Svoboda: Co vyžaduje svoboda v práci, aby celý tým dobře šlapal?

Last Updated on 23. 5. 2022 by Lucie Klabanová

Svoboda. Tohle slovo se v posledních týdnech vyslovuje víc než za posledních několik let. Pro mou generaci se možná stala tahle základní lidská hodnota jakousi samozřejmostí. A teprve situace, která ukázala jak rychle a překvapivě můžeme svou svobodu ztratit, nás vyvedla z omylu, že svoboda je v dnešním světě daná. 

Já jsem si svobodu na svém osobním žebříčku hodnot posadila hodně vysoko už před mnoha lety. Tehdy jsem samozřejmě měla na mysli svobodu spíš ve vlastním jednání a rozhodování, a v organizování svého života, zejména toho pracovního. 

V pracovním prostředí se stále více potkávám s lidmi, kteří osobní svobodu a flexibilitu organizace svého dne staví nad ostatní výhody poskytované zaměstnavatelem. Není divu, ani všechny peníze světa nezaplatí čas strávený s vašimi blízkými, nebo děláním toho, co nade vše milujete. 

Na druhou stranu si část lidí plete osobní svobodu a flexibilitu v pracovní době s možností pracovat méně. Pokud vám zaměstnavatel umožní flexibilní pracovní dobu, neznamená to, že máte méně práce nebo menší zodpovědnost. Ba naopak. Větší svoboda jde vždy ruku v ruce s větší osobní zodpovědností. Možná si můžete vybrat dobu, kdy pracujete, ale o to větší nároky tahle možnost klade na vaši precizní organizovanost, správný time management a plánování. 

Ve svém týmu umožňuji flexibilitu pracovní doby v podstatě všem. Co sama vyžaduji, umožňuji i ostatním. Někdy to ale není úplně snadné. 

Co vyžaduje svoboda v práci, aby celý tým dobře šlapal? 

> Ohleduplnost vůči ostatním členům týmu

Je sice skvělé, že rádi pracujete mezi jednou a pátou hodinou ranní. Ale rozhodně nemůžete totéž vyžadovat po ostatních. Situace a práci, ke které potřebujete ostatní, byste měli plánovat v běžných pracovních hodinách. U nás ve firmě máme například většinu meetingů dopoledne, kdy jsou děti ve školách a školkách a tudíž se můžou zúčastnit všichni bez větších komplikací. 

> Větší flexibilitu a přizpůsobivost 

Možnost flexibilní pracovní doby znamená, že abyste dodrželi termíny standardních pracovních dob (například termíny z centrály, která funguje ve standardní pracovní době) musíte někdy zatnout zuby a udělat některé věci v době, kdy jste plánovali něco jiného. Lépe vyhodnocovat aktuální priority a dle potřeby je změnit. Prostě se přizpůsobit situaci

> Nadstandardní osobní zodpovědnost 

Slíbili jste kolegovi, že mu poskytnete podklad pro jeho práci do určitého termínu? Dodržte to. I pokud to znamená, že budete muset práci dodělávat v noci. Pokud ti, kteří využívají flexibilní pracovní dobu začnou mít problémy s dodržováním slibů a termínů, velmi rychle si zbytek týmu vytvoří (třeba i mylný) dojem, že se „flákáte”. Nezapomeňte, že nikdo z týmu nikdy přesně neví, čím čas trávíte. A může si udělat vlastní obrázek na základě jen částečných informací. Taková situace se bohužel těžko vysvětluje a napravuje.

> Správná komunikace je absolutně nezbytná                                                          

Pokud tým využívá více flexibilní práce, pracuje z různých míst a v různých časech, může se velmi rychle stát, že veškerá komunikace se přesune do e-mailu. A to je pro celkovou efektivitu týmu rozhodně pořádná zátěž. Volte vhodné komunikační formy, ať už offline nebo online meetingy, telefonujte a využívejte všechny způsoby komunikace. A hlavně plánujte. Máte-li správně nastavenou například strukturu meetingů ve firmě, je pro každého člena týmu snazší, určité body nechat na naplánovanou schůzku a nevyrušovat vás (telefonicky, maily, chaty), může-li to počkat. 

> Otevřenost a upřímnost

Máte-li jakékoli pochybnosti, problémy nebo vám na spolupráci s kolegy něco nevyhovuje, otevřeně si o tom pohovořte. Speciálně při práci na dálku ubývá příležitostí, kdy si o takových bodech pohovořit (to společné kafe v kuchyňce tady chybí :-)) a tak je potřeba takové diskuse iniciovat. To nejhorší, co můžete udělat, je neřešit to. Dříve či později to někde „vybouchne” a pak už to může být těžké vysvětlit i urovnat. 

> Pochopení a empatie 

Spolupracujete-li s lidmi, kteří mají flexibilní pracovní dobu či svobodu ve volbě pracovního prostředí i času, mějte na paměti, že existuje důvod, proč takové nastavení má. V mém okolí jsou to často ženy, které se kromě své práce věnují dětem a rodině, musí je v určitou dobu vyzvednout, zaopatřit, případně obstarat celou domácnost. Na jejich bedrech tedy často leží mnohem více starostí než má svobodný kolega. A  z mé vlastní zkušenosti tohle žonglování priorit zvládají naprosto skvěle. Je ale potřeba mít pochopení s jejich konkrétní situací, nerozčilovat se, že vám na e-mail neodpoví ihned atd. Sami zjistíte, že projevíte-li pochopení, oplatí vám to nadstandardním nasazením v práci. 

Svobodné pracovní prostředí je pro mě extrémně důležité. Snažím se obklopovat podobně smýšlejícími lidmi i ve svém týmu. Ze zkušenosti mohu říct, že takhle laděný tým může skvěle šlapat, lidé jsou s prací spokojenější a do nových aktivit se vrhají s velikým nadšením a nezměrnou osobní zodpovědností. V takovém týmu je pak pro všechny radost pracovat. A právě o tu spokojenost v práci mně jde především

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů