Jak jsem se nakonec vydala do země Pohádek tisíce a jedné noci.

Last Updated on 21. 9. 2021 by Lucie Klabanová

Možná si říkáte, co má společného můj blog make-it-easy a výlet na dovolenou do Emirátů (kromě mě samozřejmě :-)). Ale ono to je trošku ve stylu “nekomplikujte si to, pokud nemusíte”, protože přesně to jsem dělala já při rozhodování zda jet či nejet. A tak snad najdete v tomto osobním cestovatelském článku inspiraci.

Když jsem si před rokem na konci února slibovala, že příští zimu musím vyrazit někam do tepla a za sluncem, nevěděla jsem jestli se to podaří. Jen jsem věděla, že tu zbytečnou “depku” z věčně pošmourné pražské (ne)zimy už nechci zažít.

Letošní zima se doposud dařila trošku víc, sněhu bylo požehnaně (na horách) a i to slunce se občas ukázalo zpoza mraků. Ale sychravo přeci jen převažovalo. A tak jsem si o Vánocích rozhodla “pokochat oko” a začala prohlížet zájezdy.

Od známých jsem si chtěla nechat poradit, kam se v lednu dá do tepla jet, měla jsem nějakou vlastní představu, pár “no go”, nějaké ty “raději ne” a pár vysněných destinací, kam se mi ale nechtělo vyrážet pouze na týden.

Jak už to bývá, destinace si našla mě, ne já ji. Mám to tak se vším v životě, to pravé mi nějak vždycky cvrnkne do nosu, stejně jako tři oříšky pro Popelku. :-D Takže ani nevím jak a záloha byla zaplacena.

Spojené arabské emiráty byly na mém seznamu “raději ne” už nějakou dobu. Pár (dost) špatných zkušeností z muslimských zemí z minulosti mě přesvědčovalo, ať se téhle destinaci vyhnu. A pak se k tomu ještě přidala jedna známá: “Neblázni, v lednu je v Emirátech zima, tam se nebude dát vlézt do moře.”

Ale já jsem si ujasnila svůj cíl: hlavně slunce. A rozhodla se že to risknu, protože nejbližší „lepší” alternativy znamenaly 2-3x delší čas v letadle. Nechtěla jsem nic řešit, prostě si jen odpočinout a tak jsem pro tentokrát sáhla prostě po zájezdu s cestovní kanceláří Fischer. Bez práce, bez starostí. Veškeré informace jsem dostala včas a precizně připravené.

Tomu taky odpovídá moje příprava: tak nějak jsem nevěděla co čekat a proto se raději moc netěšila a nechávala to prostě plynout. O to větší nadšení jsem prožívala nejen první večer po příjezdu, kdy jsem si v tričku vychutnávala na terase hotelu první drink.

Takže jestli váháte, pár bodů, které vás možná zajímají:

LET

 • Cca 6 hodin letu je poměrně krátká doba. Samotnou mě překvapilo, že nám to docela uteklo. Samozřejmě jsem zvyklá sebe i rodinu na cestu dobře vybavit činnostmi, o to rychleji to pak uteče. Nevadilo ani čistě charterové letadlo, nás to prostě nerozhodí. :-)
Příklad „monstrózního“ hotelu.

HOTEL

 • Většina hotelů v SAE je…jak to říct…”pompézních”. Ohromné, mnohapatrové kolosy se tyčí rovnou na pláži. Pokud toto není váš styl, stejně jako to rozhodně není můj, pečlivě vybírejte resort. Já jsem narazila na Hilton Al Hamra beach and golf resort. Hotel se skládá z hlavní budovy, která má jen 3 patra a pak řady dvoupatrových vilek, o cca 4 pokojích každá, roztroušených v krásné zahradě. Tento styl je typický v Karibiku, proto se mi tady možná tak líbí :-)
Hotel Hilton Al Hamra:
vilky v krásné zahradě.

DOPRAVA

 • Dopravu do a z hotelu si většinou řeší přímo hotel. Tzn. rovnou na letišti vás přidělí do autobusů do jednotlivých hotelů, žádné mnohočetné zastavování a vykládání spolucestujících z dvoupatrového autobusu vás tedy nečeká.

DĚTI

 • Z mé zkušenosti jsou děti všude opravdu vítány. V hotelu jsou na ně velmi milí, učí se mluvit jejich řečí, usmívají se i když dítě převrhne skleničku s džusem. A vzhledem k tomu, že světlé děti jsou pro ně exotické, přitahují pozornost ještě víc.

OBLEČENÍ

 • Situace se má tak. SAE jsou sice muslimská země a pro jejich občany platí přísná pravidla v oblékání. Ale na druhou stranu si 90% lidí zde uvědomuje, že turismus je pro ně životně důležitý a proto turisty naprosto respektují. Zastávám názor, že je potřeba přizpůsobit se místnímu prostředí a proto jsme vždy respektovali doporučení: Pro ženy délky sukně či kalhot ke kolenům a zahalená ramena, pro muže dlouhé kalhoty, plné boty. V hotelu jsou ale naprosto benevolentní, na mini šortky ani tílko nikdy nikdo nic neřekl. Pouze do turistických atrakcí je potřeba vybavit se pro jistotu velkým šátkem, tím se dá leccos skrýt.

JÍDLO

 • V hotelu je naprosto evropské, s malou ochutnávkou místních specialit. Nemusíte se tedy bát, že byste se nenajedli. V našem hotelu nebyl výběr nijak obrovský, ale vždy jsme si velmi pochutnali. Za mě palec nahoru, protože přehršel jídel znamená spoustu plýtvání, a tak mi tato varianta přijde mnohem rozumnější.

ALKOHOL

 • Muslimové to s alkoholem mají složitější, ale v hotelech s ním naprosto není problém. Rozlévají ho dle vlastních pravidel, s těmi se raději seznamte (např. v našem se nalévalo až od 12 hodin), ale řekla bych že kvalita například míchaných drinků v rámci all inclusive programu byla o třídu lepší než v evropských zemích. Nikdy se na mě jako ženu ani špatně nepodívali, když jsem si šla objednat.

DUBAI

 • Před dvaceti lety byste na místě dnešní Dubaje našli akorát poušť a možná pár nomádských chýší. A to dělá tohle raketově se rozvíjející město tak zajímavým. Během pár let tu uprostřed ničeho vyrostla řada obřích moderních mrakodrapů. Rozhodně si její návštěvu nenechte ujít. Za mě doporučuji hlavně projížďku počítačem řízeným metrem. Do prvního vagónu, který je vyhrazen “gold card” pasažerům byste sice nastupovat neměli, ale osobně mám vyzkoušeno, že vám nikdo nic neřekne. :-) A kde jinde byste měli tak bezvadný výhled na tohle město.
Výhled z prvního vagónu metra

Selfie před Burj Khalifa je nutnost :-)

Burj Khalifa – 829.8 m
Burj al Arab – jediný 7*hotel na světě

VÝLETY

 • Už při příletu dostanete lákavou brožurku nabízející nepřeberné množství výletů a aktivit. Jak už jsem zmínila, SAE nic moc jiného než turismus nemají a tak se opravdu snaží nabídnout každému to, co je pro něj zajímavé. Na rovinu, výlety jsou často trošku “tahač na peníze”, ale pokud k tomu tak přistoupíte, zklamaní nebudete. Já jsem absolvovala safari v poušti a delegát mě na “komerční stranu” této aktivity upozornil (děkuji), takže mě nepřekvapila a i tak jsem si výlet užila.
Výlet na „safari“ do pouště

ČAS

 • Zapomeňte na jižanskou nedochvilnost, tady se chodí včas. Spíš o pár minut dřív. Nepočítejte s tím, že na vás někde počkají. Nebudete-li tam včas, máte smůlu.

MOŘE

 • I když jste u Indického oceánu, tím že je pobřeží vlastně “schované” od otevřeného moře, je většinu času klidné. V lednu je přiznávám chladnější (kolem 21C), ale vykoupat se v něm rozhodně dá. V bazénech je voda o dost teplejší, takže můžete obojí “cákání” nakombinovat.
V lednu uprostřed léta.

Co říct závěrem?

Z návštěvy této země jsem naprosto nadšená. Za pouhých šest hodin jste ze sychravé šedivé zimy uprostřed léta, procházíte se po dlouhých, širokých plážích, užíváte si kýčovité západy slunce a do noci můžete sedět na terase.

Tenhle výlet do exotiky si užijete ať už sami dva s partnerem nebo celá rodina s dětmi.

Nebojte se tedy do Emirátů vyrazit a nekomplikujte si to, co nemusíte, zbytečnými předsudky, jako jsem to dělala já. Prostě to zkuste, jen dbejte na to, abyste vybrali, co vám vyhovuje a vyražte. Nebudete litovat.

Jsem mentorka a leader. Pomáhám lidem kolem sebe najít jistotu, že mohou zvládnout vše, co je pro ně důležité. Ukazuji jim, že můžou být dobrými manažery, rodiči i mít čas sami pro sebe. Učím je správně určovat priority, organizovat čas a vést podřízené, spolupracovníky i rodinu tak, aby měli ze života radost. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů