Rakousko plné zážitků

Last Updated on 29. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Taky vás trápí boty z toulavého telete, někam byste rádi vyrazili, ale zároveň vás odrazuje „covidová nejistota”? Já to tak poslední dobou mám. Vždycky když otevřu slavný cestovatelský semafor a začnu pátrat kam se zrovna může bez předlouhé karantény a celého seznamu dalších podmínek, po chvíli to radši zavřu a jdu dělat něco užitečnějšího. :-)

 

A pak se jednoho dne prostě rozhodnu a vyrazím. 

 

Tentokrát jsme se na cestu vydali autem, přeci jen je cestováním po vlastní ose v téhle době relativně nejsnazší. Kdyby se cokoliv přihodilo, vždycky můžeme sednout do auta a za pár hodin jsme doma. 

Do Rakouska jezdíme už zhruba dvacet let každoročně, většinou alespoň dvakrát v roce – v zimě na lyže a v létě chodit po horách. V době, když jsme do hor v létě vyrazili poprvé, byl tento způsob letní dovolené dost neobvyklý. Dnes už je to vlastně hit. Pro moji rodinu spíš tradice. 

Rakousko máme v podstatě za humny, a proto neváhám využít i prodloužených víkendů. Loni jsme byly na prodlouženém víkendu na kolech, letos jsem rozhodla, že kola necháme doma a vrátíme se k tomu obyčejnému chození. 

Možností ubytování je hodně

Vzhledem k tomu, že turismus je důležitým příjmem spousty rakouských rodin, a covidové lockdowny je minulou sezonu o většinu připravili, je nabídka ubytování poměrně hojná. Na první pohled mě také trklo, že jsou ceny o nezanedbatelné procento vyšší. To se ovšem záhy ukázalo mít důvod. 

Jako vždy jsem našla ubytování přes booking.com a jako vždy jsem od něj dostala výrazně lepší cenu, jak už jsem popisovala i při minulých zkušenostech. (Tentokrát jsem nelenila a udělala si srovnání s reálnou nabídkou poptanou přímo. V samotné rezervaci jsem ušetřila více než 100 eur a dalších 60 Eur jsem dostala zpět ve formě voucheru na příští rezervaci v rámci booking.com marketingové akce. A to už je pořádný rozdíl.)

Ubytování, které jsem vybrala, bylo na skvělém místě, poblíž Ramsau. Na konci obce, téměř u lesa. Takže klid, který tady panoval, byl zejména v noci až děsivý. :-) Chata je celá nově zrekonstruovaná, rozdělená na asi 4 apartmány. Ty jsou dobře vybavené v rakouském moderním designu dřeva a kamene, takže i přesto, že nejsou extra velké, poskytují dostatek komfortu. My měli apartmán v přízemí, což se ukázalo jako skvělá výhoda, protože jsme vzhledem ke krásnému počasí strávili většinu času venku na terase. 

Sommerkarte je vaše vstupenka na spoustu míst

K dispozici jsme od pronajímatele dostali takzvané Sommerkarte, což jsou slevové karty dělané přesně pro turisty a obsahující spoustu slev. Nicméně tento rok byl rozsah jejich použití výrazně širší. Například všechny lanovky v okolí jsme mohli použít jedenkrát denně zdarma. Což pro mě vlastně vysvětlilo vyšší cenu ubytování. Protože v celku jsme spíše ušetřili, vzhledem k tomu, že cena za lanovku je bez Sommerkarte dost vysoká. Opravdu se nám vyplatilo, že jsme důkladně prostudovali brožurku, která veškeré výhody Sommerkarte popsala. Svůj program jsme vlastně postavili dle toho, co nás právě v ní zaujalo. 

Planai

Pohled z Planai na Dachstein

První výlet byl na Planai. S Planaibahn jsme vyjeli nahoru a vydali se na cestu, kterou děti prostě milují – do Hopsilandu. Rakouský turismus je na děti hodně zaměřený, takže v každém druhém středisku najdete lákadla pro děti počínaje nějakým maskotem a konče procházkou plnou atrakcí, odkud děti nemůžete dostat. My jsme pak nenápadně odbočili a prošli se kolem dokola Planai. Po nezbytném občerstvení v jedné z nespočet restaurací a pořádném vyřádění v Hopsilandu jsme vyrazili na cestu dolů. 

Na cestě kolem Planai jsou na stromech umístěné citáty, tenhle je hodně pravdivý.
Dachstein v mracích
Výhledy na okolní vrcholy z Planai

Rittigsberg, místo jako dělané pro děti

Další výlet byl na Rittigsberg. Tohle místo je jako dělané pro děti. Nejen že je tu bobová dráha, na kterou jsme si samozřejmě museli vystát frontu, ale najdete tu i krásné přírodní koupaliště. Na nás tu bylo moc lidí, takže jsme si jen sjeli bobovku a vyrazili zase jinam. 

Cestou na zmrzlinu

Ubytování jsme měli tak super umístěné, že nám krásné cesty vedly rovnou od domu. A tak jsme ještě vyrazili na  zmrzlinu. No pravda, cesta byla trochu delší, ale o to spíš jsme si tu zmrzlinu zasloužili. 

Krippenstein, Eishöhle a Hallstatt

Jeden den jsme se rozhodli věnovat oblasti Krippensteinu, zejména návštěvě vyhlášených Eishöhle, ze kterých jsme byli před mnoha lety opravdu nadšení. Ráno jsme si přivstali, abychom tam dorazili včas. Na Krippenstein jezdí stále poměrně stará lanovka a pamatovali jsme si, že může být docela narváno. A jestli nás něco nebaví, tak je to stát fronty. 

Naštěstí se ukázalo, že to s davy nebude nějak drastické. Co nás trochu zaskočilo byly opakované kontroly 3G pravidla (geimpft, getestet, genesen), ale jen proto, že v menších lokalitách to nikdo nekontroloval. 

Nicméně do jeskyní na prohlídku jsme se dostali ještě v první skupině a nemuseli tak nikde zbytečně čekat. 

Pak jsme se ještě vydali na vrchol Krippensteinu podívat se na výhled na ledovec a  jezero Halstätter See. 

Výhled na ledovec
Hallstätter See z lanovky na Krippenstein

Když  už jsme byli tak blízko, nemohli jsme si nechat ujít návštěvu „rakouských Benátek” – města Hallstatt. Centrum je opravdu fotogenické. Dlouho jsme se ale nezdrželi, protože i tady na můj vkus byla příliš velká kumulace lidí, a to nebylo nic pro mě ani před coronou. 

Bodensee a Hochwurzen

Bodensee

Další den jsme pak po ránu vyrazili vysokohorskou placenou silnicí (v ceně Sommerkarte zdarma) k jezeru Bodensee (konkrétně je to tedy Steirischen Bodensee, aby nedošlo k záměně se slavným velkým jmenovcem). Kolem jezera vede procházková trasa vhodná například i pro kočárky nebo odrážedla. Pro ty, co chtějí trochu vysokohorské turistiky, se pak nabízí zhruba dvacetiminutový výšlap ke krásným vodopádům. 

Hochwurzen

Dalším výletem byla lanovka ze Schladmingu na Hochwurzen (taky zdarma). Další procházka, kochání se výhledy a dýchání čerstvého vzduchu. Osobně se snažím vždy využívat méně vyhlášené lanovky a místa, protože jedině tak je možné vychutnat si alpskou přírodu alespoň trochu v klidu. Dolů jsme tentokrát nešli pěšky, ale svezli jsme se přes 7 km dlouhou cestou na motokárách.

Koupaliště ve Schladmingu

Počasí nám opravdu přálo a tak jsme využili i volného vstupu do bazénů ve Schladmingu. (Zase pečlivá kontrola 3G.) Venkovní koupaliště bylo super a uvnitř byl i tobogán, takže pro děti značka ideál. Nějakou vodní plochu najdete v Rakousku na každém kroku, i když se to možná na první pohled nezdá. A není nic lepšího, než se po tůře odrelaxovat u vody. 

Co vám budu povídat. Víkend byl příliš krátký na to, abychom stihli všechno, co tahle oblast nabízí. Ale jak se znám, tak se brzy zase uvidíme, Rakousko. 

Jako vždy, všechny fotky jsem fotila osobně, na iPhone 12. 

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů