Proč je opravdu dobré mít svého mentora a není to jen trendy výstřelek

Last Updated on 21. 9. 2021 by Lucie Klabanová

Dneska je celkem in mít svého mentora. Alespoň v hovorech na různých networkingových setkáních na to často přijde řeč. 

A vy už máte mentora?

Ne, já ho nepotřebuju. 

Opravdu? 

Jaký je vlastně rozdíl mezi mentorem a koučem? Kdy hledat kouče a kdy mentora? 

Koučem se může stát ten, kdo chce svým klientům pomáhat najít odpovědi na jejich otázky a řešení na jejich problémy. Ovšem nikdy jim tu odpověď sám nedá. Ani nenabídne vlastní zkušenost, návrh řešení. To kouč nesmí. Může se vás pouze ptát, jak byste to řešili. A pomoct vám rozklíčovávat různé nuance, které si sami bez pomoci správných otázek dobrého kouče neuvědomíte. 

Kouče vám jako vysokoškolákovi s trochou nadsázky může dělat ten, kdo má osm tříd základky. A může být dobrým koučem. Pokud má správné předpoklady. 

Oproti tomu mentor by měl být někdo vám svým způsobem podobný. Ať už osobnostními rysy, kariérou, životním příběhem. Je to někdo, kdo vám s klidným svědomím může říct, jak by se k dané situaci či problému postavil on osobně. Nebo vám řekne, jak to v minulosti udělal. Protože je to někdo, kdo už má zkušenosti. 

Mentoring je nejvíce rozšířený v některých větších mezinárodních firmách, kde funguje interně. Starší a zkušenější kolega mentoruje například nováčky s potenciálem, aby rychleji získali potřebné dovednosti i zkušenosti. A může to udělat i tím, že s nimi sdílí informace o tom, jaké chyby udělal, aby je oni už nemuseli opakovat. 

Je mentoring jen pracovní záležitost? 

Nikoli. Dobrý mentor ví moc dobře, že všechny oblastni našich životů spolu souvisí velmi úzce. Pokud chcete být úspěšní v kariéře, musíte být spokojení v životě. Musíte znát svou vizi, cíle a smysl. 

Dnes už řada lidí ví, že mentor má mnohem větší přesah než jen zaměstnání a byznys. Je tím parťákem, kterého potřebujete, abyste udrželi zaměření i vlastní motivaci. Určitě jste zažili mnohokrát v životě, že jste se s nadšením pustili do nějakého osobního rozvoje, například učení nového jazyka, a za pár dní bylo nadšení pryč a s ním i další pokrok.

Mentor je ten, kdo vám bude připomínat vaši motivaci, udržovat vaši chuť a vůli. Proto je velmi důležité vybrat si toho pravého mentora. 

Jak najít správného mentora? 

Při výběru dbejte zejména na následující:

Absolutní a oboustranná důvěra

Pokud má mentoring opravdu dobře fungovat, budete si vzájemně svěřovat spoustu informací, často citlivých či důvěrných. Musí tedy fungovat naprostá důvěra – z obou stran. Nejen vy, ale i mentor otevírá při rozhovoru své pandořiny skříňky. I když sezení je o vás, mentor musí být někdo, kdo nemá problém nechat vás nahlédnout do svého soukromí, své minulosti či vlastních přání. 

Správný mentor by vás měl informovat o důvěrnosti informací, a tom jak s nimi pracovat, na první schůzce a nenechat prostor pro obavy, nejasnosti či nedůvěru. 

Mentorovy životní zkušenosti a znalosti

Mentor je vám vlastně vzorem. Jeho životní cesta by pro vás měla být inspirativní. Nemusí být naprosto stejná, o jaké vy sníte, ale rozhodně by měla ve vašich očích být zajímavá. Potom pro vás veškeré rady budou motivující a bude se vám lépe pracovat na vašich vlastních pokrocích. Mentoring je o sdílení. Díky dvoustrannému sdílení jste schopni získat inspiraci pro vaše vlastní řešení rychleji, než byste na něj přišli sami. 

Vzájemná osobnostní chemie

Pokud máte být schopni přijímat rady od svého mentora, musí vám „sednout”. Měl by to být někdo vám podobný, sympatický, s formou komunikace, která vám vyhovuje a příjemně na vás působí. Nebojte se vybírat mentora podle pocitu, je to často důležitější než dlouhý profesní životopis. 

Vzájemný respekt

Pokud si svého mentora sami vybíráte, pravděpodobně z vaší strany bude respekt přirozený. Důležitý je i respekt ze strany mentora vůči vám.

Jak poznáte, zda má váš mentor dostatek respektu vůči vám? Třeba z drobností – dodrží domluvené termíny schůzek, přijde včas, bude projevovat nefalšovaný zájem o vaši dosavadní životní cestu. Projevením respektu od vámi respektovaného člověka navíc získáváte krok po kroku větší sebevědomí.

Mentorova motivace věnovat vám čas

Je jasné, že většina mentorů, není-li to jejich výdělečná činnost, mají i jiné priority, a můžou tak často být dost zaneprázdněni. Ale pokud se vy máte v rámci mentoringu posouvat, musí vaše rozhovory a setkání být kontinuální a pravidelné. Zjistěte jaké PROČ váš mentor má, co ho motivuje k mentoringu. Pokud budete mít za mentora toho největšího odborníka, který ale nikdy nemá čas na rozhovor s vámi, je vám to k ničemu. 

Komunikační schopnosti

Mentoring probíhá formou rozhovorů – ať už osobních nebo na dálku. Pokud je vaším mentorem někdo,  kdo neumí mluvit a správně komunikovat, je vám to na nic. Při výběru mentora tedy dbejte i na to, jestli vám vyhovuje jeho komunikační styl a způsob mluvy. 

Přesah

O mentoringu jste nejspíš četli hlavně v souvislosti s prací a kariérou. Ale dobrý mentor si je vědom přesahu – abyste mohli budovat skvělou kariéru, musí to být taková, která vede k vašemu vlastnímu naplnění a dává vám smysl. Nečekejte, že se v rámci rozhovorů budete bavit jen o práci, častěji než čekáte zabrousíte do osobní roviny a budete hledat příčiny různých situací právě tam. 

V čem vám mentor pomůže a v čem ne? 

Máte deprese a psychické problémy? 

Najděte si raději psychologa či psychoterapeuta. Mentor vám je může pomoci odhalit, ale na jejich úplné vyléčení bude krátký. V tomto případě potřebujete jinou formu pomoci. 

Jste uhonění, životem unavení a nevíte co si počít? 

To je přesně práce pro mentora. Dokáže vám pomoci ujasnit si vlastní hodnoty, životní vizi a nasměrovat vás. Navíc vám pomůže změny naplánovat a realizovat tak, aby nezůstalo jen u slov. 

Chcete, aby za vás někdo vyřešil váš problém? 

Tak to bohužel nepůjde. Mentor vám problém pomůže odhalit, případně specifikovat, ukáže vám možná řešení a cesty, ale do akce musíte jít sami. Co ale mentor zvládne, je udržet vás na cestě, abyste za pár dní zase neskončili tam, co už jste byli. 

Potřebujete rychlou radu? 

Na krátké konzultace je lepší konzultační činnost. Ta může být například omezená na jeden konkrétní projekt. Mentoring je spíše o vašem rozvoji, abyste příště takovou rychlou radu dokázali najít sami v sobě. 

Jak vypadá mentoringová spolupráce? 

Mentoring není o jednom sezení. Ano, už první setkání vám může otevřít oči. Ale chcete-li vidět reálné a hlavně trvalé výsledky, budete potřebovat kontinuální práci. Na druhou stranu nemusí jít o pravidelná nucená sektání, vše můžete přizpůsobit aktuální potřebě.

Jak probíhá mentoringové sezení/ konzultace? 

Je to vlastně příjemný rozhovor. Mentor vás díky správným otázkám velmi rychle pozná poměrně do hloubky a společně pak identifikujete hlavní oblasti, kde můžete pracovat na vylepšení či posunu. I tehdy když přijdete s problémem v práci, může se stát, že budete pracovat na trénování seberozvoje a vlastní spokojenosti. Pokud se necháte správně vést, odhalíte spoustu skrytých bloků, odstraníte je a co se vám dříve zdálo jen těžko dosažitelné bude jen pár konkrétních kroků od vás. 

Mentor je váš parťák, který vám pomůže udržet zaměření i vlastní motivaci. Díky jeho vedení si ujasníte vlastní hodnoty, životní vizi a naplánujete a také realizujete změny.

Pokud chcete sami vyzkoušet, jestli by vám mentoring pomohl na vaší životní cestě, vyzkoušejte půl hodinu mentoringu se mnou zdarma

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jako autorka online kurzů 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou a sebe-mentoringového online kurzu efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace jsem už pomohla stovkám klientů získat zpět kontrolu nad svým časem a najít větší pohodu v každodenním životě. Můj e-book 5hvězdičkový šéf pak čerstvým manažerům nabízí praktické tipy, které jim usnadní náročné začátky v nové roli. Make it easy!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů