Vídeň (nejen) před Vánoci

Last Updated on 26. 9. 2021 by Lucie Klabanová

Vídeň je jedno z krásných měst, které máme v podstatě za humny. Nabízí nejen nepřeberné množství kulturních památek, ale i nespočet vyžití pro rodiče i děti. 

Já jsem byla ve Vídni už mnohokrát, a stále se sem ráda vracím. A tak i letos jsme sem zavítali – na předvánoční víkend. 

Vídeňský morový sloup – Sloup Nejsvětější Trojice

Jak se dostat do Vídně?

Do Vídně můžete pohodlně dojet autem, autobusem i vlakem. Auto má tu výhodu, že jste flexibilní. Pokud potřebujete být časově nevázaní, nebo se třeba dopravovat někam v okolí Vídně. Cenově vyjde cesta autem lépe, pokud vás jede plné auto. Autobus či vlak jsou naopak výhodnější, budete-li se zdržovat pouze ve městě. Časově jsou z Prahy obě varianty podobné. A jak už jsem zmiňovala v minulých postech, já v poslední době nedám dopustit na vlak. I tentokrát jsme tedy vyrazili Regiojetem a užili si pohodlí, které nabízí. 

Ubytování ve Vídni

Ubytování si zamluvte s dostatečným předstihem, zejména jedete-li v exponovaném čase, třeba právě v době adventu. Ne že byste ubytování nesehnali i na poslední chvíli, ale většinou platí, že čím dříve, tím lepší cena a větší výběr. 

Typ ubytování je samozřejmě vaše individuální volba a i v tomto směru máte nepřeberné možnosti. Já osobně preferuji apartmán, pro cestování s dětmi mi přijde vhodnější. Ve Vídni je na každém rohu skvělé pekařství, obchody mají otevřeno denně kromě neděle od rána do večera, ceny jsou podobné jako u nás, kvalita leckdy lepší. 

Pokud si vyberete ubytování v soukromí, nemusíte mít strach, že byste někde složitě cestovali přes půl města pro vyzvednutí klíčů. Pronajímatel vám prostě pár hodin předem pošle instrukce, jak se do apartmánu dostat. Ve většině případů je vstup do domu na elektronický kód, který obdržíte v instrukcích. Byty jsou číslované, takže snadno najdete správné dveře. Klíče pak bývají uložené v uzavíratelných schránkách na kód hned vedle dveří. Poměrně snadné a efektivní řešení.

Kde vybírat ubytování už nejspíše víte z mých předchozích cestovatelských článků. Já i tentokrát našla přes Booking, ale zkuste i Airbnb nebo rakouský Tiscover

Jak cestovat po Vídni

Vídeň má hustou síť městské dopravy, metro i tramvaje jezdí celý den v příjemných intervalech. Pokud plánujete město procestovat, rozhodně se vám vyplatí koupit některou z časových jízdenek. Nabízí se různé možnosti: 

  • jednodenní jízdenka (1 Tag Wien) – platí daný kalendářní den do 1:00 hodin ráno následujícího dne. Pořídíte ji za 5,80 Eur.*
  •  24/48/72 hodin – platí od validace po uvedenou dobu. Pro představu na 24 hodin ji pořídíte za 8 Eur.*

Pro porovnání jednotné jízdné stojí 2,40 Eur.* 

Děti do šesti let jezdí zdarma. Senioři mají možnost využít zvýhodněné jízdenky pouze na jednotlivé jízdy. 

Pokud plánujete návštěvu některých vídeňských atrakcí, určitě zvažte nákup multifunkční karty Easy City Pass Wien, ta funguje nejen jako jízdenka, ale zajistí vám i řadu slev na vstupy. 

Přehled dalších jízdenek najdete tady.

Jízdenky můžete pořídit buď předem online nebo v aplikaci WienMobil, nebo na každé stanici v červených automatech. Pohodlně v nich zaplatíte i kartou. Pouze si dejte pozor při nákupu v automatu, zda kupujete jízdenku již validovanou (je na ní označený čas) nebo takovou, kterou musíte ještě označit, podobně jako v Praze. 

Jízdenky lze koupit i přímo v tramvajích, ale neseženete tam všechny typy. 

Burgtheater

Co dělat ve Vídni?

Možností je hromada – od muzeí, přes koncerty, architektonické památky. 

Já si v poslední době užívám spíše nenucenou pomalou formu cestování – zkrátka na co se aktuálně cítíme, to děláme. Méně plánujeme, více se koukáme kolem sebe.

Tentokrát jsme vyrazili především na vánoční trhy. Těch je ve Vídni několik – seznam jsem našla například na těchto stránkách:

  • Vánoční trh na Rathausplatz – asi největší trh ve Vídni
  • Vánoční trh na Maria-Theresien-Platz – ten je jen co by kamenem dohodil od Rathausplatz
  • Vánoční trh na Stephansplatz – spíše jen pár stánků přímo v samotném centru Vídně
  • Vánoční trh u Riesenrad v Prátru – pár stánků najdete i přímo pod symbolem města
  • Vánoční trh Am Hof

Další lokality najdete na výše uvedených stránkách. 

Weihnachtsmarkt am Stephansplatz
Vánoční Vídeň

Dovolím si zde přidat i své vlastní hodnocení. Trhy jsou pěkné, vizuálně jsou krásně sladěné s okolní architekturou.

Pokud hledáte nějaké nápady na zajímavé dárky – například rukodělné výrobky, vydejte se spíše na menší trhy (například na Weihnachtsmarkt Am Hof). Pokud chcete jen užít atmosféry vídeňských trhů a nevadí vám davy lidí, Weihnachtsmarkt na Rathausplatz a na Maria-Theresien-Platz jsou to pravé. 

Můžu doporučit i samotnou procházku centrem města. Uličky jsou nádherně ozdobené a v různých průchodech najdete maličké trhy, kde si dáte nejen svařák (často bez zálohy na hrnek, se kterou na velkých trzích musíte počítat), ale užijete i poklidnou atmosféru adventu, tak jak si ji vychutnávají místní. Ti totiž o těchto zákoutích vědí. 

Weihnachtsmarkt am Rathausplatz

Vánoční trhy samozřejmě nejsou vše. Ve Vídni toho zažijete mnohem víc. 

Které památky nevynechat?

Stephansdom

Katedrála v samém srdci Vídně. Poznáte ji podle typické střechy, která je nejen velmi strmá, ale také barevná. Je pokryta více než 230 tisíci taškami v deseti barvách.

Budete-li mít možnost, nahlédněte i dovnitř. Katedrála je opravdu nádherná. 

Metro: U1, U3 Stephansplatz

Stephansdom
Katedrála Stephansdom

Hofburg 

Někdejší sídlo Habsburků je bezpochyby dominantou rakouského hlavního města. Nejen rozlohou – zahrnuje totiž 16 křídel a 17 dvorů – ale i architektonickou grandiózností.

Metro: U1 Volkstheater, nebo Tram: Ring/ Volkstheater

Hofburg
Hofburg

Rathaus

Radnice je dalším architektonickým klenotem Vídně. Je postavena v neogotickém stylu a dnes slouží jako sídlo městského zastupitelstva a vídeňského starosty

Metro: U2 Rathaus, nebo Tram: Rathausplatz/ Burgtheater

Belveder

Kromě samotné barokní stavby zámku stojí za návštěvu zahrada, která ho obklopuje. 

Tram: Plösslgasse nebo Kölblgasse

Prater

Vyhlášený park, kde můžete strávit klidně celý den. Kromě slavného ruského kola Riesenrad zde najdete hromadu atrakcí, restaurací a kaváren. Park je přístupný celoročně 24 hodin denně. Jednotlivé atrakce jsou otevřené zhruba od deseti hodin do půlnoci, ale podle ročního období se otevírací doba může měnit. 

Metro: U2 Messe-Prater, Tram: Praterstern

Výhled z Riesenrad v Prátru

Schönbrunn

Na toto letní barokní sídlo rakouských císařů si vyhraďte čas. Nejen, že je stranou centra, ale abyste si prošli zahrady, potřebujete dostatek času a dobré boty. :-)

V Schönbrunnu se také nachází nejstarší zoologická zahrada na světě, kde se narodilo první slůně v zajetí. Proto sem určitě rády zavítají i děti. 

Metro: U4 Schönbrunn

Co se bude líbit dětem? 

Wiener Prater

Aktivita číslo jedna pro děti jakéhokoli věku je výše zmíněný Prátr (Wiener Prater). 

Park je přístupný celoročně, pouze si ověřte aktuální otevírací dobu. Ta se může také přizpůsobovat aktuálnímu počasí (většina atrakcí je pod širým nebem). Co se bude líbit všem a rozhodně byste ho neměli vynechat, je slavné Riesenrad. Pomalu se točící kolo je dominantou města a nabízí krásný výhled na celou Vídeň

Riesenrad v Prátru

Pokud máte strach, že jsou vaše děti na návštěvu Prátru ještě malé, tak nemějte. Najdete tu i atrakce pro ty nejmenší děti. Pokud si nejste jistí, pro jakou věkovou kategorii je daná atrakce vhodná, nebojte se zeptat, obsluha vám vždy ráda poradí. 

Vstup do parku je zdarma, platí se každá atrakce zvlášť. Ceny jsou různě vysoké, nejdražší je samozřejmě slavné Riesenrad. Běžné atrakce se pohybují mezi 5 – 10 eury za osobu. 

V sezóně se připravte na davy, můžete tedy strávit nemalé množství času ve frontách. I když občerstvení je v parku řada, v závislosti na množství lidí se vám snadno může stát, že si nebudete mít kam sednout. Proto se svačinou v batohu určitě nic nezkazíte. 

Haus des Meeres – Aqua terra zoo

Tropická sekce v Haus des Meeres

I když akvária primárně hledám v přímořských městech, to vídeňské rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se v jedenáctipatrové budově, kde byste ho možná nehledali. Kromě ryb zde uvidíte krokodýly, jedovaté hady i želvy. Dominantou je skleněný tunel obklopený akváriem, kde kolem vás plavou žraloci, dóm s několik metrů vysokou stěnou největší nádrže a také tropická sekce, kde se můžete projít mezi poskakujícími opicemi nebo sledovat mravence v plném nasazení. 

Na střeše akvária se nachází restaurace, odkud se nabízí nádherný výhled. Pokud vám počasí přeje, odpočiňte si tady u vídeňské kávy a panorama za sklem dostanete jako bonus. 

Metro: U3 Neubaugasse

Schmetterlinghaus

Protože ratolesti nejspíš architekturou Burghofu neoslníte, směřujte procházku přes zámecké zahrady směrem ke Schmetterlinghausu (motýlí dům). V jednom ze skleníků v zahradě už mnoho let funguje chovná stanice motýlů – jejich množství i barvy, i to, že se často nebojí sednout vám až na prst, se bude dětem určitě líbit. 

Co vymyslet když už vás nic nenapadá? 

Když už nebudete vědět, co s dětmi podniknout, nechte se svézt kočárem a pak se zastavte na zmrzlinu.  

Až pojedete do Vídně, zkuste si vychutnávat místní atmosféru. Zpomalte, procházejte se uličkami klidně bez cíle a na každém rohu se zastavte v kavárně nebo cukrárně. Vyrazte do ulic brzy ráno, abyste zakusili Vídeň bez turistů, tak jak ji vnímají místní. Možná nepřivezete fotku každé z památek, ale tu pravou Vídeň si v sobě určitě uchováte. 

A kam vyrazíte příště? Co třeba do Berlína? ;-)

*Uvedené ceny jsou platné v den vzniku článku (9.12. 2019) a mohou se měnit. 

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů