Andalusie – v okolí Málagy

Last Updated on 28. 3. 2022 by Lucie Klabanová

Letošní jarní prázdniny jsme se rozhodli vydat do Andalusie. V poslední době jsme si zvykli přivolávat jaro tím, že vyrazíme na jih, kde je už příjemné teplo a hromada sluníčka. Letenky do Malagy byly i letos za příjemných pár tisíc. A ostatně i všechny ostatní náklady jsou v mimo sezonu násobně nižší. Z mé zkušenosti například pronájem auta stojí cca 50 % toho, kolik zaplatíte v sezoně. 

V Andalusii jsem byla před dvaceti lety, když ještě nebyla zdaleka tak objevená západními turisty a investory do nemovitostí jako nyní. Tehdy byla tahle oblast na první pohled chudou oblastí. Na druhou stranu měla svou silnou kulturu a jedinečnost. Při pohledu na mapu a Google Earth mi ale bylo jasné, že dnes je už tahle lokalita něčím zcela jiným: vysoké bytové komplexy, pás kolem moře v podstatě kompletně zastavěný, těžko najít kousek nedotčené přírody. 

Možná proto jsem návštěvu téhle oblasti dost dlouho odkládala. A když už na ní došlo, snažila jsem se hledat něco trochu jiného. 

Výhled z kopců v Torroxu

Ti z vás, co mě čtou pravidelně, vědí, že v naprosté většině najdu ubytování přes booking.com. Tentokrát ale tahle platforma nabízela příliš jednotvárné ubytování, a já prostě nechtěla do „paneláku”. Pak jsem ale narazila na stránku ruralidays.com. Tahle stránka nabízí, jak už název napovídá, venkovské domy, většinou ve vesničkách dále od onoho hustě zalidněného pobřežního pásu. 

Výhled z našeho domu

Dům, který jsem vybrala byl téměř na vrcholu kopce, nad vesničkou Torrox a byla to klasická horská chata, vkusně přeměněná na pohodlné moderní ubytování (ano, tekla tam teplá voda :-)) se zachováním rurálního rázu. A jako bonus nabízela skvostný výhled do kopců i na moře. 

Takovéto ubytování má samozřejmě jisté nevýhody. Pro někoho to může být vzdálenost a drncavá příjezdová cesta v kopcích, která může být pro nezkušené řidiče docela výzva. To vše se ale z mého pohledu bohatě vyplatí – nejen díky skvostnému výhledu, božskému klidu, ale i možnosti zatopit si v klasických kamnech, což je v chladných březnových nocích skutečně k nezaplacení. (Ve španělsku mají domy málokdy topení.)

Noční výhled z našeho domu

Tahle dovolená měla být hlavně odpočinková, proto jsem příliš nevyhledávala turistické atrakce a „místa, která nesmíte vynechat”. Cílem bylo prostě si užít slunce a dýchat přímořský vzduch. 

Maják v Torroxu

Počasí nám nakonec hodně nepřálo. Dokonce jsme zažili písečnou bouři, které se tu říká „calima”. Obvykle se tenhle úkaz, kdy se písek ze Sahary prudkým prouděným větru dostane až do Evropy, objevuje na Kanárských ostrovech, výjimečně pak také v pevninském Španělsku. My jsme si tenhle jev zažili opravdu v plné síle. Celý den byl vzduch zcela plný oranžového písku, téměř nulová viditelnost a velmi těžko se dýchalo (díky za roušky). Nemluvě o tom, že když zapršelo, ten jemňoučký sytě oranžový písek se ve velké vrstvě proměnil v téměř nesmytelné blátíčko. Následky pak Španělé uklízeli řadu dní, protože písečný prach se zachytil naprosto všude – včetně bílých fasád a spár chodníků. 

úkaz zvaný calima -saharský písek ve vzduchu
úkaz zvaný calima – saharský písek ve vzduchu
Výhled z našeho domu – nahoře v době calima a dole den předtím

Nicméně i tak jsme využili dny, kdy bylo trochu příjemnější počasí, i když často proměnlivé, a vyrazili poznávat okolí. 

Pobřežní promenády

Cala de Moral

Výhodou již zmiňované zalidněnosti podél pobřeží, je téměř nikde nekončící přímořská promenáda. Najdete ji v podstatě podél celého pobřeží. Tam, kde je více ubytovacích kapacit, je i promenáda více živá a najdete na ní spoustu kaváren, restaurací a zmrzlináren. Mějte na paměti, že mimosezonu je jich většina zavřená, ale na nějakou otevřenou při příjemné procházce podél moře vždy narazíte.

Dát si kávu v jedné z pobřežních kaváren – nic víc nepotřebuji

Nerja a okolí

Historické městečko, kde najdete nejen přímořskou promenádu, Balcón de Europa, ale i krásné úzké uličky původního „puebla”, s příjemnou atmosférou krámků a restaurací. Všímejte si pěkně udržovaných původních domů po stranách úzkých dlážděných ulic. 

Na kraji Nerji je také zachovalý viadukt, nachází se hned u silnice a hned u něj je možnost zastavit a vyfotit si ho. 

Nerja
Balcón de Europa – Nerja
Viadukt poblíž Nerja


A ještě pár kilometrů za Nerjou je místo zvané Cerro Gordo. V mapy.cz najdete kolem tohoto místa krátkou i dlouhou vyznačenou vycházkovou trasu. Rozhodněte tam zavítejte, výhledy jsou odtud opravdu krásné.

Výhled ze Cerro Gordo
Cerro Gordo
Výhled ze Cerro Gordo
Výhled ze Cerro Gordo

Cuevas de Nerja

Když už nás přepadla calima, hledala jsem nějakou vnitřní aktivitu. Na kraji Nerja se nachází krásné veliké jeskyně Cuevas de Nerja. Výhodou je, že si je můžete projít sami, bez průvodce. Stačí si stáhnout aplikaci s audio průvodcem a pak už podle čísel procházíte areálem jeskyní tak, jak je vám libo. Nabízí dokonce variantu pro děti, kdy jim pěkně vysvětlují, k čemu je dobré jeskyně zkoumat. 

Prostor jeskyní je opravdu velký, takže se tam dav poměrně ztratí. A jen doporučení – na rozdíl od většiny jeskyní, které jsem v minulosti navštívila, je v této opravdu teplo. V březnu tam bylo popravdě spíš tepleji než venku. Takže není třeba se příliš nabalovat, jako jsem to udělala já. :-)

Cuevas de Nerja
Cuevas de Nerja

Cuevas de Nerja

Frigilliana a Torrox

Horské vesničky jsou za mě číslo jedna. Torrox jsme měli kousek od domu, a tak jsme si ho samozřejmě taky prošli. Ale Frigilliana byla láska na první pohled. Vesnička se nachází v prudkých kopcích, připravte se na chození nahoru a dolů. Bílé domy v úzkých uličkách s hromadou květin, které zpříjemňují zejména v létě klima. 

Výhled na Frigillianu

My jsme si krom samotného městečka udělali i výšlap na vyznačenou vyhlídku na kopci. Po cestě na nás z jednoho okna vykoukl osel a trochu nás vyděsil. 😊 Výhledy z cesty jsou nádherné a rozhodně si je nenechte ujít a pokud máte rádi turistiku, můžete tady v okolí nachodit desítky kilometrů. 

Tenhle fešák nás pěkně vyděsil, když na nás vykoukl…
…Ale ten výhled dolů na Frigillianu z okna mu závidím :-)
Výhled do kopců nad Frigillianou

Málaga

Bylo by divné být v Andalusii a nenavštívit tohle typicky andaluské město. V jeho uličkách si rozhodně užijete typickou andaluskou atmosféru, i když na můj vkus až moc přizpůsobenou turistům. Nicméně pokud si chcete vychutnat tapas nebo typické španělské seafood, tady máte nespočet možností. A pokud se vám podaří ještě zajít na flamenco show (což se mě tentokrát bohužel nepodařilo), andaluská atmosféra je zaručena. 

Maják v Málaze
Málaga
Málaga
Málaga

Sealife Aquarium v Benalmadén

Do akvária jsme se vydali spíš z důvodu nouze, protože celý den hodně pršelo. Dětem se určitě bude líbit, za mě to bylo spíše zklamání, protože Sealife jsme už navštívili v BerlíněVídni a tohle bylo o dost menší i chudší. 

Co jsme nestihli a určitě by stálo za to?

Alhambra.

Navštívila jsem ji před dvaceti lety a byla jsem z celého komplexu nadšená. Bohužel počasí nám nepřálo, a tak jsem si tento celodenní výlet nechala tentokrát ujít.

Granada.

I samotné město Granada, poblíž nějž se Alhambra nachází, by stálo za návštěvu. 

Ronda.

Rondu jsem našla ve většině průvodců a přišla mi velmi fotogenická. Pro mě na wishlistu pro příště. 

A mimochodem víte, proč tak ráda cestuji? Proto, abych se zase mohla těšit domů. :-)

Výhled z letadla na pohoří Sierra Nevada

Vážně. Něco na tom bude. Říká se, že si začneme vážit toho, co máme teprve když je ztratíme. A teprve když odjedu z domova, i když třeba do krásných míst, o to víc jsem pak vděčná za svůj domov. A tak si v letadle sepisuju tenhle text a těším se domů.

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů