Tak, a je ze mě blogerka! Proč vlastně? A co všechno musí bloger umět?

Last Updated on 14. 11. 2022 by Lucie Klabanová

Přátelé se mě ptají: “Jak jsi k tomu přišla, že jsi začala blogovat?” A taky: “Nejsi na to už stará?” (No tak tu druhou otázku nechám radši bez komentáře. :-) )

Věc se má tak. Důvodem je moje práce. Hned z několika úhlů pohledu.

Jednak, jak je asi zřejmé, čerpám většinu inspirace právě v práci. Je to nekonečný přísun toho, co by mohlo fungovat jinak, lépe. Doteď jsem to pořád dokola opakovala šéfovi a kolegům, tak teď se o to dělím i s vámi. Třeba to oceníte více než oni. ;-)

Druhak moje aktuální náplň práce je z velké části analytická a technická. Té kreativity je v ní na můj vkus dost málo a tak moje pravá mozková hemisféra začínala vysílat signály, že ji ta levá trochu “válcuje”. A to se mi nelíbilo. Vlastně mě to dělalo i dost nešťastnou. A to já prostě neakceptuji bez reakce.

A třeťak se ráda učím nové věci. Nerada v něčem stagnuji. A tak nějak mi přišlo, že o online marketingu toho vím příliš málo, na to v jaké době žijeme a kam se to celé posouvá.

A pak se mi nachomýtnul do cesty jeden kurz: podnikanizplaze.cz.

A bylo to.

Nepřeháním, když říkám, že psaní blogu je pro mě opravdovým potěšením. To je taky odpověď na otázku, kde na to beru čas. Je to pro mě koníček, moje priorita, a tak přesně jak učím ve svém kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou si čas prostě najdu.

Nějak jsem „vychytala“ momenty, kdy mám to slavné “flow” (tento výraz jsem si vypůjčila od pana Mühlfeita, ale pak jsem zjistila, že to je asi obecně známý pojem, protože o tom teď všichni mluví. :-)) a pak prostě sednu, ani nevím jak a článek je na světě.

S e-booky a kurzy je to trošku větší svízel. Nejsnadnější je najít téma. To většinou získám od vás, podle toho, na co se mě ptáte nejvíc.

Ale samotná jejich tvorba je už větší oříšek. Ač jsem člověk hodně strukturovaný, což je pro tvorbu e-knih a online kurzů teoreticky naprosto ideální, tvořím je tak nějak chaoticky. Poznamenám si nejprve body, co mě k tématu napadají, pak se je snažím nějak poskládat a vytvořit osnovu. Nakonec ale stejně píšu jakési samostatné články a teprve při psaní mě napadá, kam se to vyvíjí a jak to vlastně celé propojit. Ale je to fakt dřina! Mám se hodně co učit. A tak smekám před všemi kolegy, kteří tohle dokážou levou zadní (je někdo takový vůbec? ;-) ).

Ale zpátky k blogování. Nedávno se mě kamarádka zeptala, kolik času mi zabere jeden článek. Ono se to má tak, to samotné napsání článku je to nejsnazší. Alespoň pro mě (v tomto by mi řada spolužáků z výše zmíněného kurzu asi oponovala). Tak vám tady pro zajímavost napíšu, co všechno jsem se musela naučit, resp. začít učit, abych mohla být “ta už brzy slavná” blogerka. :-)

Jen pro upřesnění bych ráda uvedla, že většinu níže uvedených pojmů jsem dříve sice již slyšela, ale jejich skutečný význam a náročnost jsem před pár měsíci ani netušila.

  • 1
    Copywriting
    I když já většinou píšu, jak mi myšlenky přichází na mysl, stejně hodně času trávím nad zkoumáním, jestli mé články aspoň trochu odpovídají pravidlům copywritingu. Přiznám se, že tohle je pro mě docela dřina. A popravdě jsem sotva na začátku tohoto umu.
  • 2
    Facebook atributy
    Neměla jsem tušení, kolik toho člověk musí kde nastavit, aby odkaz na článek na facebooku vypadal aspoň trochu k světu. Facebook debugger mi nic neříkal. Když jsem tu webovku otevřela poprvé a uviděla nadpis ve smyslu “facebook pro vývojáře”, málem jsem hned ze stránky utekla. IŤák teda fakt nejsem. Tak teď už skoro jo.
  • 3
    Facebook reklamy
    Měla jsem to štěstí, že tuhle poměrně nezáživnou aktivitu pro mě v minulosti (v práci) dělali vždy agentury. Vzhledem k tomu, že oni jsou v tom machři, neměla jsem potřebu se tím moc zabývat. Teď teprve vidím, jaký proces to je, správně ji nastavit, připravit, nechat schválit… Prostě mazec.
  • 4
    Cookies a pixels
    Tahle “sprostá slova” na mě samozřejmě vyskakují z řady webových stránek. Tak nějak jsem tušila, že slouží k získávání informací o uživatelích, ale vlastně jsem netušila proč a taky co všechno tyhle informace obsahují. To jsem dost koukala! Jsem analytický typ, ale zaplaťpánbůh za roboty, kteří toto vyhodnocují a používají za nás.
  • 5
    Google analytics
    Tenhle analytický nástroj jsem už v minulosti používala, takže mi byl známý. Ale teprve teď jsem si našla čas a podívala se na něj pořádně. Je to paráda! Já miluju data, ráda se v nich “hrabu”, když mám čas. Tolik zajímavostí, které můžete při procházení a zkoušení všech možností téhle appky! Pro mě ráj.
  • 6
    SEO
    Přiznám se bez mučení. Zamrzla jsem na době, kdy se klíčová slova určovala “manuálně”. Což je tak 8 let zpátky. Jako o robotech, kteří “čtou” články jsem opravdu slyšela prvně. Žádný učený z nebe nespadl, že?
  • 7
    Instagram stories
    Instagram jsem neměla. Osobně mám ráda ten “skutečný” život, venku. Facebook jsem měla ze setrvačnosti, z doby, kdy jsme já i mí kamarádi hodně a dlouhodobě cestovali a tahle sociální síť byla nástrojem, jak zůstat v kontaktu. Ale Insta je dnes “in”, tak jsem holt musela začít. A musím se přiznat, že mě baví. Je rychlejší, přehlednější než Facebook. A storiečka některých uživatelů mi zaručeně zvednou náladu. No a tak se nějak smiřuji s koncem anonymity, začala jsem to brát jako fakt, že doba je taková a sama zkouším dělat něco, co by mé čtenáře, bavilo. Zatím to teda není žádná sláva, ale nebojte, to půjde. ;-)

A abych to nějak uzavřela.

Tímhle seznamem jsem nechtěla odradit ty z vás, kteří třeba o blogování uvažují, ba naopak. Je to neskutečně pestré moře informací a dovedností, které se učíte zkombinovat, aby to jako celek nějak zapadlo do sebe. Je to velké dobrodružství!

Rozhodně se u blogování nedá začít nudit, protože vždycky objevíte něco, co jste ještě nevěděli, nebo vám sociální sítě či google roboti změní pravidla a vy se učíte zase všechno jinak. Žádné „zakrňování“ nehrozí.

Doba je rychlá, všechno se mění, vyvíjí neskutečným tempem. Blogování je takový tréninkový nástroj, jak chytit ten správný rytmus doby a držet s ní krok. Pokud máte proto správné nadšení, je to prostě “pecka”! ;-)

Dejte like mojí stránce na facebooku a neuteče vám žádný další článek:

Jsem mentorka, leader a průkopník zlepšování procesů v byznysu. Pomáhám firmám i jednotlivcům hledat efektivní cesty k vytyčeným cílům. Jsem autorkou online kurzu 12 tipů, jak mít čas pevně ve svých rukou Pokud nemáte na kurz právě teď čas, tak si alespoň stáhněte zdarma Rychlý tahák pro lepší time management. A pokud naopak už teď víte, že chcete jít mnohem víc do hloubky a podívat se na svou celkovou spokojenost, pak vás možná  zaujme můj komplexní sebe-mentoringový online kurz efektivity, time managementu, osobního rozvoje a komunikace.  Napsala jsem pro vás také stručný e-book zdarma 9 tipů, jak být skvělým šéfem, který si také můžete stáhnout zdarma. Jak si poradit se všemi situacemi v roli čerstvého šéfa, jak mít spokojený tým se můžete dočíst v e-booku 5hvězdičkový šéf. Dozvíte se, že to je snazší, než si myslíte. Ale také, že na maličkostech záleží. Více o mně se můžete dozvědět tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Nejsou nadále ukládány ani jinak zpracovány. Zásady zpracování osobních údajů