7 tipů, jak si správně určit priority

Last Updated on 18. 4. 2023 by Lucie Klabanová

„Omlouvám se, ale fakt nemám čas!“

Jak často tuhle větu slýchám.

A přitom je tolik nepřesná, skoro bych řekla, že je to lež.

Čas je daná veličina, kterou všichni „využíváme“ a všichni jí máme stejně. A je na nás, jak s ní naložíme.

Zní to prostě a jasně. Ale jak s tím pracovat v každodenním životě?

Může se to zdát snadné: prostě si budu určovat priority a budu efektivnější. Teoreticky ano. Ale právě proces určení si vlastních priorit je v podstatě ten největší a nejtěžší úkol. Tak už to bývá – zní to snadně a je to to nejsložitější.

Nemůžete si prostě říct: Mojí prioritou je rodina. A tím pádem nechat všechno ostatní být. Nežijeme ve vakuu. Každou minutu na nás působí okolí a tím mění, jakým způsobem situaci vnímáme. A tomu musíme samozřejmě přizpůsobit i své vlastní priority.

Zkusím vám tedy dát můj vlastní pohled na to, jak s prioritami pracovat tak, abyste stíhali více toho, co opravdu chcete a cítili se spokojenější.

Priority si musíte určit vy sami

V první řadě mějte na mysli, že cíle, hodnoty a priority si musíte určit vy sami (nebo si je alespoň uvědomit). Nikdo jiný to za vás neudělá, maximálně vám může pomoct. A proto tomu věnujte čas. Tolik, kolik potřebujete právě vy.

Začněte určením životních cílů. Tohle téma samotné by vydalo na knihu. A když o tom mluvíme, mě v tom hodně pomohla kniha Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Petr dává poměrně přesný návod, jak se dopracovat k vlastní osobní vizi. Pro mě tahle aktivita byla velmi obohacující, protože mi pomohla ujasnit to, co jsem měla spíše v podvědomí, najednou vše dostalo reálné obrysy. Ve facebookové skupině jsem už v minulosti sdílela v rámci lekcí (průvodci) i svůj vlastní návod, jak si osobní vizi vypracovat.

Jak si určit osobní cíle učím v online kurzu 12 tipů, jak mít čas ve svých rukou. Prozatím si prostě zkuste ujasnit, jaké věci jsou pro vás důležité, jaké máte hodnoty a kam směřujete, tedy jaké jsou vaše cíle. Přesvědčte se, že vaše cíle jsou v souladu s vašimi hodnotami. Například je-li vaší hodnotou rodina a vy máte za cíl vybudovat kariéru, určitě narazíte na nespokojenost.

Hodnoty se v životě mohou měnit v návaznosti na to, v jaké životní fázi se nacházíte. Cíle samozřejmě měníte ještě o něco častěji, v souladu s jejich dosahováním, nejen aktuální životní situací.
Máte-li jasno ve svých cílech i hodnotách, můžete se s čistým svědomím vrhnout na určování priorit – ať už jsou to velké projekty, nebo malé úkoly, které je ale taky třeba udělat.

Jak postupovat při stanovování priorit?

TIP

Vyhraďte si čas

Jak se dozvíte ve v online kurzu, na stanovování priorit je třeba vyhradit čas – a to denně. Tenhle myšlenkový proces, kdy si na pár minut sednete a ujasníte si vše potřebné, se nedá nijak nahradit. Bez toho to prostě nejde. Ale věřte, že pár minut na určování priorit vám ušetří hromadu problémů (a času).

TIP

Vytvořte si vlastní systém určování priorit

Bohužel neexistuje žádný vzoreček, který by automaticky vyhodnotil, co je pro vás větší a co menší priorita (pokud ho vynaleznete, hlásím se jako první ho využívat ;-)). Vždy si to musíte rozmyslet a vzít v úvahu veškeré okolnosti a konkrétní situaci.

TIP

Dávejte si jen omezený počet priorit

Den není nafukovací, proto si určete maximálně tři hlavní priority pro každý den. Pokud jich budete mít patnáct, stejně je nestihnete a budete akorát zdeptaní. Stihnete-li své 3 priority dříve, než čekáte, můžete sáhnout po něčem dalším. Pocit budete mít naopak skvělý – jste přeci efektivnější, než jste předpokládali.

TIP

Myslete především na sebe

Jsou to vaše priority, ne nikoho jiného. Buďte v tom sobečtí. Naučte se být asertivní a říkat ne.

TIP

Udržujte pozornost

Je-li to, co právě děláte, vaše priorita, soustřeďte se na ni. Neodskakujte k ničemu jinému. Budete mít dříve i kvalitněji hotovo.

TIP

Plánujte rovnováhu

Už při určování priorit mějte na paměti, že zdraví máte jen jedno, že máte omezenou dobu, po kterou jste výkonní na 100 %. Pokud s tím budete počítat, zvolíte si jako prioritu i péči o sebe, odpočinek nebo sport. I to mezi priority patří.

TIP

Vyhodnocujte

Nezapomeňte každý den vyhodnotit, jak jste své naplánované priority zvládli a jaké příčiny a důsledky to mělo. Poučení se je nezbytné pro příští určování priorit.

Někde jsem četla, že „Moudrost spočívá v umění určit, čemu nevěnovat pozornost.“ A přesně o tom je stanovování priorit.

A ještě něco. Zkuste příště místo „nemám čas“ raději říct: „Teď to není moje priorita.“ Bude to tak jasnější vám i okolí.

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů