Last Updated on 10. 3. 2025 by Lucie Klabanová
Zima ve střední Evropě je pro mě dlouhá. Chybí mi slunce a teplo, a tak se snažím co nejčastěji před šedivostí utíkat. Před pár lety jsme si vyzkoušeli pobyt začátkem roku v teple – začali jsme jezdit do Emirátů, později i třeba do Ománu.
Obě jsou to krásné země, kde se v prvních třech měsících roku už ohřejete. Ale já jsem doma v Evropě. Tam se cítím nejlépe.
Proto jsme se letos v únoru rozhodli vydat na Kanárské ostrovy. Ty jsme samozřejmě navštívili už několikrát, ale prozatím jsme byli pouze na dvou ostrovech: Fuerteventuře a Gran Canarii. Letos tedy i podle doporučení z mého okolí padla volba na Tenerife.
Pokud stejně jako my budete hledat letenky na dobu jarních prázdnin, začněte včas. Tím myslím hodně včas. Já jsem letenky kupovala v listopadu na únor a víkendové lety byly už dost plné a drahé. V takové chvíli se vyplatí kouknout na lety v průběhu týdne (a holt vzít děti ze školy), protože ty jsou o hezkých pár tisíc levnější. I nám se zadařilo a mohli jsme začít plánovat.
Mojí hlavní ubytovací platformou je už řadu let Booking.com. Tam vždycky najdu dost možností, z kterých si mohu vybrat přesně dle svých požadavků. V případě Tenerife je ale hodně důležité, v které části ostrova budete ubytování hledat. Rozdíl mezi severem a jihem může být nejen v pár stupních teploty, ale i v množství slunce. Proto na Tenerife hledejte vždy na jihu.
Vzhledem k tomu, že jsme ostrov navštívili v únoru, kdy jsem úplně nečekala možnost celodenního ležení u moře, hledala jsem spíš ubytování s výhledem na moře, ale ne nezbytně s přístupem na pláž. A jakožto matka milovníka letadel a budoucího pilota jsem chtěla něco poblíž letiště, abychom to na planespottingová místa neměli moc daleko. Nakonec jsem vybrala apartmán poblíž Golf del Sur s perfektním balkonem. Boční výhled na moře na jednu stranu a na přistávající letadla na druhou. Všichni tak byli spokojeni. 😊
Pro prozkoumávání ostrova budete potřebovat auto. I když na Tenerife funguje veřejná doprava i do míst, kde byste to možná nečekali, jestli chcete stihnout vše podstatné, auto je nutnost. Stejně jako na ostatních ostrovech se ovšem připravte na to, že v některých místech budete narážet na extrémně úzké silničky plné serpentýn a zároveň davy turistů, kteří nejsou zrovna zdatní řidiči, takže se obrňte trpělivostí. A nebo, stejně jako my, hledejte místa méně turistická.
Až budete vybírat půjčovnu, rozhodně doporučuji vybrat variantu s plnou pojistkou. Nebudete se muset strachovat, abyste auto někde neškrábli. Dnes už je to poměrně snadno dostupná varianta u všech půjčoven. Co se vám může hodit nejen na Tenerife, je snadné vyzvednutí klíčů. Protože většina právě přiletěvších turistů bude čekat pravděpodobně ve stejné frontě a můžete tak ušetřit hezkých pár desítek minut. Já jsem i tentokrát zvolila službu Key’n’Go od Goldcaru.
I když Tenerife není nijak velký ostrov, najdete tu spoustu různých oblastí, které se budou lišit flórou i faunou a výhledy do krajiny tak budou rozmanité. Všude ale najdete příjemná městečka a vesnice s typickou španělskou atmosférou, které lákají k procházce i posezení u kávy a zmrzliny.
Loro Parque není jen tak nějaká zoo. Cestu si naplánujte tak, abyste stihli všechny show, které park nabízí. Protože to, jak zvířata reagují na své chovatele, je skvostné. Papoušci, lachtani delfíni, kosatky. Kosatky jsou jasným hitem, na který se jdou podívat opravdu všichni návštěvníci, ale aréna je opravdu hodně velká, takže myslím, že se nakonec vejdou všichni. Jen doporučuji přijít včas a sednout si dostatečně daleko, pokud nechcete odcházet úplně promočení. Splash zone je opravdu veliká. 😊 I když v horkých dnech to může být super 😉
Nám se nakonec nejvíc líbili papoušci, protože jsem opravdu nevěděla, jak chytrá a šikovná zvířata to jsou. Určitě je nevynechejte.
