Tohle je na mě moc, to nedám! Aneb jak si rozporcovat úkoly

Last Updated on 28. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Někdy se to stane. Máme před sebou projekt, který je větší než nás možná na začátku napadlo. A najednou má obrovské rozměry, je to takový mamut, stojíme mu u nohy a nahoru sotva dohlédneme.

 

V tu chvíli mě přepadají myšlenky typu: To nedáš. Na to nemáš. To radši ani nezačínej.

 

Jako před časem, kdy jsem dostala nápad na nový e-book. Jenže byl v hlavě a začít ho tvořit bylo najednou mnohem těžší, skoro nereálné. Nevěděla jsem jak začít, kam chci dojít a ani jsem si nebyla jistá, jestli to vlastně má smysl psát.

 

V takovou chvíli se mi nechce nic, než utéct. A vůbec se do toho nepouštět.

 

Ale co teď? MUSÍM to přece nějak zvládnout a tím, že to oddaluju tomu rozhodně nepomůžu. Jenže jak a kde tedy začít?

 

Když jsem ve stavu, že se mi ani nechce začínat, protože vlastně nevím kde, pomáhá mi udělat následující:

 

TIP

  • Nejdříve změním prostředí. Jdu se projít, přesunu se do kavárny, nebo najdu jiné klidné místo, kde budu trochu mimo všední den. Jde o to, že prostředí podporuje kreativitu a tu budu rozhodně potřebovat. Navíc potřebuji určitou dobu klid. Proto vypnu telefon, e-mail a jiné rušivé elementy, tak jak učím v kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou.
  • Ujasním si cíl. Zopakuji si, proč vlastně to mám dělat. Sepsala jsem si tedy pro koho vlastně e-book chci napsat a proč, za jakým účelem ho chci psát.
  • Sepíšu si strukturu. Pokud nemám jasno v tom, jak by to mělo být řádně strukturované, využívám tzv. Mind maps (např. Coggle.it nabízí částečné použití zdarma, vyzkoušejte). Začnu prostě sepisovat body a pak je skládat do “pavouků” jednotlivých kategorií. Touhle hrou nakonec dostanu samotnou logickou posloupnost. Foto: coggle. Tohle je vlastně nejtěžší část. Když se mi podaří k ní propracovat mám najednou pocit, jako by to už bylo hotové. :-)

  • Pak už je to snadné: mám sekce i podsekce a můžu se do toho dát. Ze slona se stalo vlastně stádo slůňátek a ty už postupně nějak zvládnu. 

Pokud i vás někdy přepadá beznaděj, že to prostě nemůžete zvládnout, že je toho na vás moc, že je všechno příliš velké na to, abyste to ukočírovali… Nevzdávejte to.

NEVZDÁVEJTE TO

Dejte si odstup, podívejte se na to z jiného úhlu, třeba v jiném prostředí. V klidu si zkuste projít body výše. Pokud na to teď zrovna nemáte náladu, nenuťte se do toho. Počkejte, třeba za pár hodin nebo zítra bude příhodnější chvíle. Ale neodkládejte to dlouho. To vám ve výsledku rozhodně nepomůže.

A myslete na to, že žádná polévka se nejí tak horká jak se uvaří a taky že ani jablko nemůžete spolknout naráz, že je lepší si ho rozkrájet.

Nakonec to určitě zvládnete!

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů