Last Updated on 27. 11. 2023 by Lucie Klabanová
I když letos babí léto nezahálelo a nástup podzimu byl oproti jiným rokům značně opožděn, zkracující se dny mi nedaly zapomenout, že léto je pryč a do jara daleko. Tmavé a krátké dny na mě každoročně neblaze působí, a proto jsem již před lety zjistila, že není nad to, když můžete v téhle době odjet někam, kde načerpáte hromadu slunce. A protože naše nároky na dovolenou v době podzimních prázdnin nejsou závratné, již třetí rok po sobě jsme se vydali na Kanárské ostrovy – tentokrát na Gran Canarii.
Nejobydlenější z Kanárských ostrovů jsem navštívila naposled před 15 lety, a tak trochu věděla, co čekat. I tak mě ale nemile překvapilo množství turistů v pobřežních oblastech a veškeré služby tomu přizpůsobené. Oproti Fuerteventuře, kterou jsme navštívili v předchozích letech, tady jen těžko budete hledat místo, kde se z mořského pobřeží budete kochat oceánem sami.
Vzhledem k tomuto totálnímu přizpůsobení se turismu si dobře zvažte, kde se ubytujete. Pokud jste totiž jako my spíš milovníci klidné dovolené, rozhodně nehledejte ubytování blízko moře. Tam se příliš klidu nedočkáte. My jsme pro tentokrát vybrali soukromý apartmán, který byl až v jihozápadní části ostrova, téměř na konci, kde už končí přístupné oblasti, a tudíž je o něco klidnější.
Apartmán se nacházel v oblasti Tauro/ Mogán v soukromém komplexu Residencia de Tauro vzdáleném asi 2 km od moře, směrem do skal. V areálu bylo zhruba 50 apartmánů, ale jelikož byly soukromé, obsazenost byla minimální. To nám zajistilo nejen kýžený klid, ale i dobře opečovaný bazén, který jsme měli v podstatě sami pro sebe.
Na druhou stranu vzhledem k menším plážím byly ty hezké mezi vysokými skalami hojně nacpané turisty. Ale najdete tu i několik přírodních pláží, kde si užijete víc soukromí. Nejkrásnější pláž v okolí byla jednoznačně Playa Amadores. Světlý písek, průzračná voda a klidná zátoka je jako dělaná pro děti. Nicméně tady rozhodně klid nehledejte. Hlava na hlavě, lehátko vedle lehátka a podél celé pláže desítky restaurací. Pro někoho, kdo má rád tento druh zázemí, ideální.
Naproti tomu Playa de Tauro rozhodně přelidněná není, nicméně nehledejte u ní ani klasické parkoviště, ani třeba toalety či sprchu. Navíc prudší svah do moře způsobuje větší proud, který může být velmi zrádný, takže pozor na to. Osobně jsem pomáhala zachránit starší paní, kterou sebrala větší vlna hned u břehu a ona se nemohla z vln dostat a zvednout se na nohy, přestože byla v místě, kde bylo vody sotva po kolena a málem se utopila. Na této pláži není samozřejmě ani plavčík.
Playa del Cura je třetí z pláží poblíž a najdete na ní tmavý písek (který odpoledne pekelně pálí), ale je to takový střed mezi oběma výše uvedenými plážemi.
Kanárské ostrovy jsou samozřejmě skvělé nejen na koupání, ale taky výletování. Nebývá tu extrémní horko (i když v poslední době se to občas stane), a proto můžete vyrazit objevovat krásy ostrova.
My jsme hned první den v podvečer vyrazili do původně rybářského městečka Puerto de Mogán, které mi doporučila i Chat GPT. (Ano, na návrhy toho, co navštívit ji používám dost často :-)) A trefa to byla. Městečko je opravdu malebné, s krásně opečovanými domy, úzkými uličkami porostlými květinami i přístavem plným jachet.
Nad městečkem můžete navštívit i jedno z archeologických nalezišť v okolí – Canada de los gatos. Vstupné je zanedbatelné a zbytky původních kamenných domů si projdete sami. Všechny zajímavosti se dozvíte z cedulí po cestě. Navíc je z horní části, kde je mimochodem i kavárna, krásný výhled na město a přístav.
Směrem dál od moře je pak samotné městečko Mogán, poblíž kterého najdete jeden z původních větrných mlýnů, kterých se na ostrovech nachází mnoho.
Městečko spíš turistické je dobrou lokalitou na nákupy. Podél silnice směřující mezi skalami rovnou k moři najdete nespočet nákupních možností, včetně několika moderních nákupních center. V místě je nespočetné množství hotelů vybudovaných po obou stranách skalnatého údolí vedoucího k malé úzké pláži. Rozhodně doporučuji vyjet nahoru klikatou silničkou na vyhlídkové místo (najdete na mapy.cz) a užít si odtud výhled dolů na město i oceán při západu slunce.
Prstem po mapě podél pobřeží jsme docestovali až do města Arquinequín. Libozvučný název ale rozhodně neodpovídá zajímavosti místa. V podstatě tu nenajdete nic zajímavého. Spíš to na mě působilo jako místo, kde bydlí ti opravdoví domorodci, takže jedině pro načerpání místní reality, která ale není nikterak zajímavá.
Jednou z nejproslulejších místních přírodních atrakcí jsou Dunas de Maspalomas. Obrovská písečná plocha, kde vítr přelévá písek do obrovský dun, je chráněnou oblastí. Právě v Maspalomas jsme byli ubytovaní při naší první návštěvě před patnácti lety. Od té doby se ale město násobně rozrostlo. Naštěstí oblast kolem dun je chráněná a pořád si uchovává svou jedinečnost.
V Maspalomas se nachází i nejproslulejší pláž celého ostrova Playa del Inglés. Je veliká s krásným pískem. Tady se to ohromné množství lidí (v některých místech) i tak rozprostře, že nepůsobí úplně přelidněně.
Ve městě najdete samozřejmě opět kompletní turistické zázemí – ostatně právě sem míří každý den největší množství zájezdových autobusů z letiště s novými turisty.
Jelikož je Gran Canaria nejnavštěvovanějších Kanárských ostrovů, přitává tu i největší množství letadel. Což je něco pro milovníky planespottingu. Hned za plotem letiště se nachází krásné vyhlídkové místo Nido ametralladoras, kde můžete na jednu stranu koukat na přistávací dráhu a na druhé na vlny tříštící se o útesy pod vámi.
A když se odtamtud dobře rozhlédnete stejně jako já, zjistíte, že co by kamenem dohodil odsud se nachází maják Agüimes. Jak víte z mých blogů o Fuerteventuře nebo Mallorce, majáky jsou přesně místa pro mě, takže tohle místo jsem si nemohla nechat ujít. Opravdu nezklamalo. Přímo u majáku je i restaurace a můžete si tedy výhledy vychutnat do syta.
Ve většině průvodců se dočtete, že další “must see place” je Roque Nublo, skalní útvar v centru ostrova. Pokud se tam vydáte, počítejte že si track v krásných horách moc nevychutnáte, protože půjdete v podstatě v zástupu.
Ale pokud chcete trochu více soukromí, a přesto si užít výhledy na okolní skalnatou krajinu včetně několika atypických útvarů, vydejte se po silnici GC 60 až do Tejedy. Krásné typicky španělské horské městečko s udržovanými domy, výhledy do okolních kopců a skvělá zmrzlina. Tu si určitě ujít nenechte.
Samotnou cestu si taky užijete. Tedy pokud se dobře obrníte a baví vás řízení v serpentýnách. Silnice je skutečně horskou cestou, klikatou a vyžaduje jistou úroveň řidičského umu. To se často projeví, když před vámi pojede turista z Velké Británie (proto jezdí pořád v podstatě v protisměru, což je na úzké a velmi frekventované silnici často minimálně o zrcátka), který je zvyklý na automatickou převodovku, za kterou mu v půjčovně bylo líto peněz (takže v podstatě v každé zatáčce do kopce zastaví a pak se nemůže rozjet). Jinými slovy obrňte se trpělivostí.
A nezapomeňte zastavovat. Po cestě je velké množství míst s krásnými výhledy, kde můžete na chvilku zastavit a vychutnat si pohled z hor až na oceán.
Více jsme toho při naší krátké návštěvě vidět nestihli. Ostatně to byla hlavně odpočinková dovolená.
I když jsme si čas na Gran Canarii rozhodně užili a z fotek vypadá ostrov v podstatě idylicky, osobně bych pro lidi podobného ražení jako jsem já, tedy vyhledávající primárně klidnou dovolenou a divokou přírodu, doporučila spíše Fuerteventuru. Naopak ten, kdo miluje turistickou zábavu a vyžití si tady rozhodně přijde na své.
Všechny fotky jsem jako vždy fotila osobně na Iphone 12.