I ostatní expozice stojí za to. Třeba ledové království tučňáků nebo volně přístupná voliéra s papoušky jsou krásný zážitek.
Po cestě z Loro Parque se určitě stavte v některém z okolních měst. My jsme si vybrali Puerto de La Cruz. Městečko má atmosféru, nejdete v něm i fajn pláže a samozřejmě nepřeberné množství kaváren a restaurací, kde můžete dát odpočinout nohám. Pobřeží je tu trochu větrné a vlny tříštící se o val u majáku jsou někdy hodně vysoké.
Obrovské útesy, na které je úchvatný pohled. Už když budete sjíždět z kopce dolů do městečka, zastavte se na vyhlídkovém místě (je značené a dobře viditelné). Můžete si tam dát i kávu v kavárně s vyhlídkou. Dole se pak můžete projít po promenádě a útesy uvidíte ze spousty míst.
Tahle horská vesnička je bohužel jednou z nejprofláknutějších turistických míst a vede k ní právě jedna z těch hodně úzkých serpentýn. Vzhledem k hustotě a komplikovanosti provozu (jedete krokem, abyste se v serpentýnách vyhnuli) se mi tohle místo dost znechutilo. Navíc auta turistů pak parkují všude, protože na takový nápor nemá vesnice dostatek parkovacích míst. My jsme tedy jen projeli a vesničku si vyfotili zdálky. Podobných horských vesnic jsme už viděli hodně nejen na Kanárech, ale třeba na Mallorce.
Dobrá zpráva ale je, že většina turistů se po prohlídce tohoto místa otočí a jede zpátky, proto pokud se rozhodnete pokračovat dál, bude provoz už značně příjemnější a konečně si budete moci vychutnat řízení v serpentýnách (ano, já to fakt mám ráda 😊).
Když se přehoupnete přes další kopce a serpentýnami se dokodrcáte až na severozápadní stranu ostrova, je to jako byste vjeli do jiného světa. Krajina je najednou zelená a hojně zarostlá. A jakmile začnete sjíždět dolů z kopce směrem na Buenavista del Norte, obklopí vás banánové plantáže. Tolik banánovníků pohromadě jsem ještě nikdy neviděla!
Ve městečku, které je na rozdíl od jižní strany ostrova velmi klidné, jsme si dali oběd a zajeli se podívat na moderní maják.
Pak jsme si vybrali cestu zpět, opět přes vysoké kopce. Šlo by jet i snazší cestou podél ostrova a ne se drásat přes vrcholky. Ale jak jsem říkala, mě to řízení v serpentýnách dost baví. 😉 Nicméně cesta, kterou jsme zvolili, byla teda jiný kafe. Na cca 3km jsme vystoupali 600 nadmořských metrů. To byla teprve zábava. Ale výhledy stály za to!
Na sopku a okolní park Teide jsme se původně ani nechtěli jet podívat. Bylo mi jasné, že bude plný turistů a taky jsme si chtěli něco nechat na příště. 😊 Ale jeden den, který jsme měli v plánu odpočívat u bazénu, se nám v poledne zatáhlo, a tak jsme si řekli, že by nahoře mohla být inverze. A byla!
Na vrchol sopky Teide vede lanovka. Lístky ale doporučuji (i mimo sezónu) koupit předem, abyste nebyli zklamaní.
V oblasti národního parku je spousta krásných treků. Pokud jste milovníci chození, určitě si je projděte. My jsme měli jen pár hodin a tak jsme si dali jen krátkou procházku v okolí Roques de García a jinak jsme po cestě autem zastavovali a kochali se krásnými výhledy na sopečnou krajinu.
Krásné městečko v horách, odkud je výhled až na moře. Můžete se tam stavit například při cestě na Teide. Zaparkujete na centrálním parkovišti, centrum si projdete za pár minut.
Určitě se ale nezapomeňte stavit v cukrárně Dulceria Hermano Pedro. Je trochu bokem, na první pohled nic extra, ale nenechte se zmást. Lokální sladké dobroty jsou slast pro chuťové buňky. A díru do peněženky vám rozhodně neudělají.
Jedno z turistických míst, protože v něm najdete několik krásných pláží se světlým pískem, což je na Tenerife spíš výjimka. Počítejte tedy s tím, že město je rušné a to i v noci. Pokud hledáte klid, tady se raději neubytovávejte.
Nicméně za návštěvu rozhodně stojí. Najdete tu velký přístav odkud jezdí trajekty nejen na sousední La Gomeru. Můžete vystoupat na místní kopec Montaña Chayofita, odkud je krásný výhled na všechny strany a rozhodně stojí za malý výšlap.
El Médano je vzhledem k větrnosti rájem kitařů. Už z dálky uvidíte barevné „padáky“ na moři. Přímo v městečku, na závětrné straně, je pak příjemná pláž na koupání. Samozřejmě spousta kavárniček a restaurací. My jsme zabloudili k Motu Nui, kde jsme si dali skvělý pistáciový croissant a italskou kávu.
Když už budete mít ruchu podél pobřeží dost, vydejte se do kopců, do jakéhokoli menšího městečka. Všechny mají své kouzlo.
Úzké strmé uličky, kostely, výhled do dálky až na oceán. V neděli jsou navíc extrémně klidné, otevřené jsou maximálně některé kavárny, takže tam dost možná budete chodit sami. Stejně jako my v San Miguel de Abona, odkud jsme se kochali výhledy až na oceán.
Jako i na ostatních Kanárských ostrovech, i tady najdete několik aloe farem. Já odsud tradičně vozím přírodní kosmetiku, která je ve většině případů bez konzervantů a skvěle hydratuje i zklidňuje pokožku. Námi navštívená Finca Canarias Aloe Vera poblíž městečka La Camella nám umožnila zdarma nahlédnout na menší aloe plantáž.
Pobřeží Tenerife je opravdu fotogenické. Najdete tam spousty kouzelných míst na útesech i krásných pláží.
My jsme se stavili krom jiného na těchto:
Žlutý útes kousek od Golf del Sur, my jsme ho měli pár kilometrů od ubytování. Zajeli jsme tam po cestě na další místa a ráno jsme tam byli skoro sami, takže jsme se mohli v klidu pokochat.
Abychom alespoň smočili levý palec a pravou patu v oceánu, vydali jsme se na pláž La Tejita. V tomhle místě ale hodně fouká, takže to na dlouhé povalování není. Můžete odsud ale vyrazit na krátký výšlap na Montaña Roja.
Trochu mě překvapilo, že na Tenerife není zrovna moc majáků. Jakožto jejich milovník je vždy docela vyhledávám. Tak na tenhle v Arico jsme vyrazit museli.
Místo je krásné, i když větrné. A pokud se vydáte Tenerife prozkoumávat karavanem, tohle místo mezi doporučeními určitě najdete.
Hlavní město, které má příjemnou atmosféru a krom jiného nabízí i zajímavé muzejní expozice.
Krásné městečko s dlážděnými uličkami plné barevných domů, které sálá historií.
Jeden z nejlepších aquaparků na světě.
Nachází se u města Icod de los Vinos a je jednou z největších vulkanických jeskyní na světě. Skvělé místo pro dobrodružnou výpravu – projdete podzemní tunely vytvořené lávou.
Tajemné terasové pyramidy u města Güímar. Součástí je i etnografický park s informacemi o místní historii a Thor Heyerdahlově výzkumu.
Malebné městečko, které bylo částečně zničeno lávou. Dnes je to kouzelné místo s přírodními lávovými bazénky, kde se dá koupat.
Pokud máte rádi divokou přírodu, oblast Anaga na severovýchodě ostrova nabízí prastaré lesy, nádherné vyhlídky a tradiční vesničky (např. Taganana). Je to trochu mimo hlavní trasy, ale stojí za to.
Sečteno podtrženo: Tenerife mě nadchlo! Líbilo se mi o hodně víc než Gran Canaria i Fuerteventura. Ostrov má příjemnou atmosféru, ani moc turistickou, ani moc nudnou, i v nejchladnějších obdobích je tu pořád příjemné podnebí, takže sluníčka si užijete do syta a vzhledem k vzdálenosti z Prahy je to ideální místo na krátký odpočinek.
Milé Tenerife, brzy na viděnou.
PS.: Abych nezapomněla – itinerář a tipy na místa, která navštívit mi připravila zase ChatGPT, stejně jako pro návštěvu Říma. Tentokrát jsem ji nechala připravit konkrétní trasy, abych nemusela přejíždět tam a zpátky. I když jsme si pobyt pak upravili dle aktuální nálady, hodně mi to pomohlo.
Zkusila jsem si i přímo v ChatGPT zaznamenat jednotlivá místa do Google map, ale to z nějakých technických důvodů nezafungovalo, takže jsem si alespoň nechala sepsat souřadnice a do mapy si je pak přidala ručně. Stejně raději používám Mapy.cz, protože mají vyznačená zajímavá místa s výhledy a turistické trasy. Tady sdílím komplet seznam zajímavých míst, pokud by se to někomu z vás hodilo 😉