velký, aby porušili pravidla.
 • Vyberte si místo na práci. Dnes už opravdu nemusíte jen sedět v kanceláři. Technologie nám umožňují pracovat skoro odkudkoli. Zkuste, kde je to pro vás nejpříjemnější. Já v poslední době miluji práci v kavárnách. Nejen že si dopřeji skvělou kávu, ale kavárenské prostředí na mě působí velmi inspirativně.
 • Nedělejte pět věcí naráz. Může se to zdát jako efektivní, ale znovu nabytí koncentrace vás většinou stojí mnohem více času, než čas ušetřený tím, že děláte víc věcí. Vyvarujte se tomu.
 • Mějte jasný seznam úkolů (to-do-list) nebo plán dne. Nebudete rušeni nepodstatnými úkoly, protože budete mít jasno, co je pro vás priorita daného dne. Článek na toto téma si můžete přečíst zde >>

Ve svém novém online kurzu mám pro vás ještě řadu dalších rad, jak si zajistit fokus a být co nejeefektivnější. Nahlédněte zde>>

Vyzkoušejte, co funguje vám. I malá změna může přinést velké výsledky.

Díky, že mne čtete. Psaní blogu mi dělá upřímnou radost, ale stojí mne i hodně úsilí. Proto budu moc ráda, pokud se vám článek nebo cokoli na mém blogu líbí, když jej budete sdílet třeba na facebooku se svými přáteli. To je pro mne největší ocenění. :-)

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka a leader. Pomáhám lidem kolem sebe najít jistotu, že mohou zvládnout vše, co je pro ně důležité. Ukazuji jim, že můžou být dobrými manažery, rodiči i mít čas sami pro sebe. Učím je správně určovat priority, organizovat čas a vést podřízené, spolupracovníky i rodinu tak, aby měli ze života radost. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů