Proměňte nečekaný problém v příležitost

Last Updated on 8. 4. 2019 by Lucie Klabanová

Nedávno za mnou přišel kolega se zoufalým výrazem. Se slovy: „Já se na to snad vy…“ mi odvyprávěl nečekanou situaci, která ho zaskočila.

Jeho podřízený, kterého s velkou pompou nedávno přijal jako šéfa týmu, dostal lepší nabídku. A ne ledajakou, rovnou u našeho největšího zákazníka.

Celý zhroucený si stěžoval, že bude muset to půlroční kolečko absolvovat znova, ztratí půlroku výsledků (jde přeci o business až v první řadě) a také bude nutné zase projít protivnou administrativou v centrále na oddělení lidských zdrojů.

I mě nejprve polil pocit zmařené práce, ztraceného času, který jsem věnovala něčemu zbytečně. Ale pak jsem se zastavila a sama sebe se zeptala: „A nešlo by to nějak využít?“

Velmi často se nám stává, že když jedeme v zajetých kolejích, děláme to, co jsme prostě zvyklí dělat, když se nám přihodí něco překvapivého, najednou se z toho hroutíme. Nevíme si s tím rady. A vidíme jen ty komplikace, které nám to přináší.

Ale to, že nás něco vytrhlo z našeho standardu, je přeci skvělá šance!

Ano, samozřejmě, můžeme znovu zopakovat to, co už známe a popravdě celý ten proces bude už zase o něco kratší, protože už máme předchozí zkušenost, a tak nám to zabere méně času i úsilí.

Ale dobří manažeři se zastaví a zamyslí. Odpoví si na nejdůležitější otázky:

  • Proč se právě toto stalo?
  • Co k tomu vedlo?
  • Byla příčina chybou, kterou mohu napravit, aby se to neopakovalo?
  • A není možná tohle šance udělat něco zcela jinak?

Tohle vlastně platí i v životě soukromém. Tehdy tomu říkám „odražení ze dna“. Ve chvíli, kdy se mi podaří odpovědět na všechny otázky, které mám, většinou si uvědomím nejen proč se to stalo, ale také kam mám směřovat dál.

Největší výzvu v této situaci vidím v tom, dokázat se oprostit od veškerých emocionálních vlivů. Jsme lidé, a tak nás vždy první přemohou různé emoce, které nás mají chránit, abychom například neudělali stejné chyby v budoucnu.

Ale pokud se nám podaří se jich „zbavit“ a podívat se na situaci „zvenku“, podaří se vždy celá situace lépe analyzovat, čistě pragmaticky. Což neomylně vede k pochopení a prozření.

A jen abych dovyprávěla tu konkrétní situaci – z problému jsme během jedné cesty letadlem vytvořili projekt reorganizace, který by nám potenciálně mohl přinést mnohem větší obrat. A navíc jsme získali nadšení, že to celé možná bude opravdová „pecka“!

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem CEO, mentorka a expertka na zlepšování firemních procesů. Pomáhám firmám i jednotlivcům najít efektivnější cesty k jejich cílům – ať už jde o lepší organizaci času, řízení týmů nebo osobní rozvoj. Jako autorka online kurzů 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou a sebe-mentoringového kurzu efektivity, time managementu a komunikace jsem už desítkám klientů pomohla získat zpět kontrolu nad svým časem a nastavit si systém, který jim funguje.

Můj nejnovější kurz 5 nejčastějších chyb manažerů ukazuje, jak budovat stabilní a spokojené týmy, zatímco e-book 5hvězdičkový šéf nabízí čerstvým manažerům praktické tipy pro snadnější začátky v nové roli.

Ať už jde o práci, nebo cestování, které je mou vášní, vždy hledám způsoby, jak si věci zjednodušit a užít naplno. Proto na blogu sdílím nejen tipy pro efektivnější řízení času a týmů, ale i rady, jak objevovat svět bez zbytečných komplikací.

Make it easy!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *