Last Updated on 14. 11. 2022 by Lucie Klabanová
Zhasnu v zasedací místnosti a s úsměvem na rtech a notebookem v podpaždí jdu zpět do své kanceláře. Z této hodinky jednání s mým týmem mám skvělý pocit, protože jsme si ujasnili, co bylo třeba a můžeme se tak vrhnout do práce s vědomím, že víme co a proč.
Vzpomínám si ale na ten pocit zmaru, když odcházím z většiny jiných schůzek. Moc se mluvilo, nic se nevyřešilo, a ještě trvala o půl hodiny déle, než měla. Hromadu nesourodých úkolů, které z něj vzešly, se mi nechce ani začít řešit.
Proto jsem se rozhodla své meetingy organizovat jinak. Nechci abychom já ani ostatní kolegové považovali naše setkání za zbytečnou ztrátu času.
Žijeme v době dálkové komunikace. Existují hromady různých možností, jak probrat věci s dalšími lidmi, ať jsou kdekoli.
Na druhou stranu ale osobní setkání má něco, co žádný jiný prostředek nenahradí. Konkrétní atmosféru tvořenou lidmi v místnosti. Těžko se to vyjadřuje slovy, ale jde o vnímání celkové řeči těla, tónu, pohledů, které se „po drátě“, i když sebelepším, vytratí.
Je tu jedno velké ALE. Ruku na srdce. Kolik opravdu efektivních, užitečných meetingů jste absolvovali za poslední dva roky? Upřímně! Já sotva pár. A většina z nich by mohla být ještě o kus efektivnější a přínosnější. Některé i o velký kus.
Jako třeba tato má nedávná zkušenost. Ráno všichni dorazí s energií a snad i chutí dobrat se k potřebným výsledkům. Začne se o čtvrt, půl hodiny později. Jen tak, protože (samozřejmě) existuje spousta administrativních bodů, které je potřeba rychle vyřešit. Harmonogram neexistuje. Příprava spočívá v přípravě dat od hrstky účastníků a tím to hasne. Soustředění opadá po 20 minutách, odchází se k tématům, která s meetingem nesouvisí, řeší se věci, které už měly být vyřešené. Na oběd není čas, protože se to jinak nestihne. A tak dál.
Zkuste to po mém vzoru příště jinak.
Až budete chtít naplánovat příští meeting odpovězte si na následující otázky:
Pokud jste na druhou otázku odpověděli, že nešlo, pokračujte v jeho plánování:
Samozřejmě nezapomínejte na vhodnou dobu plánování. Poslat pozvání na meeting na druhý den, kde očekáváte hodinovou prezentaci od kolegy je absolutní „no go“.
A jak na samotný meeting? Jeden bývalý kolega mi po prvním meetingu v mé režii řekl: „Tebe si budu zvát na každý meeting.“ :-)
Co se mu tak líbilo?
Tento a další podobné tipy jak si co nejefektivněji organizovat čas najdete v mém online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou.
PS: Asi je vám jasné, že tenhle text jsem psala ještě v době předkoronavirové. Osobně vidím právě online setkávání jako jednu z nových, i když trochu násilím aplikovaných, zvýšení efektivity při práci.
Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek: