Na kola v okolí Linze

Last Updated on 24. 9. 2021 by Lucie Klabanová

Koronavirus ovlivnil život také mně. Moje jindy cestováním nabité léto se i díky změně pracovní pozice smrsklo na pár dní volna a přemýšlení, kam a jestli vůbec někam vyrazit. I když můžu s čistým svědomím říct, že mám za svůj život „už nacestováno”, moje „boty z toulavého telete” mě nenechají dlouho sedět na jednom místě. A tak jsem na začátku léta, v cestovatelsky nejisté době, začala přemýšlet, kam jet na první prodloužený červencový víkend. 

Pro tentokrát byla kriteria jasná – musí to být autem a poměrně blízko, vzhledem k omezenému času. 

Od začátku roku jsem se snažila z mého syna vychovat nadšeného cyklistu, a (neúspěšně) to sváděla na dárek od Ježíška – nové kolo. Po prvotním odmítání naštěstí i on, stejně jako já po několika letech, chytil potřebné cyklistické nadšení a tak se cyklo-výlety staly naší pravidelnou společnou aktivitou. 

A právě proto padla volba na aktivní cyklo-víkend. 

V rámci svých pobytů v zahraničí jsem měla možnost dostatečně vyzkoušet kvalitu cyklostezek v různých zemích a porovnat je s těmi českými. I když se situace s cyklostezkami v posledních letech v Čechách velmi zlepšila, stále našim západním sousedům pouze šlapeme na paty. Ve chvíli, kdy řešíte především bezpečnost vašich dětí na kole, a co si budeme povídat, jsou na nich často dost nestabilní, je cyklostezka vedená po silnici druhé třídy přece jen riziková. 

Hledala jsem tedy místo, které by bylo blízko hranicím, dobře dostupné a s hustou sítí bezpečných cyklostezek. 

Okolí Linze

Volba padla na okolí Linze. Z Prahy jste tam za pár hodin, tedy pokud jako my nepotkáte několik nepochopitelných zácp, které vaši cestu protáhnou na dvojnásobek. (Ano, skutečně jsme jeli místo cca 3 hodin téměř šest.)

Jako už standardně jsem vybrala ubytování přes booking.com. Vzhledem k nejisté době byla kapacita poměrně volná a já zvolila apartmán v místě zvaném Asten. 

Kvalita ubytování je v Rakousku standardně zaručena a není ji moc co vytknout. Co se mi tentokrát hodně osvědčilo, byla automatická recepce. Jedná se v podstatě o automat, kde po příjezdu zadáte své přístupové údaje, které vám zašle ubytovatel v předstihu a automat vám po naskenování a zaplacení automaticky vydá vstupní karty k vašemu pokoji. Krom toho, že vše bylo velmi snadné, nemusela jsem řešit naše zpoždění telefonicky a omlouvat se za zdržení, protože automatická recepce funguje 24/7. 

Donauer Radweg – cyklostezka podél Dunaje

Předem jsem měla nalezenu známou Donauer Radweg – cyklostezku vedoucí podél Dunaje a nabízející v podstatě nekonečné možnosti. Nicméně skvělé značení cyklostezek v okolí spolu s aplikací mapy.cz (tuhle appku rozhodně doporučuji na cyklo i pěší turistiku!) nám ukázaly nepřeberné možnosti této lokality. 

Jezero Ausee s přírodní úpravou
Lanovka na jezeře Ausee
Křišťálově čistá voda stejně jako v Alpských jezerech

Jezera Ausee a Pichlinger See

Záměrně jsem vybrala rovinatou oblast, abych si byla jistá, že v pohodě trasy zvládneme. Neplánovaně mě mile překvapilo několik jezer v okolí.

Počasí nám přálo a tak jsme cyklo-výlet naplánovali právě s cílem se vykoupat. Jezero Ausee bylo první, které jsme navštívili a nadchlo nás úžasnou přírodní úpravou a krásně čistou vodou. Na jezeře funguje i lanovka na vodní lyže či wakeboard. Ty jsme sice testovat nechtěli, ale rozhodně bylo na co se dívat. V okolí je kompletní zázemí – restaurace, toalety, převlékárny. Celý areál patří kempu, který je převážně pro dlouhodobé kempaře.

Pichlinger See, další jezero v okolí, které jsme navštívili, bylo ještě větší. Narozdíl od Ausee se zde neplatilo vstupné a i přes velké množství návštěvníků (vzhledem k tomu, že byl víkend a jezero je dobře dostupné pro obyvatele Linze) také čisté a příjemné na koupání. 

Kilometry stezek v celém okolí Astenu vedou nejen podél Dunaje, ale také mezi poli, kde jsme viděli slunečnice, mák, kopr i kukuřici. Všechny cesty jsou udržované, většinou s krásným asfaltovým povrchem a velmi dobře značené. Pokud část úseku vedla po silnici (nižších tříd), většinou byl vyznačený dedikovaný pruh pro cyklisty. Podjezdy a přejezdy přes dálnici, koleje i frekventovanější silnice jsou samozřejmostí. 

Městečko Enns

Dedikované bufety přímo na cyklostezkách (jako jsou často u nás) tady nehledejte, ale kdykoli ze stezky odbočíte na nějaké turistické místo, například u jezer nebo do menších městeček, vždy potkáte řadu restaurací i cukráren, kde je možné udělat si pauzu. My jsme si zajeli do například do městečka Enns a na náměstí pod věží s hodinami si vychutnali skvělou zmrzlinu.

My jsme si tenhle krátký cyklo-víkend náramně užili a už teď se těšíme na další!

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů