Myšlenkové mapy (mind maps) jsou kreativním ztvárněním logické struktury

Last Updated on 21. 9. 2021 by Lucie Klabanová

(For english version of the post click here.)

Taky vás občas při začátku nového projektu jímá hrůza, že nevíte jak to uchopit, kde začít? Že to možná bude moc velké sousto a vy vlastně vůbec nevíte co s tím? 

Tak to nevzdávejte. Jak už víte, každý velký projekt je třeba rozdělit na menší úseky. Ale ty nejdřív musíte identifikovat – což možná není až tak snadné. 

Každý nový projekt byste měli začít brainstormingem – ať už v týmu, nebo alespoň se sami zamyslet. Pokud se rovnou vrhnete do dělání něčeho, co je jen jedním dílkem skládačky, ale vy vlastně nevíte, kam patří, moc dobrého to nepřinese. 

Jak si tedy hned v úvodu udělat přehled o celku, o tom co vás čeká a jak je možné úkoly členit a strukturovat? 

Skvělým nástrojem k tomu jsou tzv. Myšlenkové mapy – mind maps

Vypadají trošku jako pavouk, ale ve skutečnosti jsou pomocníkem pro perfektní strukturovanost. Jsou vlastně napodobeninou spojů v mozku a právě to mají znázornit – přehledně graficky. 

Osobně používám například Coggle, hlavně proto, že má online verzi i aplikaci, ale softwaru myšlenkových map najdete jistě řadu – vyzkoušejte si sami, který vyhovuje vám. 

A teď jak na to. 

Hlavní myšlenka

Doprostřed pavouka si napište název nebo nosnou myšlenku projektu. Kolem něj se to ostatně vše točí.

A pak už jen pište vše, co vás k projektu napadá. Prostě jen zapisujte a neřešte nic dalšího. To je totiž výhoda myšlenkových map – strukturu vytvoříte dodatečně. Zkrátka jde o to, dát všechny větší i menší myšlenky, nápady či procesy na jeden papír. Tahle část je o kreativitě, nebojte se popustit uzdu fantazii a zapsat i to, co se vám zdá trochu odtržené. Možná se nakonec ukáže, že je to ve spojení s něčím dalším podstatné (a smazat to můžete kdykoli). 

Takto jsem já například začala při psané svého e-booku – prostě jsem si psala jednotlivá hesla, která mě napadala. 

Procesy a spoje bodů a úkolů

A když už myslíte, že máte skoro vše – samozřejmě kdykoli můžete doplňovat a přidávat – začněte tvořit sekce. Jakmile vidíte napsané body, které spolu souvisí, snadněji pojmenujete jim nadřazenou skupinu. Jednotlivé body můžete snadno přetahovat a tím posouvat jejich pořadí, seskupení i úroveň.

V téhle fázi jde o to, dodat bodům logický postup a řazení. Barevné zobrazení “větví” v mapě vám krásně pomůže vše správně vizualizovat a navíc si to i lépe zapamatujete. Až budete pak jednotlivé úkoly dělat, budete si spíše pamatovat co jim předchází a následuje. Vizuelní paměť je barevností a strukturou map skvěle podpořena. 

Mapy nejsou jen pro vás

Myšlenkové mapy slouží skvěle i při brainstormingu v týmu. Pokud všichni sršíte nápady a udělat z nich potom jasný postup bývá problém, tento nástroj je to pravé. Diskutujte  o tom, jak všechny vaše myšlenky srovnat a seřadit. 

Navíc se vám mapa může hodit i do prezentace. Vzhledem k přehlednosti a přirozené srozumitelnosti (díky podobě s mozkovými spoji) na ní snadněji vysvětlíte podstatu i flow připravovaného projektu

Pokud využíváte nějaký sofistikovanější nástroj, často můžete do mapy vkládat i obrázky, měnit a upravovat barvy a tak dál . To vše z ní tvoří vlastně takové malé umělecké dílo. 

Mind maps samozřejmě nemusíte tvořit jen v nějakých aplikacích – pokud jste kreativní typ, nic vám nebrání je kreslit v ruce.  Jen musíte počítat s menší flexibilitou pozdějších změn, které v aplikaci uděláte jedním přetažením (a pro mě jsou k nezaplacení). 

Myšlenkové mapy nemusíte používat zdaleka jen pro pracovní projekty. Už jste si třeba zkusili využít mapu pro plánování příští dovolené? 

Používání myšlenkových map je opravdu snadné a velmi intuitivní, navíc i kreativní. Vyzkoušejte si sami strávit třeba jen hodinu takovouto duševní přípravou nějakého projektu – uvidíte, jak se z něčeho neurčitého stává jasný a zřetelný projekt, s konkrétními kroky a postupy. 

Tenhle nástroj vám dokáže ušetřit spoustu času – protože budete dopředu vhodně připravení a strukturovaní – i potenciálních problémů – protože podchytíte velkou část celého projektu a na nic důležitého nezapomenete. 

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů