Last Updated on 24. 6. 2024 by Lucie Klabanová
V poslední době mám pocit, že nestíhám nic pro tenhle blog. Prostě nemám čas. Každý to tak někdy cítíme.
Už pár dní o tom přemýšlím. Mrzí mě, že se nevěnuji psaní, které mi vždycky dělalo radost. Mrzí mě, že slýchám míň poděkování za fajn time management a leadership tipy. A tak sama na sobě analyzuji, jak to s tím časem je.
A světe div se! Došla jsem k tomu, že to není nedostatek času. Rozhodně ne. Hodinku, dvě týdně bych si rozhodně našla. Jednoduše třeba tak, že bych místo surfování po sociálních sítích sedla ke svému iPadu a začala psát.
Je to nedostatek vůle. Chuti se do toho pustit. Pořád to vnitřně oddaluji a myslím, že jen hledám výmluvu, jako třeba, že dnes už jsem moc unavená. Což leckdy i jsem, ale zase na druhou stranu při lepším plánování a omezení nepotřebných činností bych určitě byla schopná tuhle činnost vrátit do pravidelnosti mého týdne.
Někdy věci oddalujeme, a pak když začneme, jsme mile překvapeni, jak nám to jde od ruky. Bojíme se do něčeho pustit, a pak zjistíme, že to chtělo jen ten první krok.
V time managementu je práce sama se sebou velmi důležitá. Každý z nás má tendenci zabřednout do kolečka všedních životů, prostě jet tak, jak ho povinnosti tlačí. Je to totiž jednoduché, nemusí se o tom přemýšlet.
Ale právě to zamyšlení se je to podstatné. Ten čas, kdy si plně začneme uvědomovat PROČ něco děláme. Kdy se sami sebe ptáme znovu a znovu, jestli to chceme dělat. A odpověď na tyhle otázky se může v čase dost zásadně měnit.
Jsem přesvědčená, že to je důvod, proč je tolik lidí v podstatě nešťastných. Jedou v kolečku, do kterého vstoupili dobrovolně, ale svádí to na okolnosti. Nejsou dost odhodlaní na to, aby si uvědomili, že to, jak se mají, je v jejich rukou. Štěstí není něco, co nám spadne do klína. Je to něco, na čem musíme pracovat, každý den. Je to stav mysli.
Moje mentee ke mě často přijdou s problémem, že nestíhají. Chtějí ode mě pomoct s plánováním jejich dne, organizací aktivit. A leckdy i čekají, že jim nějak zázračně pomůžu zkrátit čas potřebný na jejich aktivity.
Pak je hodně překvapí, když se jako první zeptám na jejich hodnoty, jejich priority. „Máte osobní vizi?“, je jedna z mých prvních otázek. Možná mají na začátku někdy pocit, že si spletly kurz, nebo mentora. :-)
A tak se snažím trpělivě vysvětlovat, že time management vedoucí ke spokojenosti, ne jen stíhání víc věcí, je postavený na základech dobré znalosti sebe sama. Svých potřeb, hodnot i priorit.
A pokud jste si doteď mysleli, že když se v téhle oblasti věnuji mentoringu, mám v tom vždycky jasno, tak teď jste doufám pochopili, že tak to rozhodně není. Život je taková fajn houpačka. :-) Každý z nás se ocitá v různých fázích. Jak se říká: „Jednou jsi nahoře, jednou dole.“
Co se ale liší u lidí celkově spokojených a úspěšných je jejich vědomí toho, že na sobě nesmí přestat pracovat. Uvědomění si toho, když spadnou do situace, kdy už na svá přesvědčení a vize zapomněli, že je potřeba si je zopakovat. Nebo třeba upravit, předělat.
Co je na práci na sobě jiné, než třeba v práci v zaměstnání? Rozhodně se vyplatí. Milionkrát. Odměnou vám totiž budou chvíle pocitu spokojenosti, štěstí. Naučíte se je vnímat a prožívat. Možná jim budou předcházet složité časy, situace nekomfortu. Ale o to víc si jich pak budete vážit. Jen za tmy září hvězdy.
Tak jak jste na tom aktuálně vy? Nepotřebujete si trochu zopakovat svoje hodnoty a vize? Pokud jste na to připraveni a uvítáte na téhle cestě parťáka, jsem tu pro vás.