Mít práci která nás baví

Délka: 2 min

aneb co dělat, když už nechcete každý den dělat, co vás nenaplňuje

Většina z nás pracuje ráda. Jen malá část lidí by primárně uvítala nic nedělat. Ono totiž nedělat nic znamená nejen nudu, ale také spadnutí do kruhu věčného pocitu ne-dost-dobráctví, neužitečnosti a zbytečnosti.

Důležitější je, CO chceme dělat. Ono totiž nestačí dělat cokoli. Pokud budete umělce nutit počítat výplaty, asi to moc dobrého nepřinese.

Každý máme určité předpoklady k tomu, co je pro nás to pravé, co nás baví a naplňuje. Ať chceme nebo ne, máme to v sobě. A můžou se vaši rodiče třeba vzteknout, že z vás chtějí mít doktora, když vy byste mohli hrát na klavír od rána do večera. 🙂

Doufám, že dnes už méně než za mých školních let, se rodiče snaží nacpat své děti do nějakého ideálního “šochtlíku”. Ale naše školství stále ještě dostatečně nepochopilo (nebo neakceptovalo?), že je mnohem efektivnější rozvíjet silné stránky každého jedince, než snažit se z dyslektika udělat jedničkáře z češtiny.

A neseme si to i dál, do pracovních let. Spousta firem se snaží zaplnit volnou pracovní pozici po zaměstnanci, který odešel. Místo toho, aby našli skvělého člověka, který dokáže odvést stejný výsledek, ale bude s k němu dostávat jinak a proto mu pozici musí přizpůsobit.

Pokud je firma takto rigidní a nenahlíží na pracovní činnosti v souvislosti se svými zaměstnanci a jejich schopnostmi, dříve nebo později vám dojde trpělivost. Budete prostě dělat jen to, co se po vás chce, tak, jak se chce, abyste to dělali. Bude vás to trápit a pohár se bude plnit. A pak jednou přeteče.

Samozřejmě dodatečných důvodů k tomu, že vaše nervy “rupnou” může být ještě celá řada, od neshod s kolegy či šéfem, až po osobní rozvoj, který vás prostě zavede jinam, než jste očekávali.

Sama mám zkušenost s tím, že mě zaměstnavatel chtěl “nacpat” do role analytika, protože mám lepší analytické schopnosti než jiní. Ale bohužel to není činnost ve které mám to slavné “flow”. A tak jsem dělala další a další tabulky, zpracovávala data, připravovala budgety… a všechno ostatní, co mě naplňuje, co mi dává smysl a lidsky mě posouvá dál, šlo stranou. Až to postupně umřelo. A v tu chvíli to prasklo.

Co v takové chvíli? Co podniknout a jak se s tím vyrovnat? Má smysl předstírat, že se nic neděje nebo nechat všemu průchod a utéct?

V tuhle chvíli musíte být “sobci” a myslet hlavně na sebe. Pokud nechcete sklouznout k trvalým depresím, z kterých se pak opravdu těžko dostává, měli byste jednat včas.

Vezměte si volno.

Ne každý si může dovolit týden dovolené, ale i pár hodin či dní volna, kdy si dáte odstup od problémů vám pomůže získat potřebný nadhled.

Dejte průchod emocím.

Nemá cenu předstírat, že emoce nejsou. Práce je součástí života a život žijí lidé. Lidé prostě mají emoce. Je to náš ukazatel, že něco není v pořádku. Sami sebe znáte nejlépe, víte jaké emoce se u vás projevují. Záleží na vás, kde a jak je necháte uvolnit. Pouze zvažte, aby neublížili někomu dalšímu.

Jděte do přírody nebo se věnujte něčemu, co máte rádi.

Zaměřte svou mysl na něco pozitivního, co víte, že zaručeně funguje. Sluníčko a zpěv ptáků v lese dělají zázraky. Nebo pokud vás uklidňuje tanec nebo olejomalba, věnujte se pár hodin jen tomu. Přepnout na pozitivní myšlení nelze jedním lusknutím a musíte mu pomoct.

Odpojte se.

Vypněte e-maily, telefon i sociální sítě na tak dlouho, jak potřebujete.

Zacvičte si jógu nebo meditujte.

Neexistuje lepší uklidnění mysli, než právě meditace a jóga.

Ukliďte si doma.

Pořádek doma pomůže najít pořádek na duši.

Promluvte si se šéfem.

Udělejte to ale teprve až budete více méně v klidu. Nemá smysl to řešit hned, v záplavě emocí se ztratí to důležité poselství. Pokud možno, připravte se na tento rozhovor. Sepište si body, které chcete zmínit. Vše co vás trápí a proč. Vysvětlete svůj pohled na věc. Snažte se být věcní, ale nevyhýbejte se informacím, jak na vás daná věc působí. Co je pro vás důležité, může být pro jiného nepodstatné. Ale tady jde o vás. Musíte svůj postoj vysvětlit. Pokud máte skvělého šéfa , budete s tohoto setkání odcházet - s pocitem úlevy - vděčnosti, že vás vyslechl - jasným plánem, co a jak změnit

A jedna rada na závěr. Neutíkejte. On totiž všude je chleba o dvou kůrkách a v jiné práci budete řešit jiné věci. Teprve pokud uvidíte, že váš šéf nemá zájem vám pomoci a situaci s vámi řešit, je čas přemýšlet o změně. A o tom zase někdy příště.

Naposledy aktualizováno

Jsem manažerka s dlouholetou praxí tvorby těch nejefektivnějších pracovních procesů. Prostřednictvím projektu make-it-easy.cz pomáhám svým klientům najít jednoduché způsoby organizace práce a řízení lidí, tím chránit jejich cenný čas a mít z práce i života opravdové potěšení.

Jsem autorkou e-booku 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou i stejnojmeného e-mailového kurzu.

Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem.

Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží.

Více o mně se můžete dozvědět tady >>
0
lidí již četlo e-book

9 tipů, jak být skvělým šéfem

Stáhněte si e-book zdarma

Přemýšlíte, jak mít skvělé výsledky a přitom tým, který je v práci spokojený?

Staňte se skvělým šéfem! 

V mé e-booku, který můžete získat jako bonus zdarma, najdete devět snadných a přitom funkčních tipů, jak být dobrým vedoucím svého týmu.

A navíc vám neuteče žádný zajímavý článek na blogu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku:
  • Najdete mě i na Instagramu:
  • Získejte zdarma Tahák pro lepší time management
  • Získejte e-book 9 tipů, jak být skvělým šéfem
  • Kategorie