Proč je cowork pracovní prostředí, které mě nadchlo

Last Updated on 11. 11. 2022 by Lucie Klabanová

O důležitosti pracovního prostředí jsem psala už několikrát. Věřím, že prostředí má neopomenutelný vliv na výkonnost a efektivitu, opakovaně se mi to potvrzuje nejen z vlastního pozorování, ale i diskusí s kolegy a mými mentees. 

Letos v létě jsem kanceláře firmy Teka, kterou řídím, přestěhovala do coworku. Většina lidí z mého okolí si pod tím tak docela neumí nic moc představit. Popravdě, ani já neuměla. Na tuhle myšlenku mě přivedla kamarádka, která sdílela svou radost z toho, že jako podnikatelka má konečně profesionální prostředí, kam může zvát klienty. Pak už stačilo jen jedno ukázkové setkání a bylo mi jasné, že přesně tohle je pracovní prostředí pro novou dobu. 

Jak Covid změnil vnímání pracovního prostředí

Před pandemií většina mého týmu chodila do práce denně. Doma nebyli zvyklí pracovat, a tak i když jsem jim tuto možnost nabízela, využívali ji jen málo. 

To se ale po dvou letech, kdy doma prostě pracovat museli, zásadně změnilo. Většina lidí dnes chce alespoň někdy z domova pracovat. Ať už je důvodem například úspora času na cestě nebo to, že se jim na některé úkoly lépe soustředí, když nemají kolegy za zády. 

Na druhou stranu lidé se chtějí potkávat osobně. Chtějí některá témata prodiskutovat tváří v tvář, protože co se budeme povídat, osobní kontakt prostě nic nenahradí. Chtějí se ale potkávat v příjemném prostředí, ideálně u kávy v neformálním prostředí. Není to tedy náhoda že hlavní coworkový prostor vypadá jako pěkná kavárna, příjemné neformální prostředí, které inspiruje kreativní diskuse. 

Je tedy jasné, že vlastní psací stůl pro každého zaměstnance je minulostí a zbytečným finančním přepychem. Právě cowork je prostředí, které je jako dělané pro sdílená pracovní místa.

Různorodost pracovního prostředí 

To, jak přínosné je prostředí někdy změnit, jsem taky už popisovala mnohokrát. A co kdybyste tuhle různorodost mohli mít v jedné budově a mohli tak ještě více flexibilně reagovat na aktuální situaci?

Soukromé kanceláře, společná zóna, malé místnosti pro setkání ve dvou nebo video cally, phone boxy a navíc venkovní terasy! To všechno najdete v coworku. Naše společnost si pronajímá tzv. Privátní kanceláře, tedy vlastní místnost dedikovanou jen pro nás. Ale i tak moc rádi využíváme všechny ostatní uvedená místa, kterou cowork nabízí. Týdenní pracovní schůzky absolvujeme nejčastěji v kavární zone či v létě na terase, cally se zahraničím ve phone boxech nebo malých místnostech k tomu určených a celofiremní meetingy v zasedacích místnostech, které si dopředu dle potřeby rezervujeme. 

I na terase se dá pracovat :-)

Pokud už je potřeba schůzka ve větším plénu, s prezentací, či online připojením, je fajn mít vhodné vybavení. Perfektní interaktivní vybavení jednacích místností rozhodně není levná záležitost. Cowork nabízí plně vybavené zasedací místnosti, které si prostě pronajmete na potřebnou dobu a vše máte k dispozici. Zapomeňte na špatně fungující projektory a chybějící web kameru. 

Flexibilita

Jste firma, která rychle roste? Pak možná teď máte pár zaměstnanců, ale za pár měsíců jich můžete mít klidně dvojnásobek. Ve standardních kancelářských prostorech je tohle docela složitý problém, který budete řešit i řadu měsíců. Cowork je naopak velmi flexibilní. Stačí přidat jednu kancelář, nebo další sdílená místa a vše vyřešíte během dní. Vašemu růstu tedy nestojí nic v cestě. 

Čistota především

Co si budeme povídat, ne všichni myslí v první řadě na to, aby po sobě umyli hrnek od čaje. Vzpomínám na věčné spory o to, kdo zas zaneřádil kuchyňku a zapomněl po sobě uklidit. Úklidový servis v coworku je zajištěn, takže i tehdy, když váš kolega pravidelně zapomíná nádobí na stole, ho tam nenajdete za týden s plísní na dně. 

Administrativní služby

V naší malé společnosti nemáme office manažerku, a tak jsme pravidelně válčili s otázkami jako “Kdo objedná papír do tiskárny?”, “Kdo koupí mléko, které došlo?” “Kdo odnese na poštu dopisy?”

Vyřešeno. Všechny tyhle služby máte v ceně coworkového členství. Nemusíte řešit, že nemá kdo převzít došlou poštu, protože v kanceláři zrovna dnes nikdo není (Jako se stalo nám, když jsme v jednu chvíli skončili všichni v karanténě). 

Nové kontakty

V neposlední řadě potkáte v coworku spoustu zajímavých lidí. Samotné prostředí inspiruje otevřenost (říká introvert :-)) a zapovídat se s někým v kuchyňce může přinést zajímavé pracovní i soukromé kontakty. Samotný cowork tuhle interakci navíc intenzivně podporuje. Máte možnost se na interním portálu podívat, kdo je vaším sousedem, nebo se můžete setkat na některé z mnoha neformálních akcí organizovaných přímo samotným centrem. 

Shrnuto a podtrženo mohu tuto variantu pracovního prostředí jen doporučit. I když z počátku to bylo trochu vystoupení z komfortní zóny a určitě jsme všichni měli i trochu obavu, jak to bude fungovat, ukázalo se, že je to krok správným směrem.

S klidným svědomím můžu služby Scott Weber Workspaces doporučit (a ne, tohle není spolupráce :-))

Je něco, co vás o coworkingu zajímá? Neváhejte se zeptat v komentářích.

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